Skocz do zawartości

Wyciąg w Dobsonie 12"- jak się nazywa ta część?


Nocny Marek

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję kupić część wyciągu z Dobsona 12", która montowana jest do wyciągu, a z drugiej strony można wsadzić okular 2 cale. Potrzebuję taką część ale o bardzo krótkim profilu bo mi z lustrzanką czy kamerą nie łapie ostrości bez barlowa. Jest coś takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Piotr4d napisał:

Dziwne, że nie łapiesz ostrości.

 Nie musisz korzystać z 2" 35mm przedłużki ?

 

 

Wyciąg okularowy < Manualne wyciągi okularowe < Akcesoria do teleskopów |  ASTROSHOP

 

Z korektorem jeszcze nie próbowałem. Muszę korzystać z tej przedłużki aby zamontować okular. Jednak jeśli zamontuję lustrzankę zamiast okularu 2" to na najbardziej wsuniętym wyciągu nadal nie mam ostrości. Dopiero z barlowem mam. Wyciąg jest archaiczny jeszcze bardziej niż na zdjęciu. Nie ma mikro ustawień.

Edytowane przez kosmitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciągi SW miały dwa standardy mocowania na jaskółczy ogon - 2" i 2.25". Jeśli masz 2" to po prostu mocujesz tam adapter 2"/T2. Jeśli masz 2.25" to możesz zakupić np. taką złączkę i przejść na 2" : https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p4147_Skywatcher-short-design-2--adapter-for-Crayford-focusers.html

Kiedyś krótkie redukcje z 2.25" na 2" robił Astrokrak ale to już przeszłość. Możesz też zrobić sobie krótką złączkę na drukarce 3D. Może się okazać, że tak czy inaczej będziesz musiał podnieść nieco lustro co jest banalnie proste- dłuższe śruby (polecam nierdzewkę) i ewentualnie mocniejsze sprężyny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, piotrkusiu napisał:

Wyciągi SW miały dwa standardy mocowania na jaskółczy ogon - 2" i 2.25". Jeśli masz 2" to po prostu mocujesz tam adapter 2"/T2. Jeśli masz 2.25" to możesz zakupić np. taką złączkę i przejść na 2" : https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p4147_Skywatcher-short-design-2--adapter-for-Crayford-focusers.html

Kiedyś krótkie redukcje z 2.25" na 2" robił Astrokrak ale to już przeszłość. Możesz też zrobić sobie krótką złączkę na drukarce 3D. Może się okazać, że tak czy inaczej będziesz musiał podnieść nieco lustro co jest banalnie proste- dłuższe śruby (polecam nierdzewkę) i ewentualnie mocniejsze sprężyny.

Tam jest więcej niż 2" ale właśnie nie wiedziałem czy to jakiś standard. Mówisz 2.25" to już coś wiem :D. Dzięki za linka ale poszukam w polskim sklepie. Wiem przynajmniej, że te 2.25" to M54 :D Choć tu jest gwint M54, a ja u siebie mam na śrubkę (na jaskółczy ogon właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy coś się zmieniło na przestrzeni lat ale ten mniejszy adapter na 1,25" powinien być dwuczęściowy. Jeżeli odkrecisz górną tulejke w której mocuje się okular zostanie Ci dół z jaskółczym ogonem i gwintem T2 u góry.

Na to nakręcasz adapter do lustrzanki i wszystko powinno ostrzyć :)   

Skywatcher-Wyciag-okularowy-2-Crayford-do-reflektorow-Explorer-Newton.jpg

aa.JPG.40dfa41765e10bc621b3fe00ee1f84ab.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, wojt0000 napisał:

Nie wiem czy coś się zmieniło na przestrzeni lat ale ten mniejszy adapter na 1,25" powinien być dwuczęściowy. Jeżeli odkrecisz górną tulejke w której mocuje się okular zostanie Ci dół z jaskółczym ogonem i gwintem T2 u góry.

Adapter jest u mnie jednoczęściowy :/ Z jednej strony do wyciągu idzie jaskółczy ogon (chyba 2.25" jak pisał piotrkusiu) 35 mm odległości i wejście z dwiema śrubkami na okular 2".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale przecież ci kolega napisał, że jest też drugi adapter zestawowy 1,25" na mniejszej srednicy okulary i on się rozkłada na dwoje i pokazuje gwint T2 pod złącza aparatów. Może masz tak zapieczony, że ani rusz gwinty nie puszczą.

 

Jak go nie posiadasz i używasz innej redukcji 2/1.25" to Piotrek K. miał kiedyś takie cudo na sprzedaż w starym standardzie.

Edytowane przez Rabbit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, TomaszB napisał:

Problemem może być właśnie te 35 mm. Dlatego dokupiłem sobie redukcję, gdzie od jaskółczego ogona, mam 1 mm do (w moim przypadku) gwintu T2, który wkręcam w złączkę aparat/T2.

Taką właśnie redukcję potrzebuję :D. Da się to kupić?

23 minuty temu, Rabbit napisał:

Synciane właśnie tyle mają (1mm). Trzeba tylko posiadać pełny zestaw kitowy producenta.

Nie mam kompletu. Kupiłem używaną Syntę. Zamiast tego mam dziwną redukcję jaskółczy ogon M54 na jaskółczy ogon (mniejszy z wewnętrznymi dwoma różnymi gwintami. O mniejszej średnicy pasuje do adaptera na 1.25".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, TomaszB napisał:

Spokojnie, nie musisz nic wykręcać. Skoro masz 2", to potrzebujesz złączki 2"/T2. Jak szukałem, to było w 2-3 sklepach chyba jako nosek fotograficzny 2".

Popytaj ewentualnie na giełdzie.

Z wyciągu wychodzi mi więcej niż 2". Bodajże jak ustaliliśmy 2.25". Wyciąg mam taki : 20130812_110758_260814_2118662146.jpg

I tu widać redukcję z jaskółczego ogona (chyba 2.25") na gwint T2 (zewnętrzny) i wewnętrzny na adapter 1.25". Może Delta ma taką część nie wystawioną w sklepie.

Edytowane przez kosmitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.