Jump to content

ES 18/82 vs Morpheus 17,5/76 vs..... ES18/82


Recommended Posts

Planuję zakupić okular o powyższej ogniskowej do stosowania z moim C11 (ogniskowa 2800, chociaż z zewnętrznym wyciągiem wg. firecapture'a 3100, z katówką pewnie jeszcze więcej) min. do oglądania księzyca w szerokim polu i średnim powiększeniu, tak by wypełniał je w całości. O ES 18/82 wspomniałem w tytule dwukrotnie pownieważ mam wrażenie że występuje w dwóch odmianach z wypełnieniami argonem (Ar) i azotem (N2), ewentualnie może to być , co bardziej prawdopodobne, pomyłka w opisach lub stara vs nowa wersja. Np w ofercie teleskopów jest wersja N2, zaś w delcie nieco cięższa i nieco tańsza Ar. Zastanawiam się tez jak wypadłby ES18/82 w porównaniu z B.Morpheusem 17,5 z nieznacznie mniejszym polem 76. A może wziąć dwa z zastrzeżeniem zwrotu tego który mniej mi się spodoba.... 

Link to post
Share on other sites

Mam ES 14mm 100° i Morfeusza 9 mm.

Patrzyłem na Księżyc przez obydwa i jak dla mnie zwycięstwo ma Morfeusz. Chłodny,neutralny,ostry w całym polu. ES ociepla obraz,dając fałszywe kolorki pełzające po powierzchni Księżyca i aberkę przy krawędzi.

Pozdrawiam.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Posiadam Morfeusze 9 / 12,5 / 17,5. Co mogę o nich napisać to to, że na pewno mają wygodny ER, dużą soczewkę i bardzo przyzwoitą korekcję na skraju pola. Nie musisz przylepiać oka, aby zobaczyć całe pole, w zasadzie spoglądasz z pewnej odległości. Z drugiej strony wystarczy jakiekolwiek oświetlenie z boku i już masz problem z obserwacjami (odblask), a do tego tracisz adaptację (w ciemnym polu tego oczywiście nie zauważysz). I pojawia się kolejny problem - przy przyłożeniu oka do muszli okular robi się dość czuły na nieosiowe patrzenie - wówczas należy zamocować przedłużkę i dopiero na nią muszlę - wówczas możesz przylepiać oko w okular tak jak w ESach.

 

Posiadałem też kilka ESów (6,7 / 14 / 30), niestety nie miałem 18tki. Natomiast w ESach przewaga to duże pole, również przyzwoita korekcja, jednak aby dostrzec całe pole musisz przylepić oko - tej konieczności nie ma w Morfeuszach.


Morfeusze testowałem w maku i refraktorze f5. W maku na skraju pola morfeusze w bino i mono dawały bardzo wyraźny i dokuczliwy pomarańczowy zafarb przy obserwacjach Księżyca, co w mojej ocenie wykluczyło ich stosowanie. O wiele lepszy był tani BCO 32mm z mniejszym polem. W refraktorze tego problemu nie ma. Nie wiem skąd wynikał.

 

Jeśli miałbym dziś kupować to nie wiem czy bym ponownie wybrał Morfeusze, czy ESy, na pewno nie nowe Morfy ze sklepu, gdyż nie są warte 1000 zł / sztuka. Z giełdy za około 750-800 zł można brać.

 

Co do esów i różnic wypełnienia - z tego co wiem nie ma wpływu na dawany obraz. Różnica w polu między okularami niewielka, jednak widoczna na korzyść ESów.

 

Edited by dexter77
 • Like 2
Link to post
Share on other sites

Miałem ESa 18 mm Ar to duże pole robi wrażenie. Używałem go w achro 102/500 tam wypadał lepiej niż w sct 8. Według mnie to w tym jest najmniejszy ER że wszystkich Es 82. Dodatkowo jakoś zniekształcał kolory na obrzeżach pola widzenia w sct 8  Wymieniłem go na sw SWA 70 17 mm może mniejsze pole ale słabszy kontrast ale komfort lepszy.

Edited by Smorff84
Link to post
Share on other sites

Mam aktualnie pożyczonego ES-a 18mm / 82* ale z racji małego odsunięcia oka został przeze mnie sklasyfikowany jako zbyt mało komfortowy.

Słuszna droga to Morpheus....

Edited by Marcin_G
Link to post
Share on other sites

Ciekawe to co pisze Dexter o pomarańczowym "zafarbie" na krawędziach Morfa. 

Ja w Newtonie mam czysty obraz. Jedynie krawędź jest obramowana cieniuteńkim niebieskim "pierścieniem ognia".

Wychodzi na to że to problem teleskopu:g:

Link to post
Share on other sites

Mam Morfeusza 9 i 17.5 mm i u mnie również w połączeniu z SCT daje lekką pomarańczową obwódkę na skraju. Może nie lubi ciemnych tubek. Niemniej jako całokształt bardzo lubię te okulary.

 

 

Link to post
Share on other sites
21 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Jedynie krawędź jest obramowana cieniuteńkim niebieskim "pierścieniem ognia

To "obramowanie" to krawędź diafragmy. Im jest lepiej zaprojektowany okular tym jest ostrzejsza i ma mniej zauważalną "pierścień ognia". 

 

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Zdecydowanie morpheus i najlepiej szukaj używki, bo tak jak kolega dexter77 uważam, że nie jest wart prawie 1000 zł. Co do es 18/82 wspominam go jako okular z bardzo mało komfortowym er i szybko trafił na giełdę. 

Link to post
Share on other sites

Też już byłem w pewnym momencie o krok od kupna ESa 18, ale po lekturze zrezygnowałem, a w między czasie pojawiły się morfeusze. Poczekaj, w końcu ktoś je wystawi. Sam 2 tyg. temu sprzedałem jednego z parki do bino, ale ktoś inny go przechwycił zanim wypłynął na giełdę : )

Link to post
Share on other sites

Swego czasu miałem jednocześnie ES'a 18 mm 82 stopnie i Morfeusze 17.5 mm które nadal posiadam. Testowałem je w Newtonie 10" F5. Szczerze mówiąc ES doskonale dawał sobie radę, nie za duży ER przeszkadzał mi tylko w dzień, w nocy już całe pole dostępne. Bardzo miło go wspominam aczkolwiek Morfeusze zwyczajnie są wygodniejsze, ER olbrzymie, czasami nawet korzystałem z niego z odkręcą muszlą oczną. Po co tak? Ano dlatego, że w Morfach za diafragmą jest jeszcze tylko cienki pasek obudowy i to wszystko :) wygląda to tak jakbyśmy oglądali obraz zawieszony w przestrzeni, miłe uczucie.

Korekcja i kolory? ES jak to ES, zimne gwiazdy ale dobrze skorygowane w większości pola. Morfeusz mniejsze pole ale z racji jego dostępności nie czuć przepaści między nimi, może nawet to pomaga bo partie brzegowe są bardzo ładne, praktycznie do końca pola widzenia jest dobrze.

@Misza może niedługo będę sprzedawał jednego M17.5 mm bo zrezygnowałem z bino i leży od ponad miesiąca w pudełku a kasa się przyda na drugie hobby. Jakby co to daj znaka, nie śpieszy mi się bo liczyłem, że ktoś się zamieni na M12.5 mm ale jakoś nie trafił się taki astronom :) 

 • Like 2
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, lolak89 napisał:

czasami nawet korzystałem z niego z odkręcą muszlą oczną. Po co tak? Ano dlatego, że w Morfach za diafragmą jest jeszcze tylko cienki pasek obudowy i to wszystko :) wygląda to tak jakbyśmy oglądali obraz zawieszony w przestrzeni, miłe uczucie.

To był właśnie powód dla którego zdecydowałem się na Morfeusze. W żadnych innych okularach nie widziałem takiego efektu. Tak jak piszesz, patrzysz z daleka w okular i widzisz tylko cienką ramkę, a wewnątrz kosmos. Wygląda to jak okno do innego świata : ) Bardzo fajne odczucie.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, dexter77 napisał:

To był właśnie powód dla którego zdecydowałem się na Morfeusze. W żadnych innych okularach nie widziałem takiego efektu. Tak jak piszesz, patrzysz z daleka w okular i widzisz tylko cienką ramkę, a wewnątrz kosmos. Wygląda to jak okno do innego świata : ) Bardzo fajne odczucie.

Naprawdę?:neat:

A lukałeś przez ES 100° z odwiniętą muszlą? To jest dopiero okno:Loveit:.

Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, dexter77 napisał:

Dziś będę miał okazję. Jednak ESy nie mają tej specyficznej cieniutkiej "ramki" i to z takim ER. To jest klucz do tego efektu. W esach musisz bardziej "szurać" rzęsami po szkle : )

Zaś Morfeusz jest bardziej wrażliwy na pozycję oka i trudniej jest utrzymać się w "źrenicy wyjściowej". Z ES 100 to unoszenie nad okularem jest łatwiejsze:neat:.

Link to post
Share on other sites
Teraz, Mariusz Psut napisał:

Zaś Morfeusz jest bardziej wrażliwy na pozycję oka i trudniej jest utrzymać się w "źrenicy wyjściowej". Z ES 100 to unoszenie nad okularem jest łatwiejsze:neat:.

No tak, Morfeusz ma tu pewien problem, ale tylko wtedy jak za bardzo się zbliżysz : ) Potrzebowałem chwili, aby nauczyć się z niego korzystać. Wszędzie plusy i minusy.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 17 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 117 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 208 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.