Skocz do zawartości

Meade ETX-105PE UHTC


Gość Agnieszka

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Agnieszka

Witam jestem tu nowa i sprowadza mnie do was prośba o wytłumaczenie kilku spraw. Chce kupić teleskop i wybrałam sobie model Meade ETX-105PE UHTC ze względu na to, że jest on niewielki a ja mieszkam na skraju dużego miasta gdzie warunki, na DS. są ciężkie, więc wole się skupić na jasnych obiektach. Mam działkę gdzie mam lepsze warunki, ale to jest 20 min drogi spacerkiem a tylko ten rodzaj komunikacji jest dla mnie dostępny, więc nie mogę kupić Newtona, którego bym musiała z montażem na raty nosić ( jedną połowę nocy go zanosić a druga zanosić do domu), więc mały teleskop, który zmieści się do plecaka jest dla mnie chyba najlepszy tym bardziej, że to są moje początki w obserwacjach. A ten teleskop posiada „go to” myślę, że to mi pomorze, no i sam się ustawia na północny biegun. Chciałabym poznać wasze opinie na jego temat.

 

Jeśli chodzi o pytania to powiedzcie, co to jest i do czego służy:

http://www.telescopes.com/products/Meade_1...X-105_6351.html

 

Sam teleskop znajdziecie pod tym adresem i u nich chce go kupić, bo moja ciocia przyjeżdża do mnie i mi go przywiezie bez problemu i bez cła ( napiszcie, jakie akcesoria do niego dokupić z tych, co tam są i jakie okulary czy te, co tam widać są ok., jeśli tak to, które brać):

http://www.telescopes.com/products/Meade_E...ings_31938.html

 

Wyliczyłam, że ten teleskop to maksimum kosztów, jakie mogę ponieść na większy i droższy mnie nie stać.

 

Wiem, że są podobne posty, ale mam nadzieje, że wybaczycie mi, że umieściłam ten. Po prostu lepiej jednak jak ktoś doradzi i wole się upewnić. Chyba się nie gniewacie :D

 

Czekam na wasze opinie i sugestie

Buziaczki

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie sie zastanawiam czy nie powinnaś kupić większy lepszy i tańszy za to bez goto. :)

 

jednak na spacerek to coś takiego moze być max no i to goto.

 

napewno powinnaś dokupić okular około 10mm do planet. najlepszy na jaki cie będzie stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybrałam sobie model Meade  ETX-105PE UHTC

 

Jeśli chodzi o pytania to powiedzcie, co to jest i do czego służy:

http://www.telescopes.com/products/Meade_1...X-105_6351.html

 

Ja bym jednak wybrał model

 

http://www.telescopes.com/products/Meade_E...ings_18206.html

 

 

Przy tej samej cenie wolał bym 20mm większe lustro niż warstwy UHTC. Dokładnie nie czytałem ale wydaje mi się, że wersja Premier Edition rózni sie od wersji standardowej tym, że dodano program Autostar Suite, za który liczą sobie ponad 200USD. To już lepiej kupić tak jak napisałem standardowa wersję ETX-125PE oraz kamerkę DSI za 299USD bo w komplecie z tą kamerką dostajesz gratis program Autostar Suite.

 

Elektryczny focuser służy do ustawiania ostrości za pomocą dwóch klawiszy zamiast kręcenia pokrętłem. Uważam, że w Twoim wypadku jest to zbędny wydatek lepiej kup DSI kamerę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Agnieszka

Tak jak pisałam jestem początkująca i nie zrezygnuje z GOTO. Co do tej 125 to pisałam, że teleskop przywiezie mi moja ciocia i by go wzięła na bagaż podręczny przynajmniej tubę w twardej walizce, więc nie wiem czy do tej 125 nie doczepiliby się jej pozatym nie wiem czy by chciała już tak duża walizkę targać. Wersja Premier Edition różni się tym, że sama ustawia się biegun północny i to jest dla mnie bardzo wygodne, bo jako początkująca będę miała z tym problem. A co do kamerki to na razie się z nią wstrzymam, bo i tak nie mam laptopa, więc na razie tylko wizual no i zdjęcia księżyca i słońca na krótkich czasach. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazda Polarna, która służy do ustawienia na Północ jest po Słońcu i Księżycu najłatwiejszym obiektem do odnalezienia na niebie. Znajdź ją z jakąś mapką nieba a zobaczysz jakie to proste.GOTO ułatwia ustawienie teleskopu oraz znajdowanie obiektów nie załatwi jednak za Ciebie wszystkiego.

 

ETX-125 jest niewiele większy od ETX-105. W bagażu w samolocie wyjdzie praktycznie na to samo. Tylko ciocia będzie musiałą zapakowac teleskop do walizki bez pudełka które jest ogromne.

 

105-tka waży 6,1kg a 125-tka waży 6,9kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że samoustawianie się na Polarną to fajna sprawa, bo w prostszych ETX-ach jest z tym straszna mordęga. Ale nie jest to konieczne, bo ten teleskop nie nadaje się do fotografii DS, więc duża dokładność prowadzenia nie jest niezbędna.

 

Nie rezygnowałbym z elektrycznego focusera. To bardzo przydatna rzecz, a przy dużych powiększeniach (biorąc pod uwagę chybotliwość montażu ETX-a) niezbędna do dokładnego ustawienia ostrości w krótkim czasie. Od kiedy mam coś takiego w Talu ustawianie ostrości przestało być jakimkolwiek problemem.

 

Na Twoim miejscu wziąłbym ETX-125, jak napisał Mirek jest niewiele większy a zbierze więcej światła niż 105-ka, nawet z UHTC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzcie mi ( nam ) doświadczeni Koledzy na pytania :

 

Skoro maki o swiatłosile 13 nie nadają się do DS to jaka korzyść z większego lustra przy planetach , Księzycu i Słońcu ?

Czy większe lustro zwiększy przydatność do DS właśnie ?

Czy większe lustro i dłuższa ogniskowa da większe powiększenia ?

Jak wygląda czas chłodzenia np etx90 i etx125, czy to są istotne różnice ?

 

pytania trywialne , ale mam nadzieję , że nie głupie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzcie mi  ( nam )  doświadczeni Koledzy na pytania :

 

Skoro maki o swiatłosile 13 nie nadają się do DS to jaka korzyść z większego lustra przy planetach , Księzycu i Słońcu ?

Czy większe lustro zwiększy przydatność do DS właśnie ?

Czy większe lustro i dłuższa ogniskowa da większe powiększenia ?

Jak wygląda czas chłodzenia np etx90 i etx125, czy to są istotne różnice ?

 

A kto powiedział, że się nie nadają do DS-ów jest wiele jasnych DS-ów które można oglądać ETX-ami.

Większe powiększenie z takim samym okularem da teleskop o dłuższej ogniskowej. Średnica lustra nie ma tutaj znaczenia.

 

Myślę, że czas chłodzenia będzie porównywalny.

 

Moze wypowie się DarekB z Zakopanego posiadacz ETX-125

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro maki o swiatłosile 13 nie nadają się do DS to jaka korzyść z większego lustra przy planetach , Księzycu i Słońcu ?

To nie jest do końca tak, że ETX-y nie nadają się do DS. Nawet w ETX-90 widać poszczególne gwiazdy w jasnych gromadach kulistych. Ale ze względu na małe światło mają małe pole widzenia, dlatego nie nadają się do większych DS, jak mgławice czy duże galaktyki. W przypadku planet i Księżyca większe lustro da Ci większą rozdzielczość i jasność obrazu, co pozwoli na zastosowanie dużych powiększeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę Ci conieco podpowiedzieć zbkpl:

 

-większe lustro to większa rozdzielczość (to się bardzo przydaje do wymienionych przez Ciebie ciał),

-większe lustro zwiększa przydatność do DSów (jeśli porównać teleskopy o różnych średnicach i tych samych światłosiłach),

-dzięki większej ogniskowej osiągniesz duże powiększenia z okularów o większej ogniskowej (to ułatwia obserwacje), a dzięki większej średnicy lustra maksymalne użyteczne powiększenie też będzie większe,

-na ostatnie pytanie nie znam odpowiedzi :mellow:

Edytowane przez Achernar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ETX-70 gościnnie przez prawie rok...

GOTO to jest tzw. bajka dla początkującego usera nieba!!! Jest szybkie i dość celne. Ustawieniem na polarną się nie przejmuj - po 2 sesjach będziesz expertem.

Statyw (jeśli fabryczny) jest b. lekki lecz niestety mało stabilny. Każde dotknięcie teleskopu jest mocno widoczne, tak więc jeśli Cię stać nie rezygnuj z elektrycznego fokusera. Radek ma rację.

Nie znam mechaniki 125-ki. Domyślam się, że jest podobna (lub wręcz ta sama - sprawdź) co w 70-tce. Jeśli tak to zapomnij o astrofoto innych obiektów niż ukł. słoneczny. W 70-tce ze względu na plastikową konstrukcję prawie wszystkiego prowadzenie jest SKOKOWE i nawet w układzie paralaktycznym (można ustawić - prowadzenie w jednej osi) nie ma to większego sensu.

Rozebrałem to na szczępy i nie udało mi się niczego poprawić.

Jako teleskopik wypadowy nie ma piękniejszego rozwiązania!!! - oczywiście moim zdaniem...

Ja bym brał ETX-125. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ja mogę doradzić ?

Bierz 125 UHTC bo będziesz później żałować.

Dwa centymetry więcej to dużo :ha: to większa rozdzielczość i zasięg , a chłodzenie w stosunku do wersji 105 na pewno podobne ,w zimie max 2-3 godziny wystarczą przy 20 stopniowym mrozie.

W lecie zapewne krócej - do godzinki i masz gotowy sprzęt do obserwacji.

Polecam focusera bo przy obserwacjach planet i dużych powiększenia ustawienie ostrości to mordęga ,montaż niestety dość chybotliwy ,sam na to rozwiązanie choruję.

Bierz wersję UHTC zawsze to da "jaśniejszy" obraz od zwykłej wersji ( lepsza transmisja światła) a co do tych nowych wersji nie mogę się wypowiedzieć ale ustawienie na biegun , nawet w pozycji azymutalnej to naprawdę mały problem , początkującej zajmie kilka minut.

Zresztą do obserwacji wizualnych nie potrzeba ultra dokładnego ustawiania.

Polecam dobry okular około 20-30 mm do obserwacji gromad ,mgławic a 7- 10 mm do planet (orto lub lantan) plus ewentualnie coś pośrodku w granicach 12-18 mm.

Jeśli zamówisz wersję z autostarem potrzebne będzie jeszcze okablowanie do połączenia autostara z komputerem ( do aktualizacj baz danych obiektów np. planetoidy ,komety ,satelity).

Możesz wtedy sterować teleskopem z komutera np. za pomocą "starry nighta"

Poza tym polecam stronkę etx125

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

a ja miałem ETX70 i się nie zgodzę - od tego jak działa mechanizm poczynając - moim zdaniem całkiem przyzwoicie jak na taki plastikowy "THING", ale całkiem spokojnie można też używać ETXa jak coś do wożenia na barana - jak również w przypadku fotografowania sposobem elektronicznym można próbować ogniska głównego (aż 350mm choć przy F:5 dającego całkiem rezultaty); a kończąc na analogie z większymi braćmi (mają między innymi już metalowe napędy) które są od środka wykonane solidniej (między innymi częściowo korpusy to odlewy z alu).

 

Zatem reasumując ETXa 125 będzie można używać do obserwowania i focenia obiektów Ukłądu Słonecznego - a na barana będzie można porobić fotki DSów.

 

Tutaj moje wrażenia z zabawy ETX70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Agnieszka

Bardzo ci dziękuje Darku za wypowiedz, która dużo mi powiedziała, jako że ty użytkujesz taki teleskop. Prosiłabym cię abyś mi powiedział, którą z tych dwóch 125 byś wybrał, bo nie wiem czy różnice w ich budowie warte są tą różnice w cenie:

http://www.telescopes.com/products/Meade_E...ings_18207.html

 

http://www.telescopes.com/products/Meade_E...ings_31940.html

 

Poza tym byłabym wdzięczna, jakie okulary kupić myślę o jakiś 2 dodatkowych jakbyś mi podał link byłoby super. :D

 

A jeśli ktoś zna wymiary walizki na ETX 125 Meade proszę, aby je tu podał :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się konstrukcja wew. 125 jest z alu .

Do prowadzenia się nadaje zobacz astrofotki w mojej galerii galeria

Ja bym brał ETX-125AT a za 100 $ kupił focusera.

Z okularów polecam LV_7 lub LV_Zoom_8-24mm

ponadto kable

Rozmiary walizki

Shipping Weight:    10.5  lbs. 
Product Weight:    8  lbs. 
Shipping Width:    24 Inches  
Shipping Length:    16 Inches  
Shipping Height:    12 Inches

Na koniec fotka z zamocowanym Canonem 300D na łożu ,tuba zdejmowalna.

etx_300d_2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Agnieszka

Wielkie dzięki Dareczku podoba mi się ten LV Zoom 8-24mm a do tego tej samej firmy 40mm. Myślę, że to na początek wystarczy. Widziałam twoją galerie robi wrażenie powiedz mi, co trzeba dokupić do tego teleskopu żeby robić zdjęcia w ognisku głównym (takie jak twoje księżyca), lub przez projekcje okularową. Jeśli coś trzeba dokupić to podaj linki. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Agnieszka
Co do tych 40 mm to zapewne będzie winietować ,celuj coś w okolicach 30 mm.

 

Sory, ale wyjaśnij mi to stwierdzenie jak pisałam jestem początkująca i nie rozumie tego stwierdzenia :huh:

Dareczku chciałam mieć 1 okular do małych powiększeń i dlatego myślałam, że te 40mm będzie ok.

 

Jeśli chodzi o fotografowanie to myślałam, że podasz mi linki do tych przejściówek. Na początku używałabym klasycznej lustrzanki z gwintem klasycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.