Skocz do zawartości

Nikon P900 do Księżyca i planet - co sądzicie?


Dana Deneb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Chciała bym dowiedzieć się czy do zdjęć i filmów Księżyca i planet nadaje się Nikon p900 czy lepiej użyć teleskopu? Chodzi o to że często jestem w trasie i nie zabieram ze sobą teleskopu, a bywa że coś ciekawego się dzieje na niebie. Nikon P900 ma fajny zoom. Chyba że radzicie zakup jakiegoś refraktora APO? Ale też nie wiem czy na wyjazdy to dobre rozwiązanie a zależy mi na jakości zdjęć. Będę wdzięczna za opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam tego Nikona i do zastosowań astrofotograficznych zbytnio się nie nadaje. W miarę sensownego efekty są na księżycu, ale o planetach już nie ma zbytnio co marzyć. Jakiekolwiek użycie go w przyszłości na montażu paralaktycznym też nie będzie miało sensu, ponieważ nawet w trybie manualnym czasy naświetlania są softowo ograniczone i zależą od ustawionego ISO. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dana Deneb napisał:

Witam wszystkich.

Chciała bym dowiedzieć się czy do zdjęć i filmów Księżyca i planet nadaje się Nikon p900 czy lepiej użyć teleskopu? Chodzi o to że często jestem w trasie i nie zabieram ze sobą teleskopu, a bywa że coś ciekawego się dzieje na niebie. Nikon P900 ma fajny zoom. Chyba że radzicie zakup jakiegoś refraktora APO? Ale też nie wiem czy na wyjazdy to dobre rozwiązanie a zależy mi na jakości zdjęć. Będę wdzięczna za opinie.

Jak masz bezlusterkowca, albo lekką lustrzankę to taki maczek z prowadzeniem - Księżyc + Słońce z folią + Jakieś koniunkcje planet:

https://www.astroshop.pl/teleskopy/skywatcher-teleskop-maksutova-mc-102-1300-skymax-102-az-gti-goto-wifi/p,55181

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja właśnie mam świetnego MAKa 152 i chcę go sprzedać, a lustrzankę kilka dni temu sprzedałam. Myślałam że ten aparat przez zoom będzie dobry do astronomii i na jakiś czas zastąpi mi zwykły teleskop. No nic, nie chcę znowu kupować lustrzanki, ewentualnie mogę się pożyczyć w rodzinie.

Dzięki za podpowiedzi. A jeszcze zapytam czy nowszy model Nikona P1000 też się nie nada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Dana Deneb napisał:

Myślałam że ten aparat przez zoom będzie dobry do astronomii i na jakiś czas zastąpi mi zwykły teleskop.

Jest dokładnie odwrotnie - Nikon Coolpix P900, P950 czy P1000 to najlepsza metoda by wydać kupę kasy i NIE mieć dobrych rezultatów. Do Księżyca jeszcze od biedy, ale w pozostałych zastosowaniach porażka.....

Kup za ułamek ceny tych Coolpixów dobrą kamerkę (temat - rzeka) i z Makiem osiągniesz dużo lepsze rezultaty.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Nikona P900 od dłuższego czasu. Zakupiłem go głównie do fotografowania ptaków, zwierząt i przelatujących samolotów. Do tego nadaję się bardzo dobrze. Czasem używam go do foto Księżyca i Słońca przez filtr ND 3,8. Przy dobrym seeingu, zdjęcia Księżyca są zadowalające. Plamy słoneczne, też są jak na tą skale dobre. Zdjęcia planet, to już kompletna porażka. Nawet na ustawieniach manualnych, to kicha totalna. Obiektyw jest za ciemny do fotografowania po zmierzchu. To nie jest sprzęt do astro foto !!! Zdjęcia z teleskopu o dobrej optyce, mają o wiele większą rozdzielczość i jakość niż te z Nikona CoolPix P900. Zdecydowanie polecam zakup teleskopu do Księżyca, Słońca i planet.  Do teleskopu dokup używaną lustrzankę DSLR, i soczewkę Barlowa 2 lub 3x. Efekt będzie o niebo lepszy niż z Nikona.

Edytowane przez kiniu-13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dana Deneb napisał:

Kamerka to nie moja bajka, nie znam się na tym i raczej w to się nie będę bawić. Myślałam że temat jest mniej skomplikowany.

Raz jeszcze dzięki za wskazówki.

Kiedyś musi być ten pierwszy raz. Na forach i na YT jest tyle materiału, że nie może już być łatwiej....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem jednego z tych nikonów w akcji, kolega z pracy sobie kupił właśnie z myślą o obserwacjach astronomicznych. Odradzałem zwłaszcza za takie pieniądze, ale jednak się skusił. Potem zachwalał jego jakość i zoom, choć zdjęcia były takie no... dziwne, nieostre. Dołączył więc do mnie jak się rozstawiłem, bo nigdy nie patrzył przez teleskop i był ciekaw obrazu w teleskopach. Wziąłem swój dobytek i wycelowałem w Jowisza. Sporzał przez krótkiego Bressera 90mm zawieszonego na MAKu, trochę zaniemówił. Potem MAK 5" - "woow". No planety w MAKach mają swój urok :D Następnie przez Newtona 8", to powiedział: "o ja pie...". Przy Saturnie wpadł w zachwyt. Przestawiłem teleskop na którąś z gromad kulistych, chyba M2, też się podobało. Aż szkoda że Plejady były pod horyzontem. Zaczekaliśmy na Księżyc, który był kilka dni po pełni, wsadziłem bino, filtr, obejrzał kratery na ciemniejszej części przez newtona. Powiedział, że obraz bez porównania :D

 

No niestety @Dana Deneb, żaden aparat nie nada się do małych obiektów wymagających szczegółu typu planety, z prostej przyczyny - potrzebujesz tam detalu, a to osiągniesz tylko odpowiednią aperturą. To jest po prostu fizycznie niemożliwe, niezależnie od natężenia marketingu, i niestety ludzie się potrafią okrutnie naciąć mogąc mieć dobry sprzęt optyczny za ułamek kwoty.

 

Moim zdaniem nie pozbywaj się tego MAKa, bo to bardzo dobry sprzęt, nie tylko na planety. A jeśli jest za ciężki na wojaże, to dokup sobie lekki refraktorek ED, APO, nawet achromat. Aberrację ograniczysz filtrem, albo się z nią pogodzisz, a tubę do wizuala powiesisz spokojnie na statywie fotograficznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.