Jump to content

Nikon P900 do Księżyca i planet - co sądzicie?


Recommended Posts

Witam wszystkich.

Chciała bym dowiedzieć się czy do zdjęć i filmów Księżyca i planet nadaje się Nikon p900 czy lepiej użyć teleskopu? Chodzi o to że często jestem w trasie i nie zabieram ze sobą teleskopu, a bywa że coś ciekawego się dzieje na niebie. Nikon P900 ma fajny zoom. Chyba że radzicie zakup jakiegoś refraktora APO? Ale też nie wiem czy na wyjazdy to dobre rozwiązanie a zależy mi na jakości zdjęć. Będę wdzięczna za opinie.

Link to post
Share on other sites

Posiadam tego Nikona i do zastosowań astrofotograficznych zbytnio się nie nadaje. W miarę sensownego efekty są na księżycu, ale o planetach już nie ma zbytnio co marzyć. Jakiekolwiek użycie go w przyszłości na montażu paralaktycznym też nie będzie miało sensu, ponieważ nawet w trybie manualnym czasy naświetlania są softowo ograniczone i zależą od ustawionego ISO. 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Dana Deneb napisał:

Witam wszystkich.

Chciała bym dowiedzieć się czy do zdjęć i filmów Księżyca i planet nadaje się Nikon p900 czy lepiej użyć teleskopu? Chodzi o to że często jestem w trasie i nie zabieram ze sobą teleskopu, a bywa że coś ciekawego się dzieje na niebie. Nikon P900 ma fajny zoom. Chyba że radzicie zakup jakiegoś refraktora APO? Ale też nie wiem czy na wyjazdy to dobre rozwiązanie a zależy mi na jakości zdjęć. Będę wdzięczna za opinie.

Jak masz bezlusterkowca, albo lekką lustrzankę to taki maczek z prowadzeniem - Księżyc + Słońce z folią + Jakieś koniunkcje planet:

https://www.astroshop.pl/teleskopy/skywatcher-teleskop-maksutova-mc-102-1300-skymax-102-az-gti-goto-wifi/p,55181

 

Link to post
Share on other sites

No ja właśnie mam świetnego MAKa 152 i chcę go sprzedać, a lustrzankę kilka dni temu sprzedałam. Myślałam że ten aparat przez zoom będzie dobry do astronomii i na jakiś czas zastąpi mi zwykły teleskop. No nic, nie chcę znowu kupować lustrzanki, ewentualnie mogę się pożyczyć w rodzinie.

Dzięki za podpowiedzi. A jeszcze zapytam czy nowszy model Nikona P1000 też się nie nada?

Link to post
Share on other sites
19 minut temu, Dana Deneb napisał:

Myślałam że ten aparat przez zoom będzie dobry do astronomii i na jakiś czas zastąpi mi zwykły teleskop.

Jest dokładnie odwrotnie - Nikon Coolpix P900, P950 czy P1000 to najlepsza metoda by wydać kupę kasy i NIE mieć dobrych rezultatów. Do Księżyca jeszcze od biedy, ale w pozostałych zastosowaniach porażka.....

Kup za ułamek ceny tych Coolpixów dobrą kamerkę (temat - rzeka) i z Makiem osiągniesz dużo lepsze rezultaty.

 • Like 2
Link to post
Share on other sites

Mam Nikona P900 od dłuższego czasu. Zakupiłem go głównie do fotografowania ptaków, zwierząt i przelatujących samolotów. Do tego nadaję się bardzo dobrze. Czasem używam go do foto Księżyca i Słońca przez filtr ND 3,8. Przy dobrym seeingu, zdjęcia Księżyca są zadowalające. Plamy słoneczne, też są jak na tą skale dobre. Zdjęcia planet, to już kompletna porażka. Nawet na ustawieniach manualnych, to kicha totalna. Obiektyw jest za ciemny do fotografowania po zmierzchu. To nie jest sprzęt do astro foto !!! Zdjęcia z teleskopu o dobrej optyce, mają o wiele większą rozdzielczość i jakość niż te z Nikona CoolPix P900. Zdecydowanie polecam zakup teleskopu do Księżyca, Słońca i planet.  Do teleskopu dokup używaną lustrzankę DSLR, i soczewkę Barlowa 2 lub 3x. Efekt będzie o niebo lepszy niż z Nikona.

Edited by kiniu-13
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Dana Deneb napisał:

Kamerka to nie moja bajka, nie znam się na tym i raczej w to się nie będę bawić. Myślałam że temat jest mniej skomplikowany.

Raz jeszcze dzięki za wskazówki.

Kiedyś musi być ten pierwszy raz. Na forach i na YT jest tyle materiału, że nie może już być łatwiej....

 

Link to post
Share on other sites

Widziałem jednego z tych nikonów w akcji, kolega z pracy sobie kupił właśnie z myślą o obserwacjach astronomicznych. Odradzałem zwłaszcza za takie pieniądze, ale jednak się skusił. Potem zachwalał jego jakość i zoom, choć zdjęcia były takie no... dziwne, nieostre. Dołączył więc do mnie jak się rozstawiłem, bo nigdy nie patrzył przez teleskop i był ciekaw obrazu w teleskopach. Wziąłem swój dobytek i wycelowałem w Jowisza. Sporzał przez krótkiego Bressera 90mm zawieszonego na MAKu, trochę zaniemówił. Potem MAK 5" - "woow". No planety w MAKach mają swój urok :D Następnie przez Newtona 8", to powiedział: "o ja pie...". Przy Saturnie wpadł w zachwyt. Przestawiłem teleskop na którąś z gromad kulistych, chyba M2, też się podobało. Aż szkoda że Plejady były pod horyzontem. Zaczekaliśmy na Księżyc, który był kilka dni po pełni, wsadziłem bino, filtr, obejrzał kratery na ciemniejszej części przez newtona. Powiedział, że obraz bez porównania :D

 

No niestety @Dana Deneb, żaden aparat nie nada się do małych obiektów wymagających szczegółu typu planety, z prostej przyczyny - potrzebujesz tam detalu, a to osiągniesz tylko odpowiednią aperturą. To jest po prostu fizycznie niemożliwe, niezależnie od natężenia marketingu, i niestety ludzie się potrafią okrutnie naciąć mogąc mieć dobry sprzęt optyczny za ułamek kwoty.

 

Moim zdaniem nie pozbywaj się tego MAKa, bo to bardzo dobry sprzęt, nie tylko na planety. A jeśli jest za ciężki na wojaże, to dokup sobie lekki refraktorek ED, APO, nawet achromat. Aberrację ograniczysz filtrem, albo się z nią pogodzisz, a tubę do wizuala powiesisz spokojnie na statywie fotograficznym.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 17 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Haha
    • Like
   • 117 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
   • 214 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.