Skocz do zawartości
  • 0

ED80 czy SW 120/600 z filtrem


mateoz

Pytanie

Za jakiś czas chciałbym wymienić newtona 150/750 na coś do fotografowania szerszych pól. Póki co mam do tych celów Taira 3s i zacząłem rozważać zakup ED80, z tym że w jednym wątku przeczytałem że taki filtr jak Baader Semi-APO dobrze redukuje aberrację oraz poprawia ostrość i kontrast przy refraktorach achromatycznych. Wydaje mi się oczywistym, że lepszą jakościowo opcją będzie ED80, ale jaka różnica byłaby między nim a przykładowo SW 120/600 z wspomnianym wcześniej filtrem? Jest w ogóle sens brać pod uwagę taką opcję? Nie ukrywam że trochę zależy mi na cenie dlatego zastanawiam się nad taką kombinacją. Oczywiście w obu przypadkach mam zamiar jeszcze dokupić flattener.

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, chciałbym tylko dodać, może dla osób które kiedyś będą się nad tym zastanawiać, że na astromaniaku jest spory wątek na ten temat: http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=21&t=54387

 

W sumie jakbym wcześniej go znalazł to bym tutaj nie napisał.

Do strony nr 2 coraz bardziej się wahałem, bo padło tam sporo dobrych słów o 120/600. Ostatecznie jednak można dojść do wniosku, że jakość wykonania > większa apertura. Do tego podobno występują istotne różnice między samymi 120/600 w jakości wykonania - trochę to losowo wypada. Na stronie 5 są super porównania których potrzebowałem (brakuje mi trochę takiego bezpośredniego porównania na jakimś DS-ie), fajnie widać tam przewagę ED80 nawet na takim obiekcie jak Jowisz.

Oczywiście sporo zależy od tego do jakich celów będziemy używać teleskopu ale na moje potrzeby jednak ED80 będzie tym, którego niedługo będę starał się zdobyć.

Edytowane przez mateoz
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Aberracja chromatyczna to jedno, i z tym semi apo trochę poprawi sytuację, jednak na wiele by mnie liczył. Przydatność AC 120/60 do astrofotografii jest co najmniej dyskusyjna.

Bierz sprawdzonego 80ED z flattenerem.

Edytowane przez Piotr4d
Literówka :)
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Można próbować SW120/600 + filtry narrowband:

 

https://www.astrobin.com/371676/D/?nc=user 
https://www.astrobin.com/375957/D/?nc=user

https://www.astrobin.com/46979/?nc=user

https://www.astrobin.com/full/11776/0/

 

To nie są niestety zdjęcia jakiejś super jakości... chociaż kalmar się złapał :P

A same filtry też za darmo nie są

Więc pytanie: czy warto tak się poświęcać dla dwukrotnie większej soczewki? :D

 

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam trochę większy achromat z tej serii - 150/750 i również ten filtr semi apo kupiłem.

Filtr się względnie nadaje właściwie tylko do obserwacji Księżyca i planet, do DS jak gromady otwarte, czy jakieś gwiazdy dające fiolecik, które znajdują się w polu obserwacji obok ciemnych DS zupełnie bez sensu jest jego stosowanie, bo przyciemnia obraz i tym samym osłabia delikatne światło DS.

Ja tylko obserwuję wizualnie, ale w fotografii to zapewne będzie podobny problem.

No i cudów nie ma, ten filtr zabiera dużo fioletu, ale nie cały. Co innego z SW102/1000 - tu się wg mnie sprawdza do obserwacji US i jasnych gwiazd wielokrotnych.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, mateoz napisał:

przeczytałem że taki filtr jak Baader Semi-APO

 

Próbowałem używać tego filtra z ES 127/825. Użyłem go dwa razy: pierwszy i ostatni. Chyba raczej żaden filtr nie zrobi APO z achromata. A im większa jasność achromata, tym większa widoczna aberracja chromatyczna.

Edytowane przez diver
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, diver napisał:

 

A im większa jasność achromata, tym większa widoczna aberracja chromatyczna.

Wszystkie aberracje - nie tylko chromatyczna. Dość dokuczliwa jest aberracja sferyczna, o której mało kto mówi, bo przedstawia sie jako rozmycie, utrata kontrastu, brak mozliwości uzyskania duzych powiekszeń -  którą cięzko ocenić na tle seeingu lub niedokładnego zogniskowania.

A trzeba dodać, ze seeing nie maskuje aberracji, ale je zwielokrotnia.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Swoją drogą: jest jakieś porównanie ED 80/600 vs Newton 150/600?
Taka sama ogniskowa...

Newton ma większą 4x aperturę, ale ma też komę i trudno się go kolimuje (+kilka stów na porządny kolimator)

ED ma mniejszą aperturę, żadnej komy ani innego syfu i prawie bezobsługowy :)

 

Oczywiście ja bym poszedł w Newtona bo celuję w duże lustra, lubię iść pod prąd, a pogoda w Polsce daje dużo czasu na zabawy w kolimację :)

Natomiast wyobrażam sobie, że 90% i tak wybierze ED80, bo połowa forum robiła na nim zdjęcia, ludzie zjedli na nim zęby i zawsze Ci ktoś pomoże. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Powinien gdzieś być zrobiony potężny test różnego rodzaju tub - te same warunki, obiekty, lokalizacja, sprzęt rejestrujący zdjęcia itd. No i jeszcze zebrać to wszystko w jednym miejscu.

Byłoby to wymagające ale jakie pomocne. Ja ogólnie uwielbiam przeglądać wszelkiego rodzaju porównania, statystyki, dane na interesujący mnie temat.

Edytowane przez mateoz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, mateoz napisał:

Powinien gdzieś być zrobiony potężny test różnego rodzaju tub - te same warunki, obiekty, lokalizacja, sprzęt rejestrujący zdjęcia itd. No i jeszcze zebrać to wszystko w jednym miejscu.

Byłoby to wymagające ale jakie pomocne. Ja ogólnie uwielbiam przeglądać wszelkiego rodzaju porównania, statystyki, dane na interesujący mnie temat.

 

Kto by w Polsce marnował gwieździste niebo na takie pierdoły :P

Ludzie tygodniami czekają, żeby chociaż na pół godziny była dziura w chmurach :P 

Może w Arizonie ktoś tak robi :P

 

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 godzin temu, Piotr4d napisał:

Aberracja chromatyczna to jedno, i z tym semi apo trochę poprawi sytuację, jednak na wiele by mnie liczył. Przydatność AC 120/60 do astrofotografii jest co najmniej dyskusyjna.

Bież sprawdzonego 80ED z flattenerem.

 

Bież po bieżniku, bierz - co Ci dają, krajanie  :)   W końcu Strzyżów nie jest tak daleko od  Gorlickiego,

gdzie przebywam czasem...  :)  A i tak myślę, że to niewinny przeklep ;) 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Kto by w Polsce marnował gwieździste niebo na takie pierdoły :P

Ludzie tygodniami czekają, żeby chociaż na pół godziny była dziura w chmurach :P 

Może w Arizonie ktoś tak robi :P

 

O to, to!

Ja sobie nakupowałem sprzętu, aby właśnie zrobić takie porównania i coraz bardziej jest przekonany, że w polskich warunkach (a i nie tylko w polskich) nie jest to możliwe. Ale będę próbował ;)

 

Jak juz to na forum powiedziano:  "obserwuje się tym co się ma i tym co się lubi".

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kilka stów za dobry korektor? Sam zastanawiam się nad zmianą sprzętu i jeśli miałbym brać Newtona F4, to tylko z Televue Paracorr.

Paracorr działa nie tylko jako korektor komy, ale również jako delikatny Barlow (1,15x) i flattener. Nie jest on bynajmniej tani - na TS kosztuje chyba 635 EUR.

 

Co do korektorów ASA czy MPCC, to na CN przy Newtonach o tak dużej światłosile dobrze sprawdzał się wyłącznie Paracorr - reszta nie dawała rady.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Swoją drogą: jest jakieś porównanie ED 80/600 vs Newton 150/600?
Taka sama ogniskowa...

Newton ma większą 4x aperturę, ale ma też komę i trudno się go kolimuje (+kilka stów na porządny kolimator)

ED ma mniejszą aperturę, żadnej komy ani innego syfu i prawie bezobsługowy :)

 

Oczywiście ja bym poszedł w Newtona bo celuję w duże lustra, lubię iść pod prąd, a pogoda w Polsce daje dużo czasu na zabawy w kolimację :)

Natomiast wyobrażam sobie, że 90% i tak wybierze ED80, bo połowa forum robiła na nim zdjęcia, ludzie zjedli na nim zęby i zawsze Ci ktoś pomoże. 

... i ma też niezaniedbatelną obstrukcję a aperturę - jeśli się przyczepić - tylko niecałe dwa razy większą  :icon_razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, zbignieww napisał:

... i ma też niezaniedbatelną obstrukcję a aperturę - jeśli się przyczepić - tylko niecałe dwa razy większą  :icon_razz:

 

No tak, 4x to lekkie koloryzowanie z mojej strony :)
Chodzi oczywiście, że powierzchnię zbiorczą (a nie aperturę liczoną jako średnicę) ma *prawie* 4x większą... Załóżmy wersję pesymistyczną i powiedzmy: na pewno 3x większą:)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.