Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem pełen uznania, jak dobrze udało Ci się skolimować setup. Dla formatu FF to naprawdę wyzwanie.

Z rzeczy, które bym poprawił to kalibracja dobrym flatem. Tam jest, jak widać masa pyłów wokół Plejad i fajnie je pokazać a bez tego ani rusz. Brakuje też koloru na gwiazdach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Grzędziel napisał:

Jestem pełen uznania, jak dobrze udało Ci się skolimować setup. Dla formatu FF to naprawdę wyzwanie.

Z rzeczy, które bym poprawił to kalibracja dobrym flatem. Tam jest, jak widać masa pyłów wokół Plejad i fajnie je pokazać a bez tego ani rusz. Brakuje też koloru na gwiazdach.

Ustawienie korektora jeszcze poprawy wymaga, ale nie mam jeszcze gotowej złączki. Co do flat-ów to przydałaby mi się flatownica, niby można zebrać flaty wieczór/rano ale do tego trzeba dobrej pogody - a te co mi się udało zrobić to są takie sobie. I jeszcze trochę materiały wypadałoby dozbierać, aby te pyły wyciągnąć. Reszta to już kwestia opanowania Pix-a (to w zasadzie jest dopiero drugie zdjęcie które składam z LRGB). 

Edytowane przez Jan Bielański
Literówka, uzupełnienie treści
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie brak flatów delikatnie dokucza, ja od siebie polecę wariacje z folią luminescencyjną (robię z nią flaty plus mleczne pleksi i działa) tanio i skutecznie. 

Poza tym ładne, fajne pyłki, gwiazdki eleganckie, ciut nad kolorkiem ewentualnie bym się pochylił, to o czym pisał Grzędziel.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proporcje czasowe L do RGB w tym przypadku powinny być jak L=R+G+B według mnie. W efekcie braku wystarczającej liczby klatek luminancji mamy brzydki kolorowy szum.

Poza tym kłania się brak dobrych flatów, szczególnie ważnych na takich rozległych mgławicowych obiektach i słabo podbity kolor na gwiazdkach. One tam są kolorowe ale nie wyłącznie niebieskie ! No i problem z prowadzeniem - wszystkie gwiazdki są owalne....  warto powalczyć!

Czy to przypadkiem nie jest pierwsza polska produkcja z kamery QHY600?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2020 o 10:28, wessel napisał:

Proporcje czasowe L do RGB w tym przypadku powinny być jak L=R+G+B według mnie. W efekcie braku wystarczającej liczby klatek luminancji mamy brzydki kolorowy szum.

Poza tym kłania się brak dobrych flatów, szczególnie ważnych na takich rozległych mgławicowych obiektach i słabo podbity kolor na gwiazdkach. One tam są kolorowe ale nie wyłącznie niebieskie ! No i problem z prowadzeniem - wszystkie gwiazdki są owalne....  warto powalczyć!

Czy to przypadkiem nie jest pierwsza polska produkcja z kamery QHY600?

Materiał będę jeszcze zbierał, bo L mam mało zebrane (niby trzy noce materiał zbierałem, ale przechodzące mgły sporo materiału skasowały). Podobnie sytuacja wyglądała z flatami (ani wieczór, ani rano nie udało mi się specjalnie dobrego materiału zebrać). Może najbliższe dwie noce pozwolą mi dozbierać materiał. Z prowadzeniem wydaje mi się skrócenie czasu do 2,5 minuty z 5 minut powinno rozwiązać owalnych gwiazdek (tu jeszcze dochodzi fakt nieskorygowanego dystansu między korektorem a kamerą). Co do kolorów link do tutorial-a do Pixa na ten temat z chęcią przyjmę. Ja jestem zadowolony że chociaż tyle materiału udało mi się zebrać, ostatnia raz udało mi się rozłożyć teleskop w okolicy nowiu około 2 miesiące temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rozumieć że nie korzystasz z guidingu?

Tutorial? Znasz funkcję arcsinh stretch? Po wygenerowaniu maski gwiazd ( mask generation albo starnet) jeden ruch suwakiem. Tutorial raczej zbędny :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek  ma rację, korektor to Ci leci w PD, ale cały kadr ma nieznaczne pojechanie po przekątnej, czyli kwestia guidingu.

Tomek też dobrze radzi, zrób syntetyczny kanał L z całości i nad tym pracuj, będzie dwa razy więcej materiału.

Flat zmieni to zdjęcie w naprawdę dobre astrofoto.

 

 

Może mógłbyś pokazać kawałek w pełnej skali?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wycinek w pełnej skali na UGC2838. Co do guidingu muszę poprawić mocowanie lunetki TS Guiding Scope 80mm na zamontuję szynę typu losmady, a szukacz w obejmach:

Obecnie miałem mocowanie na szynie viexen i niestety w samym mocowaniu to mogło drgało. Do guidingu mam kamerkę ZWO ASI 174MM Mini która daje pole:

1 deg 58 min X 1 deg 14 min, rozdzielczość: 3,69" / QHY600 w tym APO daje  mi:   3 deg 1 min X 2 deg 1 min, rozdzielczość: 1,13". OAG trochę odpada bo będę miał

lusterko i jego cień w kadrze, a druga sprawa nie za bardzo mam gdzie go upchnąć.

 

Dodatkowo w tym tygodniu będę miał złączkę z mikrofocuserem  do testów odległości między korektorem a kołem filtrowym wraz z kamerą

(mam nadzieję że uda się znaleźć lepszy punkt ostrzenia). Póki co backfocus jest 73,5mm

(taki jaki podał producent korektora dla tego teleskopu). Jak te elementy połatam to zbiorę jeszcze raz nowy materiał i poskładam.

 

Co do tego materiału tu nic nie będę poprawiał, przy wykonywaniu kolejnego zdjęcia będę wiedział na co zwrócić uwagę, czyli podsumowując:

- poprawić drobne błędy prowadzenia

- poprawić odwzorowanie kolorów (Pix składanie kolorowych zdjęć)

- dalej zgłębiać się w dokumentację Pixa

W dniu 14.11.2020 o 08:12, wessel napisał:

Mam rozumieć że nie korzystasz z guidingu?

Tutorial? Znasz funkcję arcsinh stretch? Po wygenerowaniu maski gwiazd ( mask generation albo starnet) jeden ruch suwakiem. Tutorial raczej zbędny

Póki co nie ze względu na problemy, w ramach dalszego zagłębiania pobawię się maskami - zobaczę co uda mi się poprawić.

UGC02838_LRGB[17-15-18-15]_-14.9C_65x300s.jpg

obecne_mocowanie_guidera.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.