Skocz do zawartości

Temat stary jak świat - jajo


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

A więc coś tam sobie próbuję z nową kamerą i Espritem i po wyregulowaniu ogromnego obwisu na focuserze mam jednk ciągle coś do poprawienia.

Zgaduję, że nie jest to jedna sprawa, bo nijak się to ma do wzorów na odległość od korektora, dlatego pytam bardziej doświadczonych.

Ma ktoś pomysł co tu poprawić?

 

Tak wyglądają rogi i środek:

 

obraz.png.423c12d5895e4265df2dfe7c2e74d683.png

 

 

Rotacja kamery rotuje problemy.

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • kubaman zmienił(a) tytuł na Temat stary jak świat - jajo

Matryca przechylona, wymień kamerę albo ogarnij tiltem. (nawet matryca nie musi być pochylona wystarczy nie dokońca precyzyjnie wykonany żeński gwint w kamerze już ma na to wpływ)

Ja po miesiącach męczenia się z takim problemem wymieniłem kamerę, nie patrz że nowa..teraz sprzedają taką lipę że hej i połowa tego co na rynku to gruz.

Jak teraz mam nową kamerę to się zastanawiam po co ja się tak męczyłem... jeśli złączki są dobre i masz wszystko przykręcone na osi a problem jest nadal to nawet nie czekaj.

Minie ci czas na wymianę sprzętu i zostaniesz z problemem a kamera 15k warta.

 

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera ma tilter więc to tylko kwestia odpowiedniego ustawienia.

Flattener w moim Espricie 100 jest tolerancyjny na niewielkie odchyłki od bazowej odległości. Nie dam głowy, że w 80tce jest tak samo, ale z obrazków wnoszę że problemem jest tilt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj co pisze @wessel -to bardzo prawdopodobne, że oś optyczna obiektywu jest przekoszona. Aby się upewnić na 100% wyciągnij flattener i cyknij fotkę w ognisku głównym. Diagnoza będzie oczywista - jeśli najbardziej okrągłe gwiazdki nie będą znajdowały się idealnie w środku klatki znaczy, że Maciek ma rację.

Jeśli będą, to winną może być nieprostopadła do osi optycznej matryca. Wtedy przed zabawą z kompensacją tilterem (okropnie dużo roboty) sprawdził bym jeszcze, czy aby na pewno to wina tej nieprostopadłości.

Sprawdzenie jest bardzo proste: zobacz w którym rogu najbardziej "lecą" gwiazdki i ustaw ręcznie ostrość tylko w tym rogu. Jeśli to się uda, znaczy gwiazdki będą punktowe (tylko w tym rogu) masz odpowiedź, że problemem jest nieprostopadłość matrycy. Jeśli się nie uda (gwiazdy za każdym razem będą koślawe) problem jest głębszy. Wtedy może trochę pomóc zmiana odległości matrycy od flattenera, ale niestety raczej może być z idealnym wyregulowaniem tego kłopot.

 

Powodzenia!

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napisałem "na razie" bo defektów optycznych jest więcej. Ale póki co nieosiowość maskuje wszystkie. Krzywizna pola to - jak słusznie zauważył Grzędziel - grubszy problem i drugi w kolejności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

pogody nie ma więc trochę teorii.

Czy jeśli umieszczę pomiędzy flattenerem a sensorem filtr (IDAS LP D2, grubość 2,5mm) to powinienem zmienić odległość do flattenera?

Nominalnie powinno być 66 mm od gwintu, czyli 55mm od złączki. Filtr jest wkręcony w złączkę.

 

Coś mi się tłucze, że powinienem o 1/3 grubości filtra zmniejszyć dystans..

 

obraz.png.0c3ed49936c05989d92a30bb0e8bc330.pngobraz.png.6602351c8b422976e98c8de35b96fc05.png

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem 10 minut nieba, nie zdążyłem więc już przez chmury, ale taki mam wynik gdy usunąłem OAG i skręciłem na sztywno złączki.

To jest odległość nominalna, żeby odjąć na filtr w torze optycznym muszę mieć jakieś regulowane złączki.

 

2020-11-14_21-48-18__12.20_3.00s_01.thumb.jpg.b0e5720aa5f22b3c87ded58ad4bf023c.jpg

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Selmak napisał:

A co z Aspect Ratio

69 Nic ;-) - to nie jest materiał do oceny czegokolwiek to jest materiał do oceny czy gwinty są centrycznie ;-) i są (mniej więcej). Tyle można wywnioskować.

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.