Skocz do zawartości

Filtr 2" vs 1.25"


wampum

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z jutrzejszą wyprzedażą na znanym portalu z za chińskiego muru mam pytanie odnośnie filtrów, w właściwie ich mocowania.

Najwygodniej miec jeden standard wielkości ale tutaj pytanie...czy ma jakieś znaczenie mocowanie filtra w torze optycznym?.

Przy oprawie 2" bedzie to na wyjściu adaptera nasadki kątowej od strony wyciągu teleskopu (filtry DSowe).

Przy oprawie 1,25" na tulejce od okularu. 

Czy ta odległość kolejnej powierzchni szkła od ogniskowania obrazu ma jakiś wpływ na jego jakość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma znaczenia, jak zamontujesz filtr 2" na redukcji 2"/1,25 to możesz używać filtra z okularami 1,25 i 2". Montując okular 1,25 sprawdź tylko długość noska, aby nie był za długi (szczególnie ESy), możesz dać przedłużkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, dexter77 napisał:

nie ma znaczenia, jak zamontujesz filtr 2" na redukcji 2"/1,25 to możesz używać filtra z okularami 1,25 i 2". Montując okular 1,25 sprawdź tylko długość noska, aby nie był za długi (szczególnie ESy), możesz dać przedłużkę.

Było już kilka takich filtrów na giełdzie, z "wypiłowanym" śladem od tulejki 1.25".

Ktoś zapomniał, że ma filtr w redukcji i zapodał barlowa - o ile pamiętam np. barlow vixena (bardzo dobry zresztą) ma taką długą tulejkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bartolini napisał:

Było już kilka takich filtrów na giełdzie, z "wypiłowanym" śladem od tulejki 1.25".

Ktoś zapomniał, że ma filtr w redukcji i zapodał barlowa - o ile pamiętam np. barlow vixena (bardzo dobry zresztą) ma taką długą tulejkę.

Dlatego ja używałem przedłużki za kilkanaście zł do redukcji, a dopiero potem wkręcałem filtr:

 

filtr.jpg.a4ed1eb9c2df37d21ac6dca0a685672a.jpg

 

Dzięki temu nie było obawy, że okular będzie szurał po filtrze.

 

ps. w sumie to mam tą przedłużkę na sprzedaż gdyby ktoś chciał, używałem w gso 8" - Pierścień Hyperion Finetuning 14mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, kiniu-13 said:

Hm...
A jak się to ma odnośnie astrofotografii ?
Czy filtr 2" powinien być jak najbliżej matrycy, czy też na wlocie reduktora/flattenera ?

Ja mam 2" przy flattenerze i mam paskudne odblaski od jasnych gwiazd, teraz kombinuję jak go przesunąć bliżej matrycy.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, dobrychemik napisał:

Kilkukrotnie już zauważyłem w chińskich filtrach, że wersje 1.25" są trochę lepsze jakościowo od 2.0". Może przypadek, może nie. 

 

 A "nie chińskie", tzw. "renomowanych firm" mają inaczej, to jest filtry 2" są takiej samej jakości jak 1.25" ?

2" mają (2/1.25)^2 = 2.56 razy większą powierzchnię niż 1.25" , więc pewnie dla nich jest większe prawdopodobieństwo, że trafi się jakaś wada produkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Mareg napisał:

 

 A "nie chińskie", tzw. "renomowanych firm" mają inaczej, to jest filtry 2" są takiej samej jakości jak 1.25" ?

2" mają (2/1.25)^2 = 2.56 razy większą powierzchnię niż 1.25" , więc pewnie dla nich jest większe prawdopodobieństwo, że trafi się jakaś wada produkcji.

Też tak to sobie tłumaczę. Niechińskich filtrów zbyt mało mierzyłem, by mieć jakieś porównanie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.