Skocz do zawartości

Lunt 50 przeróbka na większy teleskop słoneczny


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym zrobić przeróbkę lunta 50 na większy teleskop. Mam okazje kupić ERF do refraktora 4"  - czy ED 102/714 będzie dobry do przeróbki bez skracania tuby. Ew kupic jakiś drugi refraktor byle nie za długi, aby EQ3-2 jeszcze to uciagnęło i dało się tym operować na balkonie. Może coś krótszego np SW 102/500, Messier 102/460, albo nawet SW 150/750 (tylko z większym erfem, albo mniejszy wewnątrz tuby).

 

Gdzieś były tematy przeróbek (ze 2-3), ale nie mogę ich znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalny jest refraktor F7 bo pod taką światłosiłę masz optykę w etalonie. Krótsza powinna pociągnąć ale nie wiem jak wyjdzie ostrzenie bez obcięcia apertury bo w LS50 i tak za etalonem jest krótko. 

W samym Luncie masz całkiem spory ERF i najpierw bym sprawdził z tym wewnętrznym a nie wyrzucał kasy na pełnoaperturowy.

Ostatnio na roztoczańskim zlocie odpaliłem rurę 150mm z wewnętrznym ERFem 50mm i nic się nie spaliło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam do tego co napisał Paweł, że praktycznie każdą tubę będziesz musiał skrócić żeby zmieścić w torze optycznym etalon z kątówką.

A im bardziej tniesz tym bardziej wchodzisz w szeroki stożek światła, tym szerszy im większa światłosiła teleskopu. A że etalon w Luncie jest malutki to ten stożek w szybkich refraktorach będzie mocno obcinany. W praktyce f/7 to minimum które powinno działać.

 

Wyjątkiem jest refraktor Bressera 152/750 gdzie nie trzeba skracać tuby tylko wystarczy wyjąć Petzvala i od razu nam się ogniskowa wydłuża, akurat pod etalon.

 

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6917-słoneczny-atm/

 

Tak czy inaczej, wszystko musisz sobie rozrysować w CADzie lub na kartce żeby być pewnym co i gdzie wpasować i jak ciąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mojego Celestrona 90/660 mm też nie trzeba było skracać:

 

 

Jak Łukasz napisał, teleskop światłosilniejszy niż f/7 spowoduje obcięcie i efektywna apertura będzie tylko jak odpowiednika f/7 o tej samej ogniskowej (np. 100 mm f/5 działałby jako 71 mm).

Edytowane przez WielkiAtraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi Czyli krótkie achro się nie nadają - to zostają albo ten mój ED, a potem dopiero achro 120/1000, 150/1200. 

10 godzin temu, Pablito napisał:

Optymalny jest refraktor F7 bo pod taką światłosiłę masz optykę w etalonie. Krótsza powinna pociągnąć ale nie wiem jak wyjdzie ostrzenie bez obcięcia apertury bo w LS50 i tak za etalonem jest krótko. 

W samym Luncie masz całkiem spory ERF i najpierw bym sprawdził z tym wewnętrznym a nie wyrzucał kasy na pełnoaperturowy.

Ostatnio na roztoczańskim zlocie odpaliłem rurę 150mm z wewnętrznym ERFem 50mm i nic się nie spaliło :)

 

Nie wiedziałem, ze Lunt ma jakiś ERF z przodu, myślałem, że tylko jakiś IRF w kątówkę czy cos takiego. Tylko, czy w ERFem wewnetrznym nie będzie więcej babrania się w jakieś modyfikacje samej tuby refraktora ? Chciałbym, aby refraktor był też do ogólnego przeznaczenia i można było przywrócić konfiguracje z Luntowej na stan pierwotny. Rozumiem, ze testowałeś teraz jesienią, latem jest ostrzejsze Słońce to i temperatura wyższa. 

 

Te przeróbki widze, że różnie wyglądają - kto teraz wykonuje złączki ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lunt ma ERF wewnętrzny. Rozkręć tubę i sprawdź. Z odpowiednią złączką nie trzeba tutaj nic modyfikować i powrót do stanu fabrycznego będzie polegać jedynie na skręceniu etalonu z tubusem.

Co do złączek to szukaj tokarza. Najlepiej lokalnie żebyś mógł dać gwinty na wzór.

Krótkie chińskie achro mają słabą korekcję w czerwieni więc bym je sobie darował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Znalazłem ten swój temat, jako, ze wszystko dalej w planach - jest różnica między achro a ED pod h-alpha ? Bo chyba jednak lepiej zostawic w spokoju tubę ED 102/714 i kupić jakieś 5" np SW 120/1000 tylko pod h-alpha. 6" raczje odpada, za długie, za ciężkie, musiałbym zmienić montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.