Skocz do zawartości

Księżyc - pierwsze próby


Piotr AST

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki śliczne, rozumiem, że te “kolorowe linie” na brzegach to pozostałość po stactkowaniu.

A jeżeli chodzi o sam materiał i pytanie raczej ogólne, dotyczące nagrywania obiektów SSO.
To czy jest jakaś optymalna liczba framów, którą należy złapać, czy obowiązuje zasada im więcej tym lepiej?

 

Czytałem, że niektórzy stactkują obrazy z filmów 10.000 framów i więcej, co o tym sądzicie?

Piotr AST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od pogody. Stabilna - 2-3 tys. klatek starczy. Z tego 20-30% do stacku. Jak dołożysz barlowa - trzeba więcej klatek. 10 tys. to raczej przy planetach by złowić drobne szczegóły przy ogniskowej w metrach. Dobierz doświadczalnie ile klatek by R6 nie dawał kaszki bo było tych klatek za mało.

 

Z kolorowej kamerki nie złapiesz dobrze ostrości, kanały G, B będą rozmywały obraz. Księżyc lepiej robić mono przez R lub IR-pass.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ jeszcze jeden szczegół. Masz tam taki żółty zafarb w jasnych miejscach. Dobrze było by zmienić kolor na odcienie szarości i ew. troszkę mniej agresywnie z kontrastem. Poza tym i wczesniejszymi drobnymi uwagami  zdjęcie świetne!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Piotr AST napisał:

Dzięki śliczne, rozumiem, że te “kolorowe linie” na brzegach to pozostałość po stactkowaniu.

A jeżeli chodzi o sam materiał i pytanie raczej ogólne, dotyczące nagrywania obiektów SSO.
To czy jest jakaś optymalna liczba framów, którą należy złapać, czy obowiązuje zasada im więcej tym lepiej?

 

Czytałem, że niektórzy stactkują obrazy z filmów 10.000 framów i więcej, co o tym sądzicie?

Piotr AST

 

Linie od stakowania albo ostrzenia w registaxie. 

Im więcej klatek, tym lepiej. Przy stakowaniu możesz ograniczyć wybór do kilkudziesięciu/kilkuset najlepszych - Autostakkert robi selekcję. Czyli np. z 10 000 klatek wybierasz 100 najlepszych. W przypadku obiektów układu słonecznego jesteś ograniczony ich zmiennością. Planety obracają się wokół własnej osi. Jedne szybciej, inne wolniej. Jeśli film będzie nagrywany zbyt długo, szczegóły powierzchni się przesuną i je stracisz przy stackowaniu. O ile nie bawisz się w derotację, to nagrywanie Jowisza należy ograniczyć do 3 minut, Marsa - do 5min. W przypadku Księżyca zmienia się jego oświetlenie, przesuwa się terminator. Lepiej ograniczyć nagrywanie do 5min. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim zamiast Registaxa użyj nowszego AS!3. Potrafi podzielić tarczę Księżyca na wiele obszarów i stackować każdy z nich osobno

 

ilość klatek możesz spokojnie ograniczyć do 500-600 i użyć 200-300 najlepszych. Więcej na Księżyc nie potrzeba bo mamy tu duże kontrasty między jasnymi oświetlonymi partiami i ciemnymi znajdującymi się w cieniu. Co innego na planetach gdzie różnice jasności detali są znacznie mniejsze. Poza tym Księżyc jest na tyle jasny, że można spokojnie stosować mniejszy gain

 

jak w każdym rodzaju fotografii tu też liczy się ilość zebranych fotonów, a tych od Księżyca dociera całkiem dużo więc nie ma potrzeby zbierania 10 tys. klatek ... chyba, że naświetlasz po 1 ms lub mniej to wtedy rzeczywiście możesz potrzebować ich tysiące

 

kolejna ważna sprawa to dokładne ustawienie ostrości. Bez tego niewiele zdziałasz w obróbce. Na koniec zostaje obróbka. Tu można sporo detalu wyciągnąć ale to już całkiem inny temat

 

i na sam koniec: jeśli spora część Księżyca mieści się w kadrze to warto zrobić zdjęcie pozostałej części i zrobić z nich mozaikę. Taki obcięty w 2/3 Księżyc wygląda dziwacznie

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za cenne uwagi - są bardzo pomocne, szczególnie na samym początku.
 

@karp_killer – gimp zainstalowany :)Dzięki za tipy odnośnie czasów - już gdzieś o tym czytałem, że przy SSO trzeba zawracać uwagę na czas dobowy konkretnej planety.

 

@Tuvoc- no właśnie wydawało mi się, że mam za ciężką rękę do kontrastu ;)  Ale to pewnie kwestia wprawy i prób. Pobawię się jeszcze materiałem, a lepiej odrazu na grayscal przerobić czy przez desaturację ?

 

@OBERON RD -  dzięki za podpowiedź odnośnie kolorowej kamery wypróbuję następnym razem. I tip odnośnie Bralowa bardzo pomocny, czyli jak zakładam taką x2 do planet to lepiej złapać więcej klatek. 

 

 

2 hours ago, ZbyT said:

przede wszystkim zamiast Registaxa użyj nowszego AS!3. Potrafi podzielić tarczę Księżyca na wiele obszarów i stackować każdy z nich osobno

 @ZbyT AS!3 ściągnąłem, on ma jakąś opcję do zaznaczenia czy robi to by default ?

 

2 hours ago, ZbyT said:

i na sam koniec: jeśli spora część Księżyca mieści się w kadrze to warto zrobić zdjęcie pozostałej części i zrobić z nich mozaikę. Taki obcięty w 2/3 Księżyc wygląda dziwacznie

Coś w tym jest, ale łapałem między chmurami - następnym razem będzie mozaika :) 

Pobawię się materiałem i zobaczę co jeszcze mogę wyciągnąć z tego materiału i dam znać.

Pozdrawiam
Piotr

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Piotr AST napisał:

 @ZbyT AS!3 ściągnąłem, on ma jakąś opcję do zaznaczenia czy robi to by default ?

po wczytaniu avika zaznacz Image Stabilization na surface (dla Księżyca), a następnie kliknij na Analyse

gdy film zostanie zanalizowany zaznacz ile klatek ma zostać użytych do stacka. Możesz podać ilość klatek lub procent wszystkich i to kilka różnych wartości. Wyniki zostaną umieszczone w osobnych folderach

ustaw stopień wyostrzania. Im mniejsza liczba tym mocniejsze wyostrzanie. Zwykle ustawia się w zakresie 15-30. Oprócz wyostrzonych zdjęć otrzymasz też bez wyostrzenia

 

potem w okienku z podglądem ustaw wielkość siatki. Proponuję dość uniwersalne 48. Warto też zmniejszyć min bright na 10 lub nawet 5. Na koniec klikasz przycisk Place AP grid by pojawiła się siatka, a następnie w pierwszym oknie Stack

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mozaiki przydałoby się płaskie pole. Wątpię by takie Ci wyszło po użyciu barlowa. Raczej dopasuj powiększenie do obiektu.

 

Przy łapaniu księżyca możesz rozważyć jakiś filtr, żeby poprawić kontrasty i zdjąć trochę poświaty. Mi pasuje svBony Moon filter. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Piotr AST napisał:

@Tuvoc- no właśnie wydawało mi się, że mam za ciężką rękę do kontrastu ;)  Ale to pewnie kwestia wprawy i prób. Pobawię się jeszcze materiałem, a lepiej odrazu na grayscal przerobić czy przez desaturację ?

Ciężko mi doradzać bo praktycznie zawsze robię z filtrem IR Pass i mimo, że kamerę mam kolorową to przestawiam na tryb mono. Osobiście od razu zmieniłbym na grayscale :) A z tym kontrastem to wcale nie przesadziłeś, aż tak. To jest całkiem nieźle ustawione. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.