Skocz do zawartości

Wojenka marketingowa osiągnęła nowy poziom


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

dla osób które rozważają nowe kamery CMOS chciałem podrzucić jako ciekawostkę, a jednocześnie lekko ostrzec.

Pandemia być może jest temu winna, ale Baader, który jest dystrybutorem QHY pozwolił sobie wypuścić dokument, który linkuję, który - co tu dużo mówić - mija się z prawdą.

Porównanie kamer QHY i ZWO zawiera naprawdę bardzo dużo nieprawdziwych informacji, co mnie na przykład zdumiało. Wydawało by się, że taka marka nie powinna się tak zachowywać.

 

https://www.baader-planetarium.com/en/downloads/dl/file/id/1656/product/4620/technical_data_in_comparsion_between_the_qhy_600_models_and_the_zwo_asi_6200_mm_pro.pdf

  • Lubię 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokument jest oficjalnie podany jako porównanie w tym oto artykule usiłującym przekonać, że za QHY warto płacić kilkanaście procent więcej (być może warto, ale nie z powodów przytoczonych w dokumencie).

 

https://www.baader-planetarium.com/en/blog/why-is-the-qhy600-cmos-camera-more-expensive-than-models-from-other-manufacturers/

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na QHY uważajcie, potrafią mieć problemy z luźnymi gwintami i niby twierdzą, że wszystko ok. Mój problem wciąż nierozwiązany (choć minęły 3 lata od zakupu QHY163M). Szymek dał mi swoją zapasową złączkę z lepszym gwintem, bo tak to do dzisiaj miałbym niesprawną mechanicznie kamerę. 

 

Baader też ostatnio buble wypuszcza pod swoim brandem, ostatnio kupiłem totalnie rozregulowany wyciąg (kosztował ponad 1000 zł i prawie rozleciał się w rękach). 2x lewego filtra fotometrycznego Johnson V też próbowali mi wcisnąć. W końcu się wkurzyłem i zamówiłem profesjonalnego sloana z USA. Szkoda czasu na pseudo-niemiecki shit pod napisem Baader-Planetarium.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie rozsądzam czy QHY robi szmelc lub czy ZWO robi szmelc, ale jak można podawać, że QE zwo jest o kilkanaście procent niższe w ZWO skoro po pierwsze dane od ZWO mówią inaczej a po drugie to ten sam sensor. W tym dokumencie jest kilkanaście takich nieprawdziwych stwierdzeń. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety sie w to wczytałem i jakość tej tabelki (?? nie wiem jak to inaczej nazwać) jest strasznie smutna. Szybko sprawdzając wpisano: QE >87% dla QHY i 80% max dla ZWO. Pod tabelką są źródła na których się oparli, o czym za chwilę. Następna wydajność binningu 2x: >204ke dla QHY i brak danych dla ZWO.

 

No to sprawdźmy - 14 maja 2020 strona ZWO podana jako źródło zawierała informacje: max 91% QE oraz 200ke dla bin2: https://web.archive.org/web/20200514043100/https://astronomy-imaging-camera.com/product/asi6200mm-pro-mono. Może nie wiedzieli? Data wygenerowania pdf to 8.10.2020 przez Tobiasa Baadera (znajduje się w metadanych pliku), data tekstu na stronie baadera to 7 sierpnia i modyfikacja 8 października. Wiedzieli.

 

Tam jest więcej kwiatków i subtelniejsze manipulacje, choćby ilość RAM: 2GB vs 256MB, i teza że czym więcej, tym płynniejszy odczyt z matrycy i mniejszy ampglow. Pamięć nieulotna w której można niewiadomoco tylko w QHY, też więcej. Grzałka przeciw roszeniu - oba mają, ale tylko QHY ma dokładny opis itd.

 

No to lecimy z pierwszymi z brzegu błędami rzucającymi się w oczy:

  • opieranie analizy na deklaracjach niepoddanych weryfikacji
  • tezy niepoparte dowodami
  • brak jednolitego pomiaru obu kamer jasną powtarzalną metodą, której wynik ma udowodniony związek z lepszą pracą kamery w teleskopie (i lepszych rezultatach w późniejszej obróbce przez np. stackowanie)
  • brak błędów pomiaru
  • porównywanie tego samego produktu ze sobą, ale z przestawioną jedną opcją, bez punktu odniesienia
  • manipulowanie danymi i kłamstwa
  • stosowanie chwytów retorycznych, symboliki i tendencyjnego układu - wywołujących wrażenie przewagi nad ZWO oraz bardziej profesjonalnego podejścia QHY
  • używanie funkcji niemających wpływu na obraz, jako argumentów (bez dowodu że są niemożliwe do uzyskania z ZWO)

Jakby tak podsumować, to wyszło że QHY mają te same/zbliżone parametry do ZWO (co nie dziwi, to ten sam sensor), a ewentualne różnice wynikają z obróbki sygnału, błędów pomiaru, albo wyboru "lepszego sortu" sensorów.  I ten niesmak, że wszystko było pisane pod tezę: "Why are the QHY600 monochrome CMOS cameras more expensive than similar models from other manufacturers?". Całość przypomina zachowanie Edisona uzasadniającego wyższość prądu stałego nad przemiennym.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lkosz napisał:

"Why are the QHY600 monochrome CMOS cameras more expensive than similar models from other manufacturers?"

"Kto jest dla ciebie największym autorytetem i dlaczego właśnie Lenin?" :lol:

 

Godzinę temu, piotrkusiu napisał:

Chciałem jeszcze tylko przypomnieć, że w Polsce za to co napisał producent odpowiada... sprzedawca.

Raczej należałoby napisać, że sprzedawca odpowiada za publiczne zapewnienia producenta tak jak za swoje (chyba, że wykaże, że o nich w żaden sposób nie wiedział i nie mógł wiedzieć - ale założenie jest takie, że wie). Jak się to tak sformułuje, to już nieco inny wydźwięk to ma.

A sam przepis jest jak najbardziej sensowny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym QE to śmiesznie wyszło. ZWO byli do przodu z pracami nad tą kamerą i zmierzyli QE i wyszedł im tak wysoki wynik (91% bodajże), że napisali otwarcie, że oczom nie wierzą więc dla spokoju i żeby ich nie oskarżono o wprowadzanie klienta w błąd powiedzieli, że "na pewno wyższe od 87%". Dopiero jak QHY potwierdziło te pomiary i dało swoim kamerom 92% ZWO podało, że to wartość wyższa od 90%.

 

Piękne czasy nastały w CMOSach, 294 mono tez ma 92% QE i podobnie przewiduje się dla planowanej 2600 mono.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to czytam. Nie wiem co to realnie oznacza, bo jeśli mikrosoczewki kryją 11,8MPX, to chyba takie rozszerzenie nic realnie nie daje.

Ale ciekawe.

 

ZWO na pewno tego nie ma (choć w kamerze 600/6200 tej opcji akurat nie ma - tak gwoli tematu wątku).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.