Jump to content

Lunt 50 przeróbka na większy teleskop słoneczny


Recommended Posts

Witam, chciałbym zrobić przeróbkę lunta 50 na większy teleskop. Mam okazje kupić ERF do refraktora 4"  - czy ED 102/714 będzie dobry do przeróbki bez skracania tuby. Ew kupic jakiś drugi refraktor byle nie za długi, aby EQ3-2 jeszcze to uciagnęło i dało się tym operować na balkonie. Może coś krótszego np SW 102/500, Messier 102/460, albo nawet SW 150/750 (tylko z większym erfem, albo mniejszy wewnątrz tuby).

 

Gdzieś były tematy przeróbek (ze 2-3), ale nie mogę ich znaleźć.

Link to post
Share on other sites

Optymalny jest refraktor F7 bo pod taką światłosiłę masz optykę w etalonie. Krótsza powinna pociągnąć ale nie wiem jak wyjdzie ostrzenie bez obcięcia apertury bo w LS50 i tak za etalonem jest krótko. 

W samym Luncie masz całkiem spory ERF i najpierw bym sprawdził z tym wewnętrznym a nie wyrzucał kasy na pełnoaperturowy.

Ostatnio na roztoczańskim zlocie odpaliłem rurę 150mm z wewnętrznym ERFem 50mm i nic się nie spaliło :)

Link to post
Share on other sites

Ja tylko dodam do tego co napisał Paweł, że praktycznie każdą tubę będziesz musiał skrócić żeby zmieścić w torze optycznym etalon z kątówką.

A im bardziej tniesz tym bardziej wchodzisz w szeroki stożek światła, tym szerszy im większa światłosiła teleskopu. A że etalon w Luncie jest malutki to ten stożek w szybkich refraktorach będzie mocno obcinany. W praktyce f/7 to minimum które powinno działać.

 

Wyjątkiem jest refraktor Bressera 152/750 gdzie nie trzeba skracać tuby tylko wystarczy wyjąć Petzvala i od razu nam się ogniskowa wydłuża, akurat pod etalon.

 

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6917-słoneczny-atm/

 

Tak czy inaczej, wszystko musisz sobie rozrysować w CADzie lub na kartce żeby być pewnym co i gdzie wpasować i jak ciąć.

Link to post
Share on other sites

Mojego Celestrona 90/660 mm też nie trzeba było skracać:

 

 

Jak Łukasz napisał, teleskop światłosilniejszy niż f/7 spowoduje obcięcie i efektywna apertura będzie tylko jak odpowiednika f/7 o tej samej ogniskowej (np. 100 mm f/5 działałby jako 71 mm).

Edited by WielkiAtraktor
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi Czyli krótkie achro się nie nadają - to zostają albo ten mój ED, a potem dopiero achro 120/1000, 150/1200. 

10 godzin temu, Pablito napisał:

Optymalny jest refraktor F7 bo pod taką światłosiłę masz optykę w etalonie. Krótsza powinna pociągnąć ale nie wiem jak wyjdzie ostrzenie bez obcięcia apertury bo w LS50 i tak za etalonem jest krótko. 

W samym Luncie masz całkiem spory ERF i najpierw bym sprawdził z tym wewnętrznym a nie wyrzucał kasy na pełnoaperturowy.

Ostatnio na roztoczańskim zlocie odpaliłem rurę 150mm z wewnętrznym ERFem 50mm i nic się nie spaliło :)

 

Nie wiedziałem, ze Lunt ma jakiś ERF z przodu, myślałem, że tylko jakiś IRF w kątówkę czy cos takiego. Tylko, czy w ERFem wewnetrznym nie będzie więcej babrania się w jakieś modyfikacje samej tuby refraktora ? Chciałbym, aby refraktor był też do ogólnego przeznaczenia i można było przywrócić konfiguracje z Luntowej na stan pierwotny. Rozumiem, ze testowałeś teraz jesienią, latem jest ostrzejsze Słońce to i temperatura wyższa. 

 

Te przeróbki widze, że różnie wyglądają - kto teraz wykonuje złączki ? 

Link to post
Share on other sites

Lunt ma ERF wewnętrzny. Rozkręć tubę i sprawdź. Z odpowiednią złączką nie trzeba tutaj nic modyfikować i powrót do stanu fabrycznego będzie polegać jedynie na skręceniu etalonu z tubusem.

Co do złączek to szukaj tokarza. Najlepiej lokalnie żebyś mógł dać gwinty na wzór.

Krótkie chińskie achro mają słabą korekcję w czerwieni więc bym je sobie darował.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 12 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 238 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.