Jump to content

Temat stary jak świat - jajo


Recommended Posts

A więc coś tam sobie próbuję z nową kamerą i Espritem i po wyregulowaniu ogromnego obwisu na focuserze mam jednk ciągle coś do poprawienia.

Zgaduję, że nie jest to jedna sprawa, bo nijak się to ma do wzorów na odległość od korektora, dlatego pytam bardziej doświadczonych.

Ma ktoś pomysł co tu poprawić?

 

Tak wyglądają rogi i środek:

 

obraz.png.423c12d5895e4265df2dfe7c2e74d683.png

 

 

Rotacja kamery rotuje problemy.

 

 

Edited by kubaman
Link to post
Share on other sites
 • kubaman changed the title to Temat stary jak świat - jajo

Matryca przechylona, wymień kamerę albo ogarnij tiltem. (nawet matryca nie musi być pochylona wystarczy nie dokońca precyzyjnie wykonany żeński gwint w kamerze już ma na to wpływ)

Ja po miesiącach męczenia się z takim problemem wymieniłem kamerę, nie patrz że nowa..teraz sprzedają taką lipę że hej i połowa tego co na rynku to gruz.

Jak teraz mam nową kamerę to się zastanawiam po co ja się tak męczyłem... jeśli złączki są dobre i masz wszystko przykręcone na osi a problem jest nadal to nawet nie czekaj.

Minie ci czas na wymianę sprzętu i zostaniesz z problemem a kamera 15k warta.

 

Edited by Selmak
Link to post
Share on other sites

Kamera ma tilter więc to tylko kwestia odpowiedniego ustawienia.

Flattener w moim Espricie 100 jest tolerancyjny na niewielkie odchyłki od bazowej odległości. Nie dam głowy, że w 80tce jest tak samo, ale z obrazków wnoszę że problemem jest tilt. 

Link to post
Share on other sites

Coś odkryłem - gwint męski przejściówki Esprita na 48mm jest bardzo długi i wchodzi w kolizję z trzpieniem lusterka OAG. To chyba generuje nieosiowy nacisk i może kosić oś za OAG 

Link to post
Share on other sites

Posłuchaj co pisze @wessel -to bardzo prawdopodobne, że oś optyczna obiektywu jest przekoszona. Aby się upewnić na 100% wyciągnij flattener i cyknij fotkę w ognisku głównym. Diagnoza będzie oczywista - jeśli najbardziej okrągłe gwiazdki nie będą znajdowały się idealnie w środku klatki znaczy, że Maciek ma rację.

Jeśli będą, to winną może być nieprostopadła do osi optycznej matryca. Wtedy przed zabawą z kompensacją tilterem (okropnie dużo roboty) sprawdził bym jeszcze, czy aby na pewno to wina tej nieprostopadłości.

Sprawdzenie jest bardzo proste: zobacz w którym rogu najbardziej "lecą" gwiazdki i ustaw ręcznie ostrość tylko w tym rogu. Jeśli to się uda, znaczy gwiazdki będą punktowe (tylko w tym rogu) masz odpowiedź, że problemem jest nieprostopadłość matrycy. Jeśli się nie uda (gwiazdy za każdym razem będą koślawe) problem jest głębszy. Wtedy może trochę pomóc zmiana odległości matrycy od flattenera, ale niestety raczej może być z idealnym wyregulowaniem tego kłopot.

 

Powodzenia!

 • Like 3
Link to post
Share on other sites

Ja napisałem "na razie" bo defektów optycznych jest więcej. Ale póki co nieosiowość maskuje wszystkie. Krzywizna pola to - jak słusznie zauważył Grzędziel - grubszy problem i drugi w kolejności.

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Grzędziel napisał:

Aby się upewnić na 100% wyciągnij flattener i cyknij fotkę w ognisku głównym.

No i od tego zacznę! Wielkie dzięki.

Link to post
Share on other sites

Jak będziesz machał tilterem, to polecam standardowe śruby zastąpić pokrętłem radełkowanym. Pewnie za wiele miejsca na imbus nie masz, a dzięki takim śrubom możesz zrzucać klatki, w locie analizować CCDI i korygować. 

 

image.png.f5d7a172b776ef737817fa644d0ce305.png

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Cześć

 

pogody nie ma więc trochę teorii.

Czy jeśli umieszczę pomiędzy flattenerem a sensorem filtr (IDAS LP D2, grubość 2,5mm) to powinienem zmienić odległość do flattenera?

Nominalnie powinno być 66 mm od gwintu, czyli 55mm od złączki. Filtr jest wkręcony w złączkę.

 

Coś mi się tłucze, że powinienem o 1/3 grubości filtra zmniejszyć dystans..

 

obraz.png.0c3ed49936c05989d92a30bb0e8bc330.pngobraz.png.6602351c8b422976e98c8de35b96fc05.png

Edited by kubaman
Link to post
Share on other sites

Miałem 10 minut nieba, nie zdążyłem więc już przez chmury, ale taki mam wynik gdy usunąłem OAG i skręciłem na sztywno złączki.

To jest odległość nominalna, żeby odjąć na filtr w torze optycznym muszę mieć jakieś regulowane złączki.

 

2020-11-14_21-48-18__12.20_3.00s_01.thumb.jpg.b0e5720aa5f22b3c87ded58ad4bf023c.jpg

Edited by kubaman
Link to post
Share on other sites

A co z Aspect Ratio ? Jaki jest jego stosunek procentowy?

Bo to kluczowe w ocenie obrazu...a to co pokazujesz to małe piwo.

Edited by Selmak
Link to post
Share on other sites
21 minut temu, Selmak napisał:

A co z Aspect Ratio

69 Nic ;-) - to nie jest materiał do oceny czegokolwiek to jest materiał do oceny czy gwinty są centrycznie ;-) i są (mniej więcej). Tyle można wywnioskować.

Edited by delaa
Link to post
Share on other sites

@kubaman moim zdaniem na ostatnich wycinkach jest minimalnie nietrafiona ostrość. Niemniej sama różnica w kształcie gwiazd byłaby dla mnie już wystarczająco nieznaczna (o ile po wyostrzeniu w punkt się nie zwiększy).

Link to post
Share on other sites

Tak wiem z ostrością masz rację, spieszyłem się żeby zrobić zdjęcie. Generalnie lewa strona leci, a lewy dół muszę poprawić. 

Edited by kubaman
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 17 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 117 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 214 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.