Skocz do zawartości

Temat stary jak świat - jajo


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

to jest wyostrzone na masce bahtinova i niebo jest przyzwoite dzisiaj

Zrobiłem pomiar w odstępie godziny i są zmiany wartości, ale trend jest identyczny;

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może warto zrobić to na gwiazdach „on line” używając CCD inspectora ? Będziesz widział jak zmienia sie aspect map regulując wyścig. Idealnie byłoby wykręcić focuser i wkręcić pierw na sztywno kamerę do tubusa refraktora, ale to juz zabawa :) Jeżeli byłoby osiowo, dopiero potem wkręcić focuser i regulować focuser :)

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, kubaman napisał:

wróciłem, zamarznięty

 

bawiłem się focuserem i to chyba przede wszystkim on tu sieje

Udało mi się poprawić sytuację, chę tylko trochę. Zastanawiam się czy nie kupić do niego moonlite'a.

Kuba a sprawdzałeś kolimatorem w ogóle czy wyciąg/rotator jest na osi soczewki? jak to kontrolujesz?, ciężko jest tak w ciemno trafić, dziwi mnie to że tej klasy wyciąg uginałby się pod wpływem sprzętu co przecież dużo nie waży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, kubaman napisał:

Ale ja nie mam pojęcia jak to sprawdzić. To mój pierwszy APO, kupiłem rok temu ale użyłem 4 razy, bo moja RASA jest najfajniejsza. No ale chcę coś z tego zrobić.

Może doradzisz?

Pewnie moje rady nie będą najlepsze bo przecież są tu ludzie z dużo większym doświadczeniem ale ja też miałem problemy i musiałem się z nimi szarpać i doradzali mi to samo co powiem tobie ja.

Wywal na chwilę korektor  i sprawdź jak się rozchodzi koma, jeśli nie centrycznie, to albo matryca albo focuser rotator przekoszony.

 

Następnie sprawdź sytuacje na dwóch różnych matrycach, czy problem jest z grubsza identyko, jesli jest bardzo podobnie na kilku sensorach to nieprostopadłość sensora jako główny błąd można na chwilę odsunąć.

 

Ja sprawdzam kolimatorem Cheshire z krzyrzem i latarką mniej więcej jak wypada środek z krążkami, nawet jak nie jest to jakaś bardzo precyzyjna metoda to będziesz widział od razu czy jest jakieś przekoszenie i jeśli rotator na to pozwoli i wyciąg to sobie poprawisz, na ile precyzyjnie nie wiem. Ja jak wymieniałem w swoim APO wyciąg na Baader Steeltrack i mimo że on jest dość solidny to nie pomogło mi to póki nie był on na swoim miejscu jak należy ( musiałem dorabiać u @Mitek specjalne złączkę z korpusem teleskopu by mieć regulacje ).

Jeśli okaże się że wyciąg jest jak należy to poszukasz problemu gdzie indziej.

Chodzi po prostu o to by mieć pewność że musisz ten wyciąg koniecznie maltretować by to poprawić.

Zapytaj @mebelek on mi kiedyś tłumaczył jak to sprawdzał w swoim 72ED.

Ja też trochę walczyłem z szczelinomierzem by wyśrodkować drawtube w wyciągu, nie wiem czy musisz to kontrolować nie które wyciągi są pozbawione łożysk.

wyc_1.jpg

 

Jeśli się okaże że wyciąg jak należy to poszukasz przyczyny w korektorze.

Ja w swoim miałem soczewki na gołe oko rozjechane, czasem sam korektor jest nie równo wykonany.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Z matryca to można powiedzieć, że sprawdziłem. W zeszłym roku podpiąłem asi 1600, teraz ASi 2600 i DSLR i jest to samo.

 

U mnie sa podkładki ślizgowe i podobnie można mocno przekosić focuser w jedną stronę.

Mam w domu Moonlite'a od RCka, zastanawiam się czy nie prościej będzie kupić obejmy i go założyć na próbę. jak będzie potrzeba to kupię cały focuser, choć wątpię bym focił dwoma tubami na raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.11.2020 o 22:23, kubaman napisał:

Zgaduję, że jest tu nieosiowość plus być może odległość do flattenera.

Ale nieosiowość jest tu najgorsza:

 

obraz.png.15ba652c81dd5bbf38b6e334d721d9c3.png

Jak wyglada wykres fwhm polaczony z wysokoscia obiektu nad horyzontem? Moze tak samo.

 

Myslales zeby dac caly optyczny setup do kolimacji do @Tom-cio? Obstawiam, ze dałby rade :)

W Krakowie masz jeszcze Catalina Fusa. Rozmawiales z nim? Twórca teleskopów CFF. ciekawe czy daloby rade ogarnac Twoje problemy na lawie ze sztuczna gwiazda.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zostałem bez teleskopu..

Dzisiaj bardzo starannie wyregulowałem focuser i za pomocą suwmiarki ustawiłem osiowość. Po zamontowaniu w telepie nic się nie zmieniło, nawet na milimetr się nie poprawiło.

Zabrałem się za CCD inspektora, użyłem kolimacji na jednej gwieździe i .. pomimo wskazań programu, rozwaliłem sobie kolimację. teraz nie ma sensu tego na montaż zakładać.

Kurde.. 5 godzin na mrozie.

3 teleskopy i wszystkie w identycznym stanie.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dobrze że grzebałeś przy optyce, żeby takie rzeczy później poprawić trzeba mieć dobrą ławę optyczna.

Wyślij go tu.

https://www.teleskop-spezialisten.de/shop/

lub tu

http://www.fernrohr-service.de/

Powinni postawić go na nogi. Mają wszystko co potrzebne.

Pewnie 500-600 zł będzie kosztować, tyle ja płaciłem za poskładanie od podstaw i kolimacje.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.