Skocz do zawartości

Wyciąg w Dobsonie 12"- jak się nazywa ta część?


Nocny Marek

Rekomendowane odpowiedzi

Ale przecież pisałeś:

3 godziny temu, kosmitek napisał:

To co mam w wyciągu to adapter na 2", z drugiej strony jest jaskółczy ogon który wchodzi do wyciągu. Ten adapter który mam ma ok 35 mm grubości. Może, są adaptery które są naprawdę płytkie?

Przyłóż aparat bagnetem do tych 2" i powoli wysuwaj wyciąg. Jeśli złapiesz ostrość, to "jesteś w domu". W to miejsce wkładasz złączkę 2"/T2 o możliwie małej długości i podłączasz aparat przez złącze T2/bagnet twojego aparatu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, TomaszB napisał:

Przyłóż aparat bagnetem do tych 2" i powoli wysuwaj wyciąg. Jeśli złapiesz ostrość, to "jesteś w domu". W to miejsce wkładasz złączkę 2"/T2 o możliwie małej długości i podłączasz aparat przez złącze T2/bagnet twojego aparatu.

Gdy mam maksymalnie wsunięty wyciąg to nie mam ostrości. Wysuwając go obraz staje się jeszcze bardziej nieostry. Pisałem to już :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, TomaszB napisał:

Na zdjęciu wygląda że masz nakręconą redukcję na 2". W to masz włożoną redukcję na 1 1/4" i dopiero okular.

 

To nie jest zdjęcie mojego wyciągu tylko przykładowe na którym widać oryginalną redukcję kitową dodawaną do zestawu Dobson 12". Taką redukcję potrzebuję. Miał być szybki post, a wyszła niezła rozkmina. Choć już wiem, że coś takiego istnieje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, TomaszB napisał:

1. Teleskop z wyciągiem i wkręconą redukcją na 2"

I tak to właśnie powinno wyglądać ale ja mam inny wyciąg i zamiast 2" wychodzi mi więcej, bodajże 2.25". Ja w to wkładam adapter/przedłużka jaskółczy ogon na 2" który ma długość 35 mm (za długi). Potrzebuje coś takiego jak ty masz tylko, że z jednej strony jaskółczy ogon na więcej niż 2" a z drugiej strony T2 albo 2" (lepiej T2).

Edytowane przez kosmitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, KrzychK napisał:

Chodzi o taki adapter, jak na zdjęciu, który po rozkręceniu wygląda jak na drugim zdjęciu.

 

 

rozkr.jpg

Dokładnie taki adapter potrzebuję tylko, że pod mój wyciąg. Ten jaskółczy ogon ma mieć ponad 2". Wiesz gdzie coś takiego kupić? Szukam i szukam i nie mogę znaleźć. Jest tu ktoś na Forum z Delty albo Teleskopy.pl?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie to dziwi, że wyciąg nie jest standardowej średnicy. Ale cóż... Zdarzają sie różne "perełki". Jeśli taki masz, to pozostaje jedynie zamówić u tokarza odpowiedniej średnicy złączkę.  W Telescope Service kupisz gotową złączkę pod DSLR Canon'a, ale jaskółczy ogon to 2". :huh:
Na forum jest wątek o tokarzu. 

 

Edytowane przez kiniu-13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już rozumiem - masz pomieszane stare i nowe złączki. Przedłużkę 2" masz 2,25" / 2", natomiast drugą masz 2"/1,25" i dlatego nie możesz jej użyć bez przedłużki (cud, że Ci ostrzą okulary 1,25").

Najlepiej by było pozbyć się całkowicie tego wynalazku 2,25". Potrzebujesz do tego nowego pierścienia M54 / 2" (tego typu https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p4147_Skywatcher-short-design-2--adapter-for-Crayford-focusers.html lub lepiej z clamping ringiem), oraz normalnej przedłużki 2" np GSO 35 mm. Przedłużkę kupisz w sklepie, a pierścień M54 / 2" zleć tokarzowi, powinien to zrobić do 100 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tu ktoś na Forum z Delty albo Teleskopy.pl?

Pytaj raczej o to, czy jest na forum ktoś, kto ma w gdzieś w szufladzie taką redukcję pozostałą po zakupionej przed laty Syncie. Ja takie coś mam, twój wątek przypomniał mi o tym (zdjęcia zamieszczone w poście powyżej są aktualne - wygrzebałem to w jednej z astroszuflad ,,na bieżąco").

Obecnie jestem na etapie rozważania, czy ten szpej przyda mi się kiedykolwiek do czegokolwiek. Nie fotografuję nieba (w związku z tym gwint T2 mnie nie interesuje), do wizuala używam redukcji z clamping ringiem (swoją drogą rażą mnie takie makaronizmy - nie da się napisać/powiedzieć np pierscień zaciskowy?). Myślę o sprzedaniu mojej Synci 10" flex, wtedy ewentualnie opis ,,ze wszystkim, co dodawał producent (czyli okulary, redukcje/adaptery, narzędzia i instrukcja) może uatrakcyjnić ofertę. Z drugiej strony przejściówkę 2,25"/2" mam, a redukcji 2"/1,25" wszędzie pełno. Tak więc jestem skłonny odstąpić to coś za  zwyczajowe pół litra plus koszty wysyłki (kusi mnie, żeby wykorzystać popyt i zażądać pierdyliona bitcoinów, ale to słaba pokusa jest :no:). Zatem czekam w razie czego na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MateuszW napisał:

Już rozumiem - masz pomieszane stare i nowe złączki. Przedłużkę 2" masz 2,25" / 2", natomiast drugą masz 2"/1,25" i dlatego nie możesz jej użyć bez przedłużki (cud, że Ci ostrzą okulary 1,25").

Najlepiej by było pozbyć się całkowicie tego wynalazku 2,25". Potrzebujesz do tego nowego pierścienia M54 / 2" (tego typu https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p4147_Skywatcher-short-design-2--adapter-for-Crayford-focusers.html lub lepiej z clamping ringiem), oraz normalnej przedłużki 2" np GSO 35 mm. Przedłużkę kupisz w sklepie, a pierścień M54 / 2" zleć tokarzowi, powinien to zrobić do 100 zł.

Dokładnie tak jak piszesz. Pierścień M54 / 2" da się kupić, jest tutaj: https://www.astroshop.pl/adapter/ts-optics-adapter-fuer-skywatcher-newton-2-/p,62598

Ale za cholerę nie mogę go wykręcić (przynajmniej ręką) z wyciągu. Jest tam od wielu lat i pewnie jest masakrycznie zapieczony. Swoją drogą najchętniej zmieniłbym cały wyciąg na nisko profilowy z mikro ustawieniami ostrości. Takiego do Synty 12" nie widzę w rozsądnych dla mnie cenach (do 600 zł) albo coś przeoczyłem.

 

Podnosić lustra nie chcę , stracę trochę apertury i jeśli jest sposób aby tego nie robić to po co.

Edytowane przez kosmitek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, kosmitek napisał:

Pierścień M54 / 2" da się kupić, jest tutaj: https://www.astroshop.pl/adapter/ts-optics-adapter-fuer-skywatcher-newton-2-/p,62598

Ale za cholerę nie mogę go wykręcić (przynajmniej ręką) z wyciągu. Jest tam od wielu lat i pewnie jest masakrycznie zapieczony.

Cena jak dla mnie 2x przesadzona, ale fakt, jest. Do wykręcenia spróbuj jakiś środków penetrujących, może pójdzie. Jest tu przynajmniej za co porządnie chwycić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astroshop często sprzedaje klamoty TSa z  marżą 50% :/ - tutaj sporo taniej na stronie TSa: 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p4018_TS-Optics-2--Adapter-with-Compression-Ring-for-Skywatcher-Newtonians.html

 

Pod lustrzankę wolałbym tą:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p4147_Skywatcher-short-design-2--adapter-for-Crayford-focusers.html

Tylko dorobić trzeci otwór, nagwintować. A od strony aparatu dwie złączki: bagnet-T2+T2-stożek - jak pokazał TomaszB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.