Skocz do zawartości
  • 0

Problem z PHD2 Guiding


krzyn24

Pytanie

Witajcie czy ktoś mógłby z was poradzić mi z problemem połączenia programu PHD2 z montażem.Z kamerą ładnie połączyło ale z montażem w żaden sposób nie chce co próbuje połączyć wyskakuję mi info "Montaż nie wspiera wymaganego interfejsu dla PulseGuide"

Czy może ktoś podpowie co źle robię za każdą wskazówkę będę wdzięczny.

IMG_20201111_160227.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
13 minut temu, Renioo napisał:

Będę milszy i zapytam - jaki montaż i jak podłączony?

Wybaczcie faktycznie nie wiele napisałem a więc określe to jak najjaśniej potrafię montaż to heq5 oczywiście montaż był włączony ustawiony na 3 gwiazdy itp.gotowy do pracy kamerę podłączyłem przewodem st 4 do montażu slot(AutoGuider) następnie drugim przewodem USB z kamery do laptopa i połączyłem montaż też następnym st 4/USB z laptopem jak włączyłem stellarium montaż widzi. Na PHD 2 niestety nie.tylko z kamerą się łączy.mam nadzieję że to w miarę dobrze nakreśliłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Podłączyłeś mon

27 minut temu, krzyn24 napisał:

kamerę podłączyłem przewodem st 4 do montażu slot(AutoGuider) następnie drugim przewodem USB z kamery do laptopa

I to wystarczy  jeśli ST4- na ten moment - wtedy wybierasz w PHD2 - "on camera" 

 

Jeśli chcesz pulse guide - ASCOM - wtedy nie podłączasz kabla ST4 

Rozumiem że ascom zainstalowany i eqmod "widzi" montaż - tzn możesz nim ruszać?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cześć.
1. Czy montaż połączony jest z komputerem przez interface RS232 - USB ?
2. Czy masz zainstalowane w komputerze platformę ASCOM
3. Czy masz zainstalowane sterownik ASCOM dla swojego montażu ?
Jeśli masz takie złącze RS232_USB i odpowiedni kabelek DB9_RJ11, to połącz je razem. Wtyk RJ11 wepnij w gniazdo w pilocie SynScan, a USB do gniazda w lapciu.
Pobierz platformę ASCOM i sterownik dla montażu. Zainstaluj na kompie.
Nie łącz montażu portem ST4 z kamerą !
Podepnij kabelek do monta i kompa.

Uruchom PHD 2, i w opcjach wybierz sterownik SkyWatchera, i kliknij w ustawienia. Otworzy się okienko z ustawieniami. Wybierz odpowiedni port COM, pod którym działa interface USB-RS232. Możesz wprowadzić pozostałe dane. Kliknij ok. Kliknij "Połącz", i montaż powinien połączyć się z komputerem.
Poczytaj tutaj

sky_1.jpg

sky_2.jpg

61EwVTH8PBL._AC_SX466_.jpg

Edytowane przez kiniu-13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, kiniu-13 napisał:

Cześć.
1. Czy montaż połączony jest z komputerem przez interface RS232 - USB ?
2. Czy masz zainstalowane w komputerze platformę ASCOM
3. Czy masz zainstalowane sterownik ASCOM dla swojego montażu ?
Jeśli masz takie złącze RS232_USB i odpowiedni kałbelek łączący go z montażem, to:|
Pobierz platformę ASCOM i sterownik dla montażu. Zainstaluj na kompie.
Nie łącz montażu portem ST4 z kamerą !
Podepnij kabelek do monta i kompa.

Uruchom PHD 2, i w opcjach wybierz sterownik SkyWatchera, i kliknij w ustawienia. Otworzy się okienko z ustawieniami. Wybierz odpowiedni port COM, pod którym działa interface USB-RS232. Możesz wprowadzić pozostałe dane. Kliknij ok. Kliknij "Połącz", i montaż powinien połączyć się z komputerem.

sky_1.jpg

sky_2.jpg

Kiniu 

Punkt 1 mam RS232 połączony montaż+laptop

2-mam zainstalowany ASCOM

3-Czy mam zainstalowany sterownik do swojego montażu?sam nie wiem wszedłem na stronę https://ascom-standards.org/ i pobrałem tą instalke co jest w prawym rogu na górze dla windowsa .

Rano spróbuje jeszcze raz tak jak podpowiedzales dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja miałem tak podłączone swój montaż EXOS 2 z zamontowanym zestawem od SynScan Sky Watchera EQ5. Działało bez problemów. Jakby coś, to pisz. Postaram się pomóc. 
A sterownik pobierz ze strony SkyWatcher'a.
Ten zaznaczony.

ster.jpg

Edytowane przez kiniu-13
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, kubaman napisał:

w twoim przypasku zacznij od podłaczenia montażu w PHD2 jako - On camera

poza tym zakąłdam, zę w pilocie dałeś opcję Direct PC.

Kuba w PHD 2 włączałem on kamera ale  z montażem nie łączy tylko Asi się włącza ale w pilocie nic nie ustawiałem 

Sprawdzę to dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, kiniu-13 napisał:

Ja miałem tak podłączone swój montaż EXOS 2 z zamontowanym zestawem od SynScan Sky Watchera EQ5. Działało bez problemów. Jakby coś, to pisz. Postaram się pomóc. 
A sterownik pobierz ze strony SkyWatcher'a.
Ten zaznaczony.

ster.jpg

Kiniu mam to pobranie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, kiniu-13 napisał:

Powodzenia.:)

Nie sądzę ;-)

 

Jak mniemam brakuje tego:

https://github.com/ASCOMInitiative/ASCOMPlatform/releases/download/v6.5SP1-RC1/ASCOMPlatform65.exe

I tego:

https://sourceforge.net/projects/eq-mod/files/EQASCOM/EQASCOM_V200q_Setup.exe/download

 

I odrobinę przebicia się przez to jak to ma działać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
32 minuty temu, delaa napisał:

Kolega pisał, że stellarium widzi montaż. Czyli jakieś sterowniki muszą być zainstalowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 11.11.2020 o 22:24, delaa napisał:

Tu nie przyda się mu EQMod jeśli stosuje pilota, to jest potrzebne jeśli bezpośrednio podłączamy mont z PC jak to robi większość osób.

 

Jedyne co musi zapewnić swojemu setupowi do działania to sterownik Sky-watcher (PODANY PRZEZ @kiniu-13 i sterownik który obsłuży konwerter rs232 bo bez tego no to nie ruszy.

 

Żaden ascom i eqmod w jego przypadku nie wchodzi w grę. To nie ta metoda połączenia. Używałem tej metody z pilotem jak kolega próbóje zrobić i działa poprawnie ale w cale nie jest wygodniejsza w użyciu niż eqmod, tak więc @krzyn24 rzuć to w cholerę i kup sobie za 10 zł kabel z wbudowanym konwerterem USB-UART o odpowiedniej dla ciebie długości i zaciśnij RJ45.

Koszt to 17 zł i działa wspaniale ( u mnie już cały rok z EQ6-R)  ( w sklepach astro ździercy chcą za takie kable ponad 100 zł ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Selmak napisał:

 

Żaden ascom i eqmod w jego przypadku nie wchodzi w grę.

Chłop będzie się dalej męczył nakupi może czegoś, w końcu dosatanie radę - kup inny montaż twój nie działa ;-) .

Ale taki urok specjalistycznych "forumów" ;-)

 

Tak naprawdę do uruchomienia tego montażu z PHD2 w celu podstawowego guidowania nie potrzebuje ****NIC****

poza kamerą giudera podłączoną do laptopa via USB a do montażu kablem ST4 i prawidłowo skonfigurowanym PHD2. 

Wszystkie te elementy ma. Poza prawidłowo skonfigurowanym na etapie profilu sprzętowego PHD2.

 

W pierwszym poście pojawił się screen z napisem "pulse giude" - to sugeruje że ma na to chęć? czy przypadek?

Jeśli ma chęć to ASCOM i EQMOD - niestety ;-) w najprostszym przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, delaa napisał:

Chłop będzie się dalej męczył nakupi może czegoś, w końcu dosatanie radę - kup inny montaż twój nie działa ;-) .

Ale taki urok specjalistycznych "forumów" ;-)

 

Tak naprawdę do uruchomienia tego montażu z PHD2 w celu podstawowego guidowania nie potrzebuje ****NIC****

poza kamerą giudera podłączoną do laptopa via USB a do montażu kablem ST4 i prawidłowo skonfigurowanym PHD2. 

Wszystkie te elementy ma. Poza prawidłowo skonfigurowanym na etapie profilu sprzętowego PHD2.

 

W pierwszym poście pojawił się screen z napisem "pulse giude" - to sugeruje że ma na to chęć? czy przypadek?

Jeśli ma chęć to ASCOM i EQMOD - niestety ;-) w najprostszym przypadku.

Tak w skrócie żeby się nie rozwijać wnioskuję ze wystarczy  w programie  jak pracuje kamera to mogę bez montażu guidowac tak? Jeśli źle zrozumiałem to proszę popraw mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, delaa napisał:

Tak - kamera do laptopa i  kamera po st4 do montażu.

W PHD2 wybierasz montaż "on camera" i masz guide w standardzie ST4.

 

Jak się z tym ogarniesz to zrobisz sobie w standardzie "pulse ;-)"

Ok dziękuję ci bardzo będę próbował choć i tak dobrej pory nie wiem o co chodzi z tym pulse guider ale czekam na odpowiednią pogodę i wolne od pracy i sprawdzam jeszcze raz sprzęt jakoś dam radę dziękuję Delaa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ze spokojem - nie wszystko na raz;-) Standard ST4 (proponuję od tego zacząć) to tylko zwieranie pinów do masy w gniazdku. Kamera przez ten port zwiera je powodując że montaż albo zwalnia albo przyspiesza w danym kierunku RA/DEC o wartość ustaloną w pilocie - najczęściej 0.5. Dla tego sposobu PHD2 nie musi nic wiedzieć o twoim montażu. Ani montaż nie musi mieć komunikacji z komputerem - żadnej. Tak jest najprościej zacząć. Potem ogarniemy resztę wspólnymi siłami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.