Skocz do zawartości

RASA 8" CCD inspector - interpretacja


TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Prośba o komentarz  i interpretację tego co wypluł CCD insepector ze zdjęcia 15s RASA8" i ASI178MM.  Każde ze zdjęć robiłem po wcześniejszym ustawieniu ostrości maską bahtinova na jasnej gwieździe. Warunki na niebie bardzo słabe. Dużo wysokich chmur. Zasięg wizualny 2mag. 

 

rasa4.jpg.cb1c0c583101fc530ad0d7158d103e54.jpgrasa3.jpg.c9d26824951a450584b72e1c35f2c64d.jpg

 

 

 

   

rasa2.jpg.2b95da50e9a722797ea5d6b7a636c946.jpgrasa1.jpg.721ed064b84c7859a4980b54d67616f6.jpg

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CCDInspector potężnym narzędziem jest. Pokazuje kolorki, kształty i pierdyriald innych danych.

@wessel Maciek świetnie napisał

2 godziny temu, wessel napisał:

Pole niedostatków 10% ostrości nie zauważysz, jajowatość 10% już tak

 Plus winietę oczywiście, ale to trochę inna przypadłość.

Do pomiarów ostrości i jajowatości doskonale nadaje się skrypt Pixa- FWHMEccentricity.

 

@TUR Paweł te różnice nie są zbyt duże. Mapy odchyleń same w sobie nie są celami, ale narzędziami do diagnozowania problemów z obrazem. Zbyt łatwo jest uczynić z nich cel, zamiast obrazów jako takich. 

Jeśli według ciebie obraz wygląda dobrze i jesteś z nich zadowolony, to pomiary często tylko psują humor. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek,

 

Przypuszczam, że o to chodziło. Wrzuciłem nawet więcej ciekawostek :) Winietowanie jak widać jest na umiarkowanie dobrym poziomie, ale ten aspect map raczej słabo wygląda. FWHM na nieakceptowalnym poziomie, ale to może być kwestia wczorajszej pogody. Muszę jeszcze powtórzyć testy. 

 

aspect_1.jpg

vin_1.jpgfwhm1.jpg

flat_1.jpg

aspectmap_1.jpg

Edytowane przez TUR
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zabawy ciąg dalszy. 

 

Tym razem przed sesją:

1. Założyłem do RASA dream focuser do dokladnego ustawiania ostrości. Dzięki Mateusz ! 

2. Dokreciłem z tyłu tuby śruby utrzymujący system reguacji ostrości lustra (były luzy).

3. Poluzowałem śruby, którymi przykreciłem dodatkowy dovetail górny w systemie losmandy. Mógł w końcu wprowadzać naprężenia. 

4. Dokładnie wymierzyłem złączki, aby wraz z bakcfocus kamery dawały 25mm do złaczki T2 teleskopu.

5. Delikatnie dokręciłem kołnierz złączki do korektora (według zaleceń producenta). 

 

Muszę powiedzieć, że jestem mega zadowolony z rezultatów. Przede wszystkim gwiazdy są ostre o poprawnym profilu w całym polu widzenia z niewielkim FWHM. 

 

Pozdro    

 

FWHM.jpg

R1.jpg

R2.jpg

R3.jpg

R4.jpg

Edytowane przez TUR
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, wessel napisał:

No jasne. Jeśli spotsize jest większy od piksela to decydujący.

Czyli fwhm przy pix 2.4: 1.8-2; przy 4.8: ca 1.3 

Z tego co pamietam teoretyczny spot size w całym polu rasa 8” - 4.6 

Mam tez wrażenie, że profil gwiazd jest dużo lepszy przy bin. 2. Chyba bede musiał sie przeprosić z większym pixelem :) i rozdzielczością ca 2”/pix.

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.