Skocz do zawartości
  • 0

Jak prawidłowo ustawić lustro wtórne


gufy78

Pytanie

Witam forumowiczów

 

Wiem, wiem, temat kolimacji reflektora poruszany był już wiele razy. Przeczytałem już dziesiątki postów i przewodników przez ten temat ale wciąż mam problem.

Potrzebuje waszej pomocy przy prawidłowym ustawieniu lustra wtórnego. Po umyciu obu luster zacząłem kolimacje i zonk.

 

Mam przygotowany wziernik (zaślepka wyciągu z dziurką 3mm w środku) i kolimator laserowy (ten jest prawidłowo skolimowany).

Wiem że najpierw trzeba ustawić LW. Wkładam wziernik w wyciąg, patrzę i ustawiam lustro wtórne tak, aby odbicie lustra głównego było pośrodku, najlepiej żeby było widać wszystkie 3 mocowania lustra głównego równo od każdej z krawędzi. Tak też zrobiłem po czym włożyłem kolimator i odpaliłem laser. Wydawało mi się że laser powinien trafić w środek LG ale nie - punkt lasera jest mniej więcej w połowie między środkiem LG a krawędzią lustra w stronę wyciągu... dokonałem korekt 3 imbusami tak aby laser trafiał w środek, ale wtedy po włożeniu wziernika odbicie lustra LG w LW jest zupełnie po lewej stronie, ścięte z lewej, czyli źle...

 

Zacząłem zatem przesuwać LW wzdłuż tubusa - najpierw odkręciłem środkową śrubę i dokręciłem 3 imbusy o jakieś 3 obroty (LW poszlo wgłąb tubusa, jeśli się nie mylę), ustawiłem prawidłowy widok we wzierniku, sprawdzam laserem i żadnej poprawy nie widzę, punkt lasera wciąż daleko od środka... No to w drugą stronę, odkręciłem 3 imbusy, każdy o 5 obrotów, dokręciłem śrubkę środkową, ustawiłem widok we wzierniku, sprawdzam laserem i dalej nic, żadnej poprawy, laser nie trafia w środek LG.

 

No i moje pytanie. Czy laser ma trafiać w środek LG po prawidłowym ustawieniu odbicia LG w LW we zierniku, czy nie.

Zdaje się jest coś takiego jak off-set ale nie wiem czy to ma właśnie wpływ na to odbicie lasera w LG.

No i jak mam teraz prawidłowo ustawić położenie LW wzdłuż tubusa, przesuwałem je w obie strony i już się pogubiłem.

 

Za porady z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Zacząłeś dobrze. Najpierw LW. 

Włóż do tuby kartkę papieru tak aby zasłonić LG,ono na razie nie będzie Ci potrzebne. LW ustawiasz tak by było idealnie po środku widzianej przez wziernik "studni" wyciągu i by tworzyło idealne koło. Teraz wyjmujesz kartkę i ustawiasz główne w odbiciu wtórnego. Kolimacja laserem do wizuala chyba nie będzie aż tak niezbędna.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Najważniejsze to zrozumieć co się robi. Aby zrozumieć to trzeba sobie narysować teleskop w przekroju razem z promieniami świetlnymi. Wtedy będziesz wiedział co to offset, osiowość, gdzie jest punkt ostrzenia...

Oczywiście można wszystko robić mechanicznie, za pomocą tautoriali i podpowiedzi z forum, ale nie zastąpi wiedzy  o teleskopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wiem, dlatego staram się zrozumieć dlaczego po ustawieniu we wzierniku odbicia LG w LW - tak jak pisze Mariusz Psut - laser nie trafia w środek LG.

Jedyna odpowiedź jaka mi się nasuwa to że LW nie jest idealnie pod idealnym kątem. Co prawda widzę całe lustro główne we wtórnym, ale musi być coś nie tak z osiowością wyciągu skoro laser nie trafia w środek LG. I chciałbym żeby to ktoś potwierdził czy dobrze myślę. Czy wystarczy tylko przesunąć LW wzdłuż tubusu, czy trzeba coś wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, gufy78 napisał:

Wiem, dlatego staram się zrozumieć dlaczego po ustawieniu we wzierniku odbicia LG w LW - tak jak pisze Mariusz Psut - laser nie trafia w środek LG.

Jedyna odpowiedź jaka mi się nasuwa to że LW nie jest idealnie pod idealnym kątem. Co prawda widzę całe lustro główne we wtórnym, ale musi być coś nie tak z osiowością wyciągu skoro laser nie trafia w środek LG. I chciałbym żeby to ktoś potwierdził czy dobrze myślę. Czy wystarczy tylko przesunąć LW wzdłuż tubusu, czy trzeba coś wiecej.

A może coś nie tak z laserem:neat:.

Ja bym go olał i zrobił wg Hamala,starannie.

Potem test gwiazdowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki wszystkim za pomoc.

Kolimator jest skolimowany.

Jeżeli mi ten laser nie trafia w środek, pomimo że w wizjerze widzę pełne lustro, to chyba jest problem z osiowością.

 

Muszę przyznać że bardzo ciężko mi ustawić ostrość na planetach, a efekt końcowy jest i tak niezadowalający.

Co prawda wyciąg nie ma fokusera (niestety) ale luzy na wyciągu nie są aż tak duże.

 

Chyba będę musiał wyciągnąć LW i sprawdzić osiowość...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.