Skocz do zawartości
  • 0

Soczewki barlowa na ogromne przyblizenia


Jowita Gawrońska

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jowito, zacznij od napisania jaki masz teleskop. 

Jeśli z Barlowem 2x nic nie było widać, to mam już pewne podejrzenia...... Co to za Barlow i jakie powiększenie dał (bez względu na to co było widać)

 

I co rozumiesz pod pojęciem ogromne powiększenie?  - 80x? 150? 300x? 1500x?

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dokładnie jak koledzy piszą -powiększenie zależy od teleskopu, ale nie tylko. Po drodze jest jeszcze atmosfera, która degraduje obraz.

Przyjmuje się, że największe sensowne powiększenie to 2x średnica obiektywu (lustra) w milimetrach. Ale dotyczy to teleskopów z dobra optyką i dobrze skolimowanych. Stosowanie większych powiększeń spowoduje, że obraz będzie zwyczajnie nieostry i ciemny.

Ja prywatnie oglądając planety i Księżyc posługuje się wymyślonym przez siebie pojęciem "radość z obserwowanego obrazu"

I wcale tak nie jest, że największą radość z obserwacji dają mi największe powiększenia. Obraz mniejszy zawsze jest ostrzejszy, jaśniejszy i bardziej kontrastowy, co kompensuje fakt, że detale są mniejsze. 

A co do atmosfery, to musi być naprawdę bardzo spokojna, żeby powiększenia ponad 200x taka radość mi dawały. Nieczęsto się to w Polsce na nizinach zdarza.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

witam Jowita

wiemy już jak duży jest teleskop. A więc główne lustro teleskopu ma średnicę 150 mm. Jak nam wcześniej wytłumaczył kolega Grzędziel 2 mm na każdy mm lustra. Czyli 300 razy to maksymalne powiększenie o jakim mogłabyś pomarzyć, gdyby.. były idealne warunki atmosferyczne i najważniejsze, gdybyśmy mieli doczynienia z najlepszym układem optycznym i tu jest mały problem.  Nadal nie wiemy jakiej konstrukcji jest teleskop? Np Dobsonian czy Newtonian to najprostsze konstrukcje i raczej nie dałbym więcej jak od 1,25 do 1,5 na każdy mm średnicy teleskopu. To znaczy maksymalnie 225 razy. Ale jeśli teleskop jest typu Maksutova to śmiało moglibyśmy uzyskać powiększenie rzędu 250 do 300 razy. Reasumując zgadzam się z kolegą Grzędzielem aby nie przesadzać z powiększeniem i zatrzymałbym się na 200 razy. Pytasz się jaki Barlow ci polecić. Nie wiem czy dobrze zrozumiem, ale sam Barlow nie daje powiększenia. Do tego trzeba mieć najpierw jakiś okular. Czy masz już okular i jaki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Aleście Jej zamieszali w głowie !  :)  

 

W dodatku dezinformacja czy jakiś przeklep, cytuję kolegę Aleksander Sołdacik :

 

" Np Dobsonian czy Newtonian to najprostsze konstrukcje "

 

Poczytaj  o systemach optycznych , wtedy sobie uzmysłowisz, jakie głupstwo palnąłeś !

 

Jest takie rozsądne powiedzenie :  Lepiej żadna rada , niż zła !  :)

 

Edytowane przez zbignieww
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Jowita Gawrońska napisał:

Witam forumowiczów, chciałabym oglądać księżyc na ogromychorzyblizeniach tak, jak jest czasem na tych zdjęciach czy filmach. Jakiego Barlowa polecacie. Najlepiej 5x, tylko jaki dobry? Miałam kiedyś takiego kitowca2x- totalny dziad nic nie było widac

 

Tak z ciekawości, o jakich "tych zdjęciach i filmach" mowa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To ja podpytam o to samo: Newton 150/750, kamerka ASI 120MC-S i potrzebuję Barlowa żeby z tego zestawu co mam wyciągnąć jak najwięcej w fotografii planet, księżyca.

Aktualnie mam kitowego barlowa 2x i zastanawiam się czy zakup jakiegoś markowego lub np. 3x lub 4x pozwoli uzyskać zdecydowanie lepsze efekty zdjęciowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kitowe okulary - jak sama nazwa wskazuje są do kitu.

Ale już wszystko co oferuje GSO jest co najmniej przyzwoite, od ES będzie dobre, a do klasy bardzo dobrej zaliczają się Vixen DeLuxe 2x, Celestron Ultima 2x i Meade #140 telenegative. 

Klasa premium to oczywiście Televue Barlowy i Powermate.

 

Jowita - dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem będzie okular Baader Hyperion 10mm (da powiększenie 75x) oraz może taki Barlow 3x:

https://deltaoptical.pl/soczewka-barlowa-celestron-x-cel-lx-3x-1-25-quot?from=listing

 

i taka ponadczasowa uwaga: ogromne powiększenia to niemal zawsze ślepa uliczka!

Ważne jest takie powiększenie, które pozwala Ci dostrzec jak najwięcej szczegółów, a to niemal zawsze jest powiększenie sporo niższe niż maksymalne. Bierze się to stąd, że o rozpoznawaniu detali nie decyduje tylko wielkość obrazu, ale również ostrość obrazu i kontrast obrazu. A ze wzrostem powiększenia powyżej pewnej wartości, ostrość i kontrast maleją.....Im tańszy teleskop, tym ten spadek jest bardziej drastyczny.....

 

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jowita, posłuchałbym rady Marcina_G. Z tym, że radziłbym Ci raczej Barlowa 2x (koniecznie jakiś dobry jakościowo, nie ładuj się w najtańszy), co z okularem 10 mm (może być coś prostszego od Hyperiona) da powiększenie 150x. Więcej chyba w tym teleskopie nie ma sensu. Nie jest tak, że przy 225x zobaczysz dużo więcej, w każdym razie nie zawsze. Jest wiele ograniczeń.

Część związana jest z samym teleskopem. Np, Newtony o światłosile F/5 mają słaby kontrast na planetach, powód-duża obstrukcja wtórnego lustra. Wymagają też drogich, wieloelementowych okularów. Dlatego akurat w tym teleskopie, z racji b. krótkiej ogniskowej, Barlow to dobry pomysł. 

Ale najważniejsze, z czym się zetkniesz przechodząc z 70 mm lunetki na duży teleskop, to seeing. Zjawisko rozmycia obrazu związane z turbulencjami atmosfery. Na obrazy z Twojego 70 mm refraktora wpływa w niewielkim stopniu, ale już duże teleskopy wykorzystują swoje znacznie większe możliwości tylko wtedy, gdy atmosfera jest w miarę stabilna. Mówimy tu o efektach wysoko w atmosferze (na co nie mamy wpływu), jak i przy ziemi (prądy powietrza nad dachami budynków, niektórych rodzajach podłoża i przy ścianach wysokich bloków). Dlatego planety obserwujemy szczegółowo możliwie wysoko nad horyzontem, jeśli się da to w /nad odkrytym terenem. Balkon to często zło konieczne, trzeba pamiętać zamknięciu drzwi itd.

 Ostatnia sprawa, nieco pokrewna, to konieczność studzenia teleskopów lustrzanych do temperatury otoczenia przez 1-1.5 h  przed obserwacjami. Tego nie masz w refraktorze, szczególnie małym. Jeśli to wszystko brzmi dla Ciebie strasznie, to... bez obaw - w dużym teleskopie zobaczysz i tak o wiele więcej niż w 7cm lunetce. Szkoda, że tegoroczny sezon na planety się właściwie kończy. Jowisz i Saturn powrócą za rok, na Marsa poczekamy 2 lata (jeszcze można go efektywnie obserwować bodaj przez miesiąc).

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hahaha....jakie to typowe.

Jak ktoś podaje parametr teleskopu 150/750 to Wszyscy, dosłownie wszyscy (spójrzcie powyźej) od razu w ciemno myślą o Newtonie. Ten przypadek jest tylko doskonałym przykładem, ale jest mnóstwo innych wcześniejszych.

A ja obstawiam że to refraktor 150/750! - wiem, wiem kto w dzisiejszych czasach używa jeszcze refraktorów achromatycznych, chyba tylko wariaci tacy ja Ja.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Średnica Twojego teleskopu 150mm pozwala na realne powiększenia do 300x ale problem stanowi niestabilna atmosfera która zwykle nie pozwala na stosowanie takich powiększeń. Sam używam 12 calowego Newtona na Dobsonie gdzie teoretycznie fizyka pozwala zastosować powiększenia 600x, ale to nie ma sensu bo obraz tak pływa i robi się niewyraźny właśnie przez atmosferę. Najlepsze obrazy Księżyca mam zwykle przy powiększeniu do 150x czasem bywa że 200x a 300x to już tylko 2-3 razy w roku mogę użyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 13.11.2020 o 19:25, zbignieww napisał:

Aleście Jej zamieszali w głowie !  :)  

 

W dodatku dezinformacja czy jakiś przeklep, cytuję kolegę Aleksander Sołdacik :

 

" Np Dobsonian czy Newtonian to najprostsze konstrukcje "

To też mnie powaliło, jak żuczka na pancerzyk...

A mówili, że milczenie złotem jest... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 14.11.2020 o 18:07, wampum napisał:

Hahaha....jakie to typowe.

Jak ktoś podaje parametr teleskopu 150/750 to Wszyscy, dosłownie wszyscy (spójrzcie powyźej) od razu w ciemno myślą o Newtonie. Ten przypadek jest tylko doskonałym przykładem, ale jest mnóstwo innych wcześniejszych.

A ja obstawiam że to refraktor 150/750! - wiem, wiem kto w dzisiejszych czasach używa jeszcze refraktorów achromatycznych, chyba tylko wariaci tacy ja Ja.

Nooo, wampum  - nie przesadzaj !  Ci przed Tobą czytali ze zrozumieniem !  Czy myślisz sobie , że płeć

słabsza udzwignie  takiego potwora - refraktora, jak  150/750 ?  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To może ja się wypowiem jako praktycznie początkujący (teleskop od miesiąca) :) Zbyt duża ilość informacji i nowych terminów w krótkim czasie powoduje przeciążenie i może się skończyć porzuceniem tematu. Pomimo tego, że każdy starał się wytłumaczyć wg niego jak najprościej. Sam to przechodziłem (i pewnie każdy z Was też kiedyś) :)

Mam nadzieję, że autorka wróci i napisze jaki to dokładnie teleskop i wtedy uda się dobrać konkretny produkt, podać konkretny link, bo tego zazwyczaj szukają początkujący. Jest to pewnego rodzaju droga na skróty i doświadczone osoby może to irytować, ale też trzeba zrozumieć, że nie każdy ma czas, możliwości, chęci i umysł na to, żeby teraz przez rok "studiować" od czego zależy powiększenie, seeing itd. :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, AviatorL napisał:

nie każdy ma czas, możliwości, chęci i umysł na to, żeby teraz przez rok "studiować" od czego zależy powiększenie, seeing itd. :)

 

Przestudiowanie takich podstawowych pojęć to kwestia maksymalnie kilku godzin. Tego się nie przeskoczy więc jeśli ktoś nie ma chęci, to może źle wybrał "pasję" i nic w tym nie ma złego ;)

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Częściowo zgoda :) Jasne, że powinno się dawać wędkę a nie rybę :) W dłuższej perspektywie bardziej owocuje. Ale można mieć wiele pasji :) I gdyby każdą chcieć traktować tak poważnie, to trzeba by było nic innego nie robić :) Tak czy inaczej czekamy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hej, jestem już. Jak coś mam Newtona sw 150/750 i okulary 10mm i 25mm . Chciałabym oglądać księżyc na ogromnych przybliżeniach. Mam też Barlowa 2x z zestawu, ale chciałabym większe przybliżenia. Jakieś pomysły co do okularów i Barlowa. Jak coś nie chce wydawać fortuny. A no i się powoli szykuję na wielką koniunkcję w Grudniu. Potrzebuje jakiegoś filtru, żeby się nadał do Jowisza i Saturna. I może jakiś inny okular będzie potrzebny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, AviatorL napisał:

To może ja się wypowiem jako praktycznie początkujący (teleskop od miesiąca) :) Zbyt duża ilość informacji i nowych terminów w krótkim czasie powoduje przeciążenie i może się skończyć porzuceniem tematu. Pomimo tego, że każdy starał się wytłumaczyć wg niego jak najprościej. Sam to przechodziłem (i pewnie każdy z Was też kiedyś) :)

Mam nadzieję, że autorka wróci i napisze jaki to dokładnie teleskop i wtedy uda się dobrać konkretny produkt, podać konkretny link, bo tego zazwyczaj szukają początkujący. Jest to pewnego rodzaju droga na skróty i doświadczone osoby może to irytować, ale też trzeba zrozumieć, że nie każdy ma czas, możliwości, chęci i umysł na to, żeby teraz przez rok "studiować" od czego zależy powiększenie, seeing itd. :)

 

 

 

To prawda, zgadzam się z tym. Narazie mam teleskop od niedawna. Co dopiero obeznałam się jak go używać i zamontować napęd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.