Skocz do zawartości

Samodzielna modyfikacja DSLR


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, kubaman napisał:

Max to 20mm. Myślę że nie będzie jednak za dobrze dla różnych obiektywów, jestem na limicie. Może kupię tę płytkę dla świętego spokoju i wygody, ale widzę, że całość jest bardzo prosta i szybka.

Auto WB w PSie, na rawie.

 

No czyli dobrze myślałem, troszkę brakuje tej regulacji. Ale fajnie że co najmniej jeden obiektyw daje radę bez grzebania :)

6 minut temu, kubaman napisał:

 

Tak teraz myślę, że jutro tego spróbuję, to wydaje się najprostszą metodą. I faktycznie nic do tego nie jest podłączone. Dobry pomysł.

Tak, to jest bardzo dobry pomysł. Tylko jak filtr ma 1 mm, to potrzebujesz skorygować o 1/3, czyli 0,33 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, komprez napisał:

Jak sobie nie poradzisz .. daj znać ... przecie ja jestem rzut beretem :D 

Aktualnie siedzę w Niemczech, ale na święta powinienem przyjechać to w razie potrzeby się odezwę. Ewentualnie pobawimy się kamerą która zamówiłem na wszelki wypadek(czułem, że jednak zepsuje ten aparat) :laughing: bo nie ukrywam, że brakuje mi kogoś kto by rzucił parę wskazówek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kubaman napisał:

A to jeszcze takie pytanie. Czy ten niebieski filtr który wyjąłem można poddać jakiejś kąpieli by usunąć warstwy które filtrują?

Pewnie tak, ale bez warstw przeciwodblaskowych to będzie raczej generator odblasków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, komprez napisał:

wstawianie tam samego szkła (tym bardziej zabawa ze sciąganiem powłok) nie ma sensu jak wspomniał Mariusz ....   to już lepiej zapiąć tam jakiego CLS-a ... 

no przecież wtedy nie będę mógł aparatu używać w innych celach niż astro, a od samego początku chodzi o coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pomyślałem, że te blaszki mogą mieć różną grubość, źeby matryca pod odpowiednim kątem leżała, więc może nie pomieszaj ich .

Mnie też kolejna częśc modyfikacji Canona 600D zatrzymała przy cenie tej szybki w Astronomiku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

myślę jeszcze czy wilgoć nie będzie problemem..

ta szybka ochronna nie jest szczelnie przytwierdzona, bo ona się musi poruszać jak piezo działa by zrzucić paprochy.

Myślę, że w praktyce nie będzie. Wilgoć ma tam bardzo długą drogę, a do tego matryca podczas pracy się przecież mocno grzeje. To jest zupełnie inny przypadek, niż kamera chłodzona, gdzie wilgoć zbiera się z powodu użycia chłodzenia. Osobiście nie miałem nigdy z tym problemów, nie widziałęm też takich wpisów, a niektórzy robią nawet na hardcora - wywalając oba filtry i nawet oni się nie skarżą, a mają gołą matrycę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MateuszW napisał:

Myślę, że w praktyce nie będzie. Wilgoć ma tam bardzo długą drogę, a do tego matryca podczas pracy się przecież mocno grzeje. To jest zupełnie inny przypadek, niż kamera chłodzona, gdzie wilgoć zbiera się z powodu użycia chłodzenia. Osobiście nie miałem nigdy z tym problemów, nie widziałęm też takich wpisów, a niektórzy robią nawet na hardcora - wywalając oba filtry i nawet oni się nie skarżą, a mają gołą matrycę.

Eyup - prawda.

Mam gołą matrycę i nie mam wilgoci na niej nigdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Darek_B napisał:

Jeszcze pytanie ode mnie:

Czy są jakieś szczególne wytyczne przy czyszczeniu modyfikowanych matryc?

Można je bez obaw oddawać do serwisu na mycie?

W serwisie oni raczej czyszczą tylko zewnętrzną stronę tego wszystkiego, czyli powierzchnię zewnętrznego filtra. Bo w niemodzie raczej nie ma możliwości, żeby coś osiadło bezpośrednio na matrycy. My po modyfikacji zostawiamy ten zewnętrzny filtr, więc serwis nadal może go wyczyścić :) Gorzej, jak mamy pyłki w środku tj na wewnętrznej jego stronie lub samej matrycy, to myślę że nie będą tego rozbierać w celu czyszczenia (chyba że za jakąś większą opłatą).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mnie również naszło na wywalenie filtra w 5dmk2 i się udało :) Posiłkowałem się powyższymi wskazówkami. 

 IMG_3898.jpg.6aebb2364a53d890330e986d0652e0ed.jpg

 

Natomiast po złożeniu wszystkiego do kupy nastąpiła ciekawostka. Obydwa obiektywy jakie posiadam ostrzą normalnie bez jakiejkolwiek korekty :uhm: Teraz tylko zostaje czekać na pogodę żeby przetestować moda :D 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 5DMk2 te miedziane blaszki mają różną grubość. To nie jest uziemienie, to dystanse.

Nawet jeżeli teraz uważacie, że się wam udało, to po przyjrzeniu się zdjęciom zobaczycie jak ostrość poleciała.

Tego nie da się zrobić na oko. To się mierzy czujnikiem zegarowym na szlifowanej kamiennej płycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.