Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze sprzętu dla szkoły


Arek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

Napisała do mnie nauczycielka z pewnej szkoły, która chce sobie zrobić na dachu obserwatorium.

Mają małe kilkadziesiąt tysięcy na modernizację dachu włącznie z budową kopuły czy też odsuwanego dachu. Pod nim chcą postawić jakiś przyjemny telepik. Jego cena powinna wynosić około 10-15

tysięcy zł. Chcą nim robić pokazy, a docelowo podczepić kamerkę CCD i robić fajne fotki lub

nawet zaawansowane programy polegające na robieniu fotometrii jasnych zmiennych. Na moje

oko najlepiej nadałby sie im jakiś 20cm SCT z przyzwoitym montażem. Oczywiście można wejść

na starcie w Meade LX200GPS lub Celestron Nexstar 8GPS ale oba wymagają dokupienia platformy

i nagle z kasą robi się krucho, bo w zasadzie goły LX200 kosztuje 14 tysięcy zł.

 

Dlatego zastanawiam się nad kilkoma innymi rozwiązaniami. Niestety moge robić tylko gdybologię, bo wielu mozntaży nie używałem. Jedna opcja jaka mi przychodzi do głowy to kupić montaż w stylu

Vixenowskiego Sphinxa lub Atlasa dostępnego w Astrokraku i na to powiesić jakąś rurę. Druga opcja

to wybór jakiś gotowych rozwiązań w stylu:

 

Vixen:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...d1bead8ab64243c

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...d1bead8ab64243c

 

Celestron:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...d1bead8ab64243c

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...d1bead8ab64243c

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...d1bead8ab64243c

 

Co myślicie? Czy coś z tego nadaje się do ciągnięcia 2-3 minutowych ekspozycji przy ogniskowej 2000mm?

 

Arek

Edytowane przez Arek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys mi Andee pokazywał na necie fotki z tych vixenów z korektorem do F/6.

Świetne były.

 

Pozatym rozumiem, że poddasze będzie nieogrzewane i chłodzenie nie będzie miało zasadniczego znaczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem bezkonkurencyjne będzie w tym przypadku Sphinx Vixena. Pełne GOTO ułatwi zdecydowanie pracę w czasie pokazów. Nośność 10kg pozwala powiesić na nim coś konkretnego. Wejście na auto guider umożliwi w przyszłości robienie fajnych fotek.

 

Do tego montażu trzeba by dokupić jakąś optykę albo nawet dwie. Jakiegos Newtona i Lunetę. Całość powinna się spokojnie zamknąc w kwocie 14tysiecy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest dobry pomysł. Jakieś długaśne achro do planet i spory newton do patrzenia na galaktyki, tak coś koło 30cm, żeby było już ładnie widać ramiona spiralne. Tylko czy niebo się do tego nadaje? Jeżeli to jest szkoła w centrum miasta to lepiej sobie dać spokój z newtonem i kupić SCT 8-10".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno stanąłem przed podobnym dylematem. Tyle, że musiałem zrobic konkurs ofert bo kasa idzie z Unii. Zacząłem czytać różne opinie i oczywiście przypominać sobie czym ja to w życiu obserwowałem... a troche tego było.

 

Wbrew pozorom bardzo dobre recenzje zbierają teleskoppy Celelstrona z serii Advanced GT oczywiście jeśli miały by pracować z CCD to na pewno nie z pierwotnymi teleskopami ale przecież i do fotometrii jasnych zmiennych nie trzeba by zaraz użyć macierzystego teleskopu. Dużo do poczytania jest na liście użytkowników CG5 GT - http://groups.yahoo.com/group/Celestron_AS/. Gdy ja robiłem konkurs ofert nie było w DO jeszcze Vixenów (a było u mnie ograniczenie - sprzęt musi być kupiony w Polsce) tak więc naczytałem się i na temat serii CGE i tu nie miłe rozczarowanie wielu użytkowników, którzy, i słusznie, jak za tę cenę spodziewali się czego innego a z 2 strony były opinie jak by conajmniej na gorące noce był tam wodotrysk. tu polecam "Claudy Nightsa". Brałem też pod uwagę kilka modeli Meade w tym dość ciekawą cenowo ofertę LXD 75 SC8. Nie powiem co u mnie wygrało bo aż do czasu podjęcia decyzji o ostatecznym finansowaniu nie mogę. Powiem tylko, że niestety kurs euro zweryfikował nieco plany i musiałem postawić na coś nieco tańszego ale jest to coś w wymienionych przez Arka. U mnie niestety zbyt wielki wpływ na to co mam wybrac mieli ludzie, którzy nie znają się na tym zupełnie - musiałem wypośrodkować wybór.

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to w szkołach bywa, nikt tam za bardzo sie nie zna ani na sprzęcie, ani na obserwacjach i nie specjalnie sie o taki sprzęt dba. Dlatego należy patrzeć na ten wybór z punktu widzenia tamtejszego okazjonalnego raczej użytkownika(ów). Powinien to być sprzęt kompaktowy o mocnej konstrukcji, raczej S/C o średnicy 8", bo to jak uważam minimum przyzwoitości. Ze względu na warunki miejskie preferować sie tam będzie obiekty atrakcyjne pod względem widowiskowości, a więc planety, słońce ew. jasne komety, a nie DSy, które w tych warunkach przeciętny odbiorca skwituje zdziwieniem, mając w pamięci podręcznikowe przyklady długoczasowej fotografi, której istoty nie rozumie. Napęd niezbyt zaawansowany, ale wystarczający do gapienia sie w okular i cykania zdjeć księżyca. Tak to widzę. Reszta to wybór modelu w zależności od kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opinii które usłyszałem tutaj i na astro4u wydaje się więc, że pierwszy z zaproponowanych przeze

mnie modeli bedzie chyba rozsądny. Mieści się w cenie, w której dostaje się przyjemne wyposażenie,

którego nie trzeba wymieniać (np. okulary lantany).

 

Na koniec jeszcze jedno pytanie. Jak wypada Sphinx w porównaniu z Atlasem dostępnym w Astrokraku: http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=110

Na którym lepiej się pojedzie?

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to w szkołach bywa, nikt tam za bardzo sie nie zna ani na sprzęcie, ani na obserwacjach i nie specjalnie sie o taki sprzęt dba. Dlatego należy patrzeć na ten wybór z punktu widzenia tamtejszego okazjonalnego raczej użytkownika(ów). Powinien to być sprzęt kompaktowy o mocnej konstrukcji, raczej S/C o średnicy 8", bo to jak uważam minimum przyzwoitości. Ze względu na warunki miejskie preferować sie tam będzie obiekty atrakcyjne pod względem widowiskowości, a więc planety, słońce ew. jasne komety, a nie DSy, które w tych warunkach przeciętny odbiorca skwituje zdziwieniem, mając w pamięci podręcznikowe przyklady długoczasowej fotografi, której istoty nie rozumie. Napęd niezbyt zaawansowany, ale wystarczający do gapienia sie w okular i cykania zdjeć księżyca. Tak to widzę. Reszta to wybór modelu w zależności od kasy.

 

Biorąc pod uwage tę wypowiedź (nie sposób się z nią niezgodzić bo jak sam mam okazje obserwować pracując w placówce popularyzującej astronomię i szkolącej nauczycieli zapał nauczycieli kończy się gdy już osiągną upragniony awans zawodowy i te dodatkowe 600 zł pensji) można by było poważnie się zastanowić nad tym http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...d1bead8ab64243c

 

Bo sprzęt ten nada się do pracy nawet przy dość zaawansowanych projektach a za ew nadmiar kasy kupił bym super zestaw okularów + filtry które w warunkach miejskich będą jak znalazł.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Proponowanie szkole teleskopu z otwartym tubusem nie jest chyba przemyślanym rozwiazaniem a co do zestawu dobrych okularów to popieram pomysł w całej rozciągłości bo bez dobrych okularów nawet najlepszy teleskop jest bezużyteczny :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowanie szkole teleskopu z otwartym tubusem nie jest chyba przemyślanym rozwiazaniem a co do zestawu dobrych okularów to popieram pomysł w całej rozciągłości bo bez dobrych okularów nawet najlepszy teleskop jest bezużyteczny :Salut:

Też tak myślę. Powinien to być raczej S/C, bo łatwiej czyścić korektor niż lustro gł. na dnie tuby Vixena. Znam to z własnej praktyki. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gumę do żucia łatwiej przykleić nawet na korektorze niż na zwierciadle głównym.

 

Czy SCT czy otwarta konstrukcja nie ma tu moim zdaniem znaczenia. Jeśli będą dbali o sprzet to równie dobrze potraktują i jedno i drugie. Jeśli nie będą dbali, to równie dobrze mogą popsuć zwierciadło

w konstrukcji otwartej jak i zetrzeć wilgoć z korektora szczotką ryżową.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myśle, że montaż powinien być na słupie a nie na trójnogu.

 

Jestem podobnego zdania. Masywny słup powiązany konstrukcyjnie ze stropem ostatniej kondygnacji budynku będzie o wiele mniej "urazową" konstrukcją, a o potknięcia o wystające nogi trójnogu, przy np. tabunie zwiedzających łebków (zakładam np. wycieczkę) nietrudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.