Skocz do zawartości

Połączenie Kota z QHY462C - Test (mały)


apolkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ pogoda nie pozwala na test na gwiazdach, próbę zrobiłem "sucho". Poniżej 3 klatki: jedna - jako punkt odniesienia - Kot + Nikon D5200 i dwie z różnych wariantów połączenia Kota z otrzymaną właśnie z Ali kamerą QHY462C. Wygląda fajnie.

 

image.png.047fb081653e0f027a8513c92f2be5b3.png

 

image.png.6e0d411aed1c33468f9de5b4fd39e860.png

 

Wszystkie zdjęcia z tej samej pozycji Kota względem celu.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem pokazać jak zmienia się FOV Kota z kamerą QHY462C w porównaniu z tzw. standardem Miałem pod ręką tego Nikona, który ma 24 mpx i piksel 3,9 mikrona. Wydawał się być dobrym punktem odniesienia. 

Wydaje mi się, że ostrość zwłaszcza z Barlowem wygląda nieźle i może dać możliwość łapania Kotem fajnych zdjęć krótkoczasowych np. SharpCapem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, spock napisał:

Rozważam takie połączenie. Mogę zapytać jaki adapter zastosowałeś?

Okazało się, że sporo przejściówek z 2" na 1,25" ma po szerszej stronie żeński gwint 48mm, który pasuje do pierścienia w Kocie. W taką przejściówkę wkładasz kamerę. Ponieważ test robiłem w pomieszczeniu i trzeb było Kota "rozciągnąć" żeby złapać ostrość, zastosowałem przedłużkę GSO 2", która też się wkręciła. Barlow Celestron Lumions 2,5x 2" też sie wkręca bezpośrednio w ten pierścień, więc jest mega łatwo. W ten sposób bez problemu i bezinwestycyjnie można Kota przystosować do wizuala ;-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj po deszczu przyszedł mróz i na chwilę oczyścił powietrze. Nie bardzo mogłem wyjść na zewnątrz więc obserwacje były przez okno dachowe. Najpierw zerkałem na Oriona Kotem z barlowem 2.5x i okularem 12 mm. Zachęcony widocznym zarysem mgławicy podłączyłem potem kamerkę QHY462c bez barlowa, przez zwykłą redukcję 2/1.25. Kot wisiał najpierw na nieruchomym EQM ale obraz uciekał szybko, więc uruchomiłem prowadzenie ustawiając montaż na oko. LiveStack w Sharpcapie pozwalał na kilkuminutowe  sekwencje z czasem 500ms i gainem 450. To moja pierwsza próba takiego łapania fotonów. Efekt poniżej. Stack czterech stacków.

proszę się nie śmiać i nie wyszydzać. 
 

563CDF81-D5D7-417A-B947-DFD6FDFB8100.jpeg.893e8a1358ee1e971ca337a526aa42a0.jpeg

 

F388EEC3-9C82-46BC-B349-247AC749289D.thumb.jpeg.5275d88126b51b94d6b33f6316731009.jpeg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 20.11.2020 o 10:29, apolkowski napisał:

Okazało się, że sporo przejściówek z 2" na 1,25" ma po szerszej stronie żeński gwint 48mm, który pasuje do pierścienia w Kocie. W taką przejściówkę wkładasz kamerę. Ponieważ test robiłem w pomieszczeniu i trzeb było Kota "rozciągnąć" żeby złapać ostrość, zastosowałem przedłużkę GSO 2", która też się wkręciła. Barlow Celestron Lumions 2,5x 2" też sie wkręca bezpośrednio w ten pierścień, więc jest mega łatwo. W ten sposób bez problemu i bezinwestycyjnie można Kota przystosować do wizuala ;-) 

Właśnie czegoś takiego nie mogę znaleźć. Będę szukał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, spock napisał:

Dzięki. Ciekawi mnie to jak się ta kamera sprawdzi w porównaniu do lustrzanki przy dłuższych naświetleniach. O ile to w ogóle ma sens :)

Ja raczej myślałem o bardzo krótkich ekspozycjach stackowanych LiveStack w SharpCapie. Ona generuje bardzo dużo kolorowego szumu przy długich czasach. Ten obrazek Oriona wymagał sporo czyszczenia m.in. w PixelMath żeby się kolorowych śmieci pozbyć.

 

image.thumb.png.68041d37f5073cd8b9a2efa89e28b16f.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, apolkowski napisał:

Ja raczej myślałem o bardzo krótkich ekspozycjach stackowanych LiveStack w SharpCapie. Ona generuje bardzo dużo kolorowego szumu przy długich czasach. Ten obrazek Oriona wymagał sporo czyszczenia m.in. w PixelMath żeby się kolorowych śmieci pozbyć

Darki nie wystarczą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.