Jump to content

Nikon P900 do Księżyca i planet - co sądzicie?


Dana Deneb
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Chciała bym dowiedzieć się czy do zdjęć i filmów Księżyca i planet nadaje się Nikon p900 czy lepiej użyć teleskopu? Chodzi o to że często jestem w trasie i nie zabieram ze sobą teleskopu, a bywa że coś ciekawego się dzieje na niebie. Nikon P900 ma fajny zoom. Chyba że radzicie zakup jakiegoś refraktora APO? Ale też nie wiem czy na wyjazdy to dobre rozwiązanie a zależy mi na jakości zdjęć. Będę wdzięczna za opinie.

Link to comment
Share on other sites

Posiadam tego Nikona i do zastosowań astrofotograficznych zbytnio się nie nadaje. W miarę sensownego efekty są na księżycu, ale o planetach już nie ma zbytnio co marzyć. Jakiekolwiek użycie go w przyszłości na montażu paralaktycznym też nie będzie miało sensu, ponieważ nawet w trybie manualnym czasy naświetlania są softowo ograniczone i zależą od ustawionego ISO. 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Dana Deneb napisał:

Witam wszystkich.

Chciała bym dowiedzieć się czy do zdjęć i filmów Księżyca i planet nadaje się Nikon p900 czy lepiej użyć teleskopu? Chodzi o to że często jestem w trasie i nie zabieram ze sobą teleskopu, a bywa że coś ciekawego się dzieje na niebie. Nikon P900 ma fajny zoom. Chyba że radzicie zakup jakiegoś refraktora APO? Ale też nie wiem czy na wyjazdy to dobre rozwiązanie a zależy mi na jakości zdjęć. Będę wdzięczna za opinie.

Jak masz bezlusterkowca, albo lekką lustrzankę to taki maczek z prowadzeniem - Księżyc + Słońce z folią + Jakieś koniunkcje planet:

https://www.astroshop.pl/teleskopy/skywatcher-teleskop-maksutova-mc-102-1300-skymax-102-az-gti-goto-wifi/p,55181

 

Link to comment
Share on other sites

No ja właśnie mam świetnego MAKa 152 i chcę go sprzedać, a lustrzankę kilka dni temu sprzedałam. Myślałam że ten aparat przez zoom będzie dobry do astronomii i na jakiś czas zastąpi mi zwykły teleskop. No nic, nie chcę znowu kupować lustrzanki, ewentualnie mogę się pożyczyć w rodzinie.

Dzięki za podpowiedzi. A jeszcze zapytam czy nowszy model Nikona P1000 też się nie nada?

Link to comment
Share on other sites

19 minut temu, Dana Deneb napisał:

Myślałam że ten aparat przez zoom będzie dobry do astronomii i na jakiś czas zastąpi mi zwykły teleskop.

Jest dokładnie odwrotnie - Nikon Coolpix P900, P950 czy P1000 to najlepsza metoda by wydać kupę kasy i NIE mieć dobrych rezultatów. Do Księżyca jeszcze od biedy, ale w pozostałych zastosowaniach porażka.....

Kup za ułamek ceny tych Coolpixów dobrą kamerkę (temat - rzeka) i z Makiem osiągniesz dużo lepsze rezultaty.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mam Nikona P900 od dłuższego czasu. Zakupiłem go głównie do fotografowania ptaków, zwierząt i przelatujących samolotów. Do tego nadaję się bardzo dobrze. Czasem używam go do foto Księżyca i Słońca przez filtr ND 3,8. Przy dobrym seeingu, zdjęcia Księżyca są zadowalające. Plamy słoneczne, też są jak na tą skale dobre. Zdjęcia planet, to już kompletna porażka. Nawet na ustawieniach manualnych, to kicha totalna. Obiektyw jest za ciemny do fotografowania po zmierzchu. To nie jest sprzęt do astro foto !!! Zdjęcia z teleskopu o dobrej optyce, mają o wiele większą rozdzielczość i jakość niż te z Nikona CoolPix P900. Zdecydowanie polecam zakup teleskopu do Księżyca, Słońca i planet.  Do teleskopu dokup używaną lustrzankę DSLR, i soczewkę Barlowa 2 lub 3x. Efekt będzie o niebo lepszy niż z Nikona.

Edited by kiniu-13
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Dana Deneb napisał:

Kamerka to nie moja bajka, nie znam się na tym i raczej w to się nie będę bawić. Myślałam że temat jest mniej skomplikowany.

Raz jeszcze dzięki za wskazówki.

Kiedyś musi być ten pierwszy raz. Na forach i na YT jest tyle materiału, że nie może już być łatwiej....

 

Link to comment
Share on other sites

Widziałem jednego z tych nikonów w akcji, kolega z pracy sobie kupił właśnie z myślą o obserwacjach astronomicznych. Odradzałem zwłaszcza za takie pieniądze, ale jednak się skusił. Potem zachwalał jego jakość i zoom, choć zdjęcia były takie no... dziwne, nieostre. Dołączył więc do mnie jak się rozstawiłem, bo nigdy nie patrzył przez teleskop i był ciekaw obrazu w teleskopach. Wziąłem swój dobytek i wycelowałem w Jowisza. Sporzał przez krótkiego Bressera 90mm zawieszonego na MAKu, trochę zaniemówił. Potem MAK 5" - "woow". No planety w MAKach mają swój urok :D Następnie przez Newtona 8", to powiedział: "o ja pie...". Przy Saturnie wpadł w zachwyt. Przestawiłem teleskop na którąś z gromad kulistych, chyba M2, też się podobało. Aż szkoda że Plejady były pod horyzontem. Zaczekaliśmy na Księżyc, który był kilka dni po pełni, wsadziłem bino, filtr, obejrzał kratery na ciemniejszej części przez newtona. Powiedział, że obraz bez porównania :D

 

No niestety @Dana Deneb, żaden aparat nie nada się do małych obiektów wymagających szczegółu typu planety, z prostej przyczyny - potrzebujesz tam detalu, a to osiągniesz tylko odpowiednią aperturą. To jest po prostu fizycznie niemożliwe, niezależnie od natężenia marketingu, i niestety ludzie się potrafią okrutnie naciąć mogąc mieć dobry sprzęt optyczny za ułamek kwoty.

 

Moim zdaniem nie pozbywaj się tego MAKa, bo to bardzo dobry sprzęt, nie tylko na planety. A jeśli jest za ciężki na wojaże, to dokup sobie lekki refraktorek ED, APO, nawet achromat. Aberrację ograniczysz filtrem, albo się z nią pogodzisz, a tubę do wizuala powiesisz spokojnie na statywie fotograficznym.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.