Skocz do zawartości

Samodzielna modyfikacja DSLR


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

czy ktoś z Was próbował samodzielnie modyfikować DSLR? Moje oba aparaty  1DMK4 i 5DMK2 mocno się kurzą ostatnio i zastanawiam się nad przerobieniem któregoś z nich tak by móc focić astro.

 

I pytanie czy po takim zabiegu aparat dalej można wykorzystywać do normalnej fotografii (tylko RAW, nigdy nie fociłem w jpg)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wykorzystywać nawet robiąc jpg , trzeba ustawić własny balans bieli . Ja mam zdemontowany filtr w 6Dmrk1 i wszystko działa . Jest jeszcze kwestia ustawienia matrycy żeby ostrość się łapała właściwie.

Możesz to robić sam ale nie mając wprawy lepiej zlecić to komuś kto się na tym zna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 Ja swojego przerabiałem sam (450d). Nie jest to trudne.

 

Natomiast odnośnie używalności po przeróbce, to zależy czy zamontujesz coś w miejsce wyciętego filtra. Ja tego nie zrobiłem (nie potrzebowałem), dlatego autofocus mi teraz nie działa (uznałem ze do astrophoto mi to nie potrzebne). Natomiast jak zamontujesz coś co wyrówna tor optyczny i wytnie IR, to po zbalansowaniu bieli powinieneś móc używać go także na co dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, kubaman napisał:

Cześć

 

czy ktoś z Was próbował samodzielnie modyfikować DSLR? Moje oba aparaty  1DMK4 i 5DMK2 mocno się kurzą ostatnio i zastanawiam się nad przerobieniem któregoś z nich tak by móc focić astro.

 

I pytanie czy po takim zabiegu aparat dalej można wykorzystywać do normalnej fotografii (tylko RAW, nigdy nie fociłem w jpg)

 

Pogadaj z Michałem Kałużnym - astrofotografia.pl - on takie tematy ogarnia

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak dotąd zrobiłem już kilka modyfikacji dla kolegów z forum, zarówno Canony, jak i Nikony. Sam użytkuję modowanego D750.

Są dwa tematy - AF i balans bieli. Z AF najlepiej rozwiązać to regulacją położenia matrycy - wyrównuje się wtedy offset wynikający z braku filtra. Jeśli tylko się to da zrobić (matryca ma regulację), to ją wykonuję. U Ciebie w 5D wygląda że jest regulacja, a w 1D nie wiem, bo nie ma materiałów, ale zakładałbym że też się da.

Jeśli aparat nie ma regulacji, to pozostaje opcja ze wstawieniem filtra baadera, ale jak nie trzeba to lepiej go nie używać.

 

W temacie balansu bieli - większość nowszych aparatów ma dwa oddzielne filtry - my usuwamy tylko ten wewnętrzny, kastrujący Halpha. Zewnętrzny, czyli UV/IR cut pozostaje na miejscu. Balans bieli zmienia się. W Nikonie nie da się tego skorygować w trybach auto - dostępny offset jest za mały. W Canonie nie wiem. Zamiast tego można robić dwie rzeczy - ustawiać ręcznie balans w trakcie focenia w dzień (np ręczny pomiar na kartce) lub robić w rawach i korygować zdjęcia w camera raw. W obu tych sposobach otrzymujemy zdjęcie z normalnym balansem kolorów. Jeśli o mnie chodzi, to mi się strasznie tego nie chce robić i staram się dlatego unikać moda w dzień :) Jest też trzecia opcja - najdroższa, ale najlepsza - można kupić filtry na front obiektywu, które przywracają fabryczny balans. Czyli to filtr działający tak samo, jak ten, co wywalamy. W efekcie na czas dziennego focenia nakręcasz filtr i niczym się nie przejmujesz, a w nocy filtr ściągasz. Wygodne, ale kosztuje kilkaset zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Darek_B napisał:

A czy ten filtr będzie odpowiedni po modyfikacji ?

 

https://pl.aliexpress.com/item/4000707706046.html

 

HTB1YVeYkk9WBuNjSspeq6yz5VXaJ.jpg

Ogólnie tak, chociaż ten wykres wydaje mi się jakiś bzdurny - wg tego co znajduję, powinien on mieć węższą charakterystykę niż tutaj, co by nam odpowiadało, bo potrzebujemy filtra z odcięciem około 700 nm, a początkiem spadku około 550.

Lepszy od BG39 jest BG38 lub BG40.

Tutaj znalazłem wyglądający na prawidłowy wykres porównawczy:

hot-mirror-filters-2.jpg.7247ed2de9262b7215f8f1abab9cdd29.jpg

A tak wygląda nasz cel, oryginalny filtr z Canona (czerwony wykres):
ACFFilterCanonFilter.gif.8a8202dd363d729657df9741a7aa3b30.gif

Odcięcie z lewej strony zapewni pozostawiony drugi filtr i sumaryczna charakterystyka powinna być prawie identyczna.

 

BG38 można kupić np tu:

https://pl.aliexpress.com/item/1005001726476604.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.9d6e63feGCZcxg&algo_pvid=14b61971-9c9f-4899-943a-09b2babd221a&algo_expid=14b61971-9c9f-4899-943a-09b2babd221a-25&btsid=2100bdec16056359108836980e25a3&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

Chyba się skuszę :) Chyba nie ma co przepłacać za "markowe" filtry, skoro charakterystyka prawie identyczna.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zaraz, chciałbym ogarnąć.

Jeśli chcę - a chcę - zachować normalną funkcjonalność, to potrzebuję filtru Baadera, który nota bene nie jest już produkowany.

Druga ewentualność to filtr typu clip za około 1000 pln. Nakręcany na szkło tańszy, ale mam całą szklarnię i różne gwinty.

 

Inaczej stracę AF, dobrze rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kubaman napisał:

To zaraz, chciałbym ogarnąć.

Jeśli chcę - a chcę - zachować normalną funkcjonalność, to potrzebuję filtru Baadera, który nota bene nie jest już produkowany.

Druga ewentualność to filtr typu clip za około 1000 pln. Nakręcany na szkło tańszy, ale mam całą szklarnię i różne gwinty.

 

Inaczej stracę AF, dobrze rozumiem?

Nie nie nie :)

Żeby zachować funkcjonalność AF, to w przypadku większości aparatów (w twoich prawie na pewno) wykonuje się regulację głębokości matrycy - czyli mechanicznie przesuwa się ją o tyle, ile zmienił się tor optyczny po usunięciu filtru. I tyle, AF działa. Starsze aparaty często nie miały tej regulacji (matryca przykręcona na sztywno) i tam trzeba było wsadzać Baadera, który zastępował grubość optyczną usuwanego filtru. Jak mówię, u Ciebie prawie na pewno obejdzie się bez baadera.

 

Filtry, o których teraz dyskutujemy to rozwiązanie drugiej kwestii - balansu bieli przy dziennej fotografii. Można ten problem rozwiązać robiąc w dzień ręczny balans w aparacie, regulując balans podczas obróbki rawa, lub opcja dla leniwych - filtr, który przywróci naturalne kolory i nic nie trzeba ręcznie robić (filtr może być clipem lub na front obiektywu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kubaman napisał:

OK, dzięki.

Myślałem, że skoro te filtry zewnętrzne zastępują ten usunięty, to AF też powinien wracać do normy.

To położenie matrycy to jak - na śrubkach?

Tutaj chodzi o wzajemne położenie matrycy oraz czujnika AF, usunięcie filtra z matrycy zaburza tą relację. Clip znajduje się przed lustrem, dlatego jednakowo zmienia odległość do matrycy i czujnika, a filtr na froncie w sumie nic nie zmienia - dlatego te filtry są obojętne na ten problem.

 

Tak - na śrubkach. Matryca jest zamocowana na takim "pływającym" mocowaniu. Mocują ją 3 śruby, a pod każdą jest sprężyna. Jest tam jakieś 2 mm zakresu ruchu. Na tych śrubach polega też fabrycznie ustawiona równoległość (i jak ktoś ma krzywo, to tak można to poprawić). Wbrew pozorom te śruby zapewniają bardzo dużą precyzję regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, kubaman napisał:

a to jeszcze dopytam, czy korekta AF w ustawieniach nie załatwi tej sprawy?

Niestety nie. Po pierwsze ma za mały zakres. Po drugie, poza faktem różnicy położeń matrycy i czujnika jest jeszcze sprawa samej odległości matrycy od obiektywu - i niestety 90% obiektywów nie ma wystarczającego zapasu "za nieskończoność", żeby wyostrzyć w takim aparacie. Niektóre można przeostrzyć, ale tylko niektóre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Zamówiłem, razem z filtrem IR do fotografii podczerwonej. Zostaje tylko wybrać aparat do modyfikacji )5DmkII lub 6D) oraz modyfikatora. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siadłem rano, odkręciłem wszystko co miało śrubki, dokonałem włamu i oto jest. I nie widzę żadnego układu do regulacji głębokości matrycy. Czy mam zacząć skręcać czy iść dalej ze zniszczeniami? 

 

IMG_20201119_103543.thumb.jpg.7e9cce0c8b68667b3a576219a09909d1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który to aparat? Zrób zdjęcie matrycy z ramką od tyłu. I zrób zdjęcie korpusu w tej chwili, co tam z tyłu widać.

 

Ale jak jest regulacja to już ją zwaliłeś... Kurde że jasno Cię nie ostrzegłem. Regulacja to 3 śruby, które trzymają ramkę z matrycą, którą masz w ręce. O ile ten model ma regulację, bo jak nie ma, to śruby przykręcą się "na płasko" i nic się złego nie stało. Ale jak była regulacja i sobie nie zapisałeś, jak było ustawione, to teraz nie mam pojęcia jak przywrócić fabryczne ustawienie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko i wyłącznie szczelinomierz i na czuja trzeba ... z tego co ja pamiętam odległości są w przedziale max do 1mm szczeliny między tym modułem a korpusem ... robiłem to i kalibrowałem z powrotem takim sposobem i działa więc nie ma stresu ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5D2

 

Trzy śruby są, zostały odkręcone, były na płasko do oporu i zalakierowane czerwonym lakierem. Po drugiej stronie nie ma żadnych śrubek - ramka i 3 wielkie luty zapewne uziemienie do obudowy. 

 

Matrycę się wymienia w serwisie więc na pewno nie ma tu zniszczeń permanentnych. 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.