Skocz do zawartości

Teleskop "Meade" LXD-75 6"


Rekomendowane odpowiedzi

Zwroc uwage na to, ze jest to achromat f8. Do DS raczej sie nie nadaje, a zdjecia planet beda obarczone silna aberracja chromatyczna, czyli generalnie fioletowe... Lepiej kupic Newtona 200-250mm f5 lub f6. Z oferty Meade proponowal bym SN 8" LXD-75... Niestety cena w Polsce jest 2x wyzsza niz w USA...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<<<<<<<..Zwroc uwage na to, ze jest to achromat f8. Do DS raczej sie nie nadaje, a zdjecia planet beda obarczone silna aberracja chromatyczna, czyli generalnie fioletowe... Lepiej kupic Newtona 200-250mm f5 lub f6. Z oferty Meade proponowal bym SN 8" LXD-75... >>>>>>>

 

a szkoda, wolałbym nieśmiertelne soczewki od napylanego lustra.

Wychodzi na to, że ten 152 mm refraktor nie jest ani do mgławic ani do planet czyli, że jest do niczego ? :)

Jeśli zdecyduję się na SN 8" lub 10" to jakie dobre 2-3 okulary dokupić ?

Mam Nikona D70 - jak gp sprzętowo wykorzystać do astrofoto. Jakie oprogramowanie na początek ?

Jeśli nie Meade to co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie Meade to co ?

 

To wszystko zalezy CO wolisz - czy ~f/5 do DSow czy ~f/10 do planet...

 

Ja bym nie demonizowal optyki Meade. To dobre szkla.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy wart jest zakupu dla początkujacego  ?

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=248

czy można tym refraktorem zrobic przyzwoite zdjęcia ?

Jakie okulary dokupic aby wykorzystac możliwości tych 152 mm  obiektywu ?

 

Jesli poczatkujacy zaczyna od sprzetu za taka kase to naprawde ma szczescie :Beer:

W tych granicach cenowych jest troche dobrego sprzetu.

Ja planowalem na poczatek wydac na telepa do 2000PLN a w koncu i tak wydalem ponad 3000PLN

I choc na pewno bedziesz rozdarty duchowo kupujac cos co jest kompromisem pomiedzy duzym, jasnym FOV a maksymalnym powerem do planet to za te cene trudno byc niezadowolonym... :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie Meade to co ?

 

To wszystko zalezy CO wolisz - czy ~f/5 do DSow czy ~f/10 do planet...

 

Ja bym nie demonizowal optyki Meade. To dobre szkla.

 

Zgadzam sie ze to niezle szkla, takie same siedza w refraktorach Synta czy Orion, to wszystko chinska produkcja. Generalnie ten teleskop nadaje sie do obserwacji wizualnych ale nie do astrofoto, gdzie fioletowe widmo bedzie sie kumulowac i gwiazdy beda wygladac jak niebieskie zarowy na choince przez zaparowana szybe. Problemem nie jest tu jakosc optyki lecz rodzaj obiektywu (achromat).

 

SN maja ta przewage ze optyka (czyli glownie lustra) sa praktycznie calkowicie izolowane od srodowiska przez przednia plyte korekcyjna, poza tym plyta koryguje kome. Teleskop sie wolniej studzi ale mamy ten komfort ze nic nam do niego nie wpadnie, chyba ze przez wyciag. Stad duza zywotnosc luster, jak w SCT.

 

Do SN polecal bym 1.25" 6mm orthoskop do planet, oraz dwa 2" okulary w okolicach 20 i 30mm do DS. Aby wyciagnac maks z planet dodal bym tez do zestawu dobrego Barlowa 2x lub najlepiej TeleVue Powermate 2 lub 3x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cześć

Co do optyki meade, to jest o.k.

Ja jestem początkującym, więc nie traktujcie mojej wypowiedzi jako znawcy. Znawcą tego typu achromatu jest z pewnością Rysiek.

Do obserwacji wizualnych refraktor 152mm jest w porząsiu, oczywiście należy liczyć się z jego gabarytami :D I w wizualu znów ten fiolet "nie gryzie" - jasne gwiady i jowisz.

Narazie ja fotografowałem nim tylko księżyc i słońce na filmach foto. Jak poskanuję negatywy, postaram się wrzucić do wątku kilka zdjęć. I osobiście jestem zadowolony ze swego wyboru, ... ale chętnie dokupiłbym do fotografowania planet tubę tego modelu:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=246

Ciężko bowiem przy tak duzym sprzęcie jak AR 6" , czy SN 8" lub SN 10" wyeliminować drgania. A i optyka tego modelu jeśli jest porównywalna z linią LX200, to miodzios. Niestety ceny Meade w Europie "bolą" :Boink: przynajmniej mnie :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>> Generalnie ten teleskop nadaje sie do obserwacji wizualnych ale nie do astrofoto, gdzie fioletowe widmo bedzie sie kumulowac i gwiazdy beda wygladac jak niebieskie zarowy na choince przez zaparowana szybe. >>>>>>

 

czyli projekt refraktora 152 upada :angry:

A więc Meade Schmidt-Newton 200 lub 250 mm B)

 

>>Do SN polecal bym 1.25" 6mm orthoskop do planet,>>>

będzie

 

<<<oraz dwa 2" okulary w okolicach 20 i 30mm do DS. >>>

może być ten ?: "Okular Kellnera RKE 32mm Soligor"

 

 

>>>>Aby wyciagnac maks z planet dodal bym tez do zestawu dobrego Barlowa 2x lub najlepiej TeleVue Powermate 2 lub 3x.<<<

gdzie można dostać tego Powermate ?

 

:Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<<<Jesli poczatkujacy zaczyna od sprzetu za taka kase to naprawde ma szczescie >>>>>>>

nie szczęście tylko swoje lata B)

 

<<<<W tych granicach cenowych jest troche dobrego sprzetu.>>>>

ale trzeba się na tym sprzęcie znać żeby wybrać optymalnie.

 

<<<I choc na pewno bedziesz rozdarty duchowo kupujac cos co jest kompromisem pomiedzy duzym, jasnym FOV a maksymalnym powerem do planet to za te cene trudno byc niezadowolonym... >>>>>

spirala zbrojeń :D

Gdybym mieszkał i pracował na zachodzie a nie w Polsce pewnie zamówiłbym to

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=295

Ale wspominając czasy gdy w 84 pod sklepem Foto-Optyki w Szczecinie na Obr.Stalingradu stałem popołudnie, noc i rano do 10 żeby kuić ruskiego fotosnajpera z Zenitem i tak nie jest już żle ( wtedy nie kupiłem tego zestawu - byłem 2 w kolejce a obiektyw rzucili jeden :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wspominając czasy gdy w 84 pod sklepem Foto-Optyki w Szczecinie na Obr.Stalingradu stałem popołudnie, noc i rano do 10 żeby kuić ruskiego fotosnajpera z Zenitem i tak nie jest już żle ( wtedy nie kupiłem tego zestawu - byłem 2 w kolejce a obiektyw rzucili jeden :D

 

Pamietam te czasy jak dzis.

Czekalem cierpliwie, dzwonilem 2x dziennie do sklepu optycznego i w koncu udalo mi sie dostac lornetke TENTO 10x50 ktora sluzy mi dzielnie do dzis.

 

A Fotosnajpera kupilem "z odzysku" za... o ile pamietam ok. 1000zl na stare zlotowki.

No i teraz Tair rozpoczal nowe zycie jako ShortTube :banan:

:Beer:

 

Jak masz kase, to moze kup sobie cos na planetki i cos na DSy? :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor 152/1200 nadaje się do obserwacji wizualnych, w astrofotografii wyjdą jego wady. Jednak Piotr Z robił fotki jeszcze krótszym refraktorem 152 F/5. Efektów poszukaj w galerii. Na wady tych soczewek jest rada - chromacor. Niestety będzie dostępny na przełomie wiosna/lato :angry: W jakim stopniu zredukuje aberrację chromatyczną i sferyczną zamierzam się przekonać. Na Twoim miejscu obawiałbym się raczej przydatności montażu LXD pod ten duży (długi) refraktor Meade. Do wizuala OK, ale do foto moim zdaniem nie. Długich czasów na tym nie pociągniesz, niech się w tym temacie wypowiedzą specjaliści od astrofotografii. Ja wolę jak do tej pory wizuala i EQ6 mi zupełnie wystarcza. Można na nim spokojnie powiesić jeszcze wiekszą rurę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.