Skocz do zawartości

jaki statyw pomocy!!!!!!


jackas9

Rekomendowane odpowiedzi

Porucznikowy zuraw.

 

tu :

 

http://www.quasarpj.teleskopy.pl/

 

lub tu:

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/

 

Witaj na forum.

 

Pozdrawiam.

 

ps. Lub dziergasz sam z geodezyjnego, na download masz kilka rozwiazan. + opcja szukaj "zuraw"

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogie to zecz wzgledna. Porucznikowy zuraw to dobra konstrukcja. Najtaniej widzialem taki, jak zszedl na allegro za 300pln. Do tej pory sobie pluje w brode, ze sie zeskapilem :angry: To bezporownywalnie bardziej komfortowa maszynka niz tani statyw fotograficzny za 100pln z mala glowica kulkowa lub zelowa za 100-300pln.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mi jedna pomysla przyszla do glowy... Jak nie jestes kasiasty to doskonale sie sprawdza dobry lezaczek z regulowanym katem oparcia i koniecznie z podlokietnikami. Kosztuje taki od 50 do 150pln. Lorneta 20x60 jest na granicy uzywalnosci z reki i tak naprawde jezeli masz o co oprzec lokcie, to spokojnie mozna lookac godzinami z reki (no chyba ze jastes bardzo drobnej budowy i masa lornety jest dla ciebie znaczaca).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może spróbuj na allegro coś poszukać, konstukcji w rodzaju np. takiej: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=45069732

albo:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=45249640

to jakaś alternatywa dla "porucznikowego" żurawia,

już nie tak komfortowa, ale za to tańsza

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! Możliwości masz w gruncie rzeczy wiele. Żuraw jest najlepszym pomysłem, jesli bedziesz dużo obserwował i nie masz problemu z transportem [np. obserwujesz z pod domu, masz samochód, nie musisz nosić po schodach z 3-ciego piętra itp]. Za to na stanowisku gwarantowany komfort obserwacji,szczególnie w poblizu zenitu. Jedyną wadą jest nieco mniejsza mobilność ze względu na wiekszą wagę i gabaryty -w porównaniu ze zwykłym statywem. Ten ostatni też stanowi dobry wybór, pod warunkiem dobrania wystarczajaco solidnego egzemplarza. Te drewniaki podane przez kolegów to chyba jedno z najlepszych rozwiązań -często sa tańsze od porównywalnych jakościowo 'alumianiaków', a górują nad nimi sztywnością, mniej przenosząc drgania. Dobry składak aluminiowy też może być, jak najbardziej. Kryteria wg. moich doświadczeń:

-profil nóg najlepiej 30mm

-nie wiecej niż 3 segmentowe nogi

-profil centralnej kolumny nie mniej niż 25mm [dla niezbyt ciężkiej lornety i przy solidnej konstrukcji z dobrego materiału moze być pare milimetrów mniej, ale to tylko dla b. dobrych konstrukcji, np. velbon sherpa itp.]

-mocna głowica, płynnie chodząca bez zacięć, pożądana długa dźwignia głowicy z regulacją ustawienia, pełnić bedzie rolę mikroruchów [w razie czego mozna dorobic wlasną dłuższą]

-wysokość statywu [b. ważne!] ponad 160cm -minimum [dla wersji podróżnej mozna jeszcze z 5 cm darowac, ale kosztem wygody i to dość drastycznie]

-ogólna waga statywu od 2 kg w górę [ewentualnie 1.5kg dla wersji podróznej]

Jesli chodzi o problem obserwacji w zenicie, to tu przydaje się solidna, wysuwana wysoko nad trójnóg kolumna [dlatego musi być sztywna]. Poza tym polecam taki patent: z reguły dla stabilności nie rozsuwam do konca dolnego segmentu nóg. Dzięki temu moge jedną znich zostawić nieco dłuższa od pozostąłych, przekrzywiając nieznacznie statyw w kierunku obserwatora. Efekt ten sam jak przy drogich i rzadkich statywach z uchylną kolumną [jak np. ten Goliat w Astrokraku], a taniej...

Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może spróbuj na allegro coś poszukać, konstukcji w rodzaju np. takiej: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=45069732

albo:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=45249640

to jakaś alternatywa dla "porucznikowego" żurawia,

już nie tak komfortowa, ale za to tańsza

To strasznie niewygodne rozwiazanie przy obserwacji obiektow w okolicy zenitu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mi jedna pomysla przyszla do glowy... Jak nie jestes kasiasty to doskonale sie sprawdza dobry lezaczek z regulowanym katem oparcia i koniecznie z podlokietnikami. Kosztuje taki od 50 do 150pln. Lorneta 20x60 jest na granicy uzywalnosci z reki i tak naprawde jezeli masz o co oprzec lokcie, to spokojnie mozna lookac godzinami z reki (no chyba ze jastes bardzo drobnej budowy i masa lornety jest dla ciebie znaczaca).

 

Pozdrawiam.

 

Może jak nie jest kasiasty to jest to dobre rozwiązanie na początek ale chyba jednak 20x60 to trochę za duże powiększenie żeby prowadzić przyjemne obserwacje z ręki. Już przy minimalnych drganiach lornetki o wiele trudniejsze staje się dostrzerzenie szczegółów, poza tym bardzo szybko człowiek zaczyna odczuwać potrzebę komfortu, który może zapewnić tylko dobry statyw. Takie są przynajmniej moje osobiste doświadczenia.

Ja mam statyw Velbon Sherpa, odkupiłem od fotografa w stanie idealnym za 300PLN. Na oko razem z głowicą ma 170cm. Ale i tak są problemy z obserwacjami w zenicie.

pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze mam pytanko czy zamiast lornetki 20x60 moge muglbym kupic teleskop soczewkowy ? taki :http://www.astrocd.abc24.pl/default.asp?kat=4464&pro=18832

Teleskop ma srednice soczewki 60mm i ogniskowej 800mm

Czy na poczatek bardziej preferowana jest lornetka ? bo niektorzy mowia ze lornetka ma wieksze pole widzenia a niektorzy ze teleskop soczewkowy ktory daje obraz prosty jak lornetka starczy na poczatek.Co o tym myslicie lepiej kupic lornetke na zurawiu czy ten teleskop soczewkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieradzilbym kupowac tego teleskopu, zdecydowanie lornetka bedzie lepsza w tym przypadku, poza tym zawsze Ci sie przyda nawet jesli bedziesz mial juz jakis konkretny sprzet. A ta "rureczke" z 60mm obiektywem odstawisz szybko w kat.

Edytowane przez bistii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz powyżej 190cm wzrostu to z żurawiem na stojąco tez Ci nie będzie wygodnie, ja mam taki zuraw na teodolicie i troche niskawy w niektórych momentach. A co do jego ceny to nikt go tanio nie sprzedaje mimo,ze nie jest to jakaś skomplikowana konstrukcja, cena za pomysł "nowość" - ale co tam stal ostatnio jest droga. Ja swojego musiałem przerobić, by znikł dyskomfort obserwacji na stojąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

O raju :o , na stojąco to można nco najwyżej uprawiać oglądactwo pospolite a obserwacje astronomiczne czyni się z wygodnej, siedzącej pozycji B) komfort i wygodna pozycja to jest podstawa udanych obserwacji astronomicznych :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W badziewnej lornetce ok 17x60 Plejady mają bajkowy urok , w 7x50 Tento są takie sobie . Faktycznie z powiększeniem ok 20x z ręki obraz drga , warto wykombinować statyw . Lornetką masz duże pole widzenia , lunetką dużo mniej zobaczysz , choć z większym powiększeniem . Taka licha lunetka znudzi ci się do miesiąca . Tam wszystko jest namiastką , także okulary . Do niczego w praktycznym obserwowaniu nieba . :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O raju :o , na stojąco to można nco najwyżej uprawiać oglądactwo pospolite a obserwacje astronomiczne czyni się z wygodnej, siedzącej pozycji B)  komfort i wygodna pozycja to jest podstawa udanych obserwacji astronomicznych :Salut:

 

Absolutna racja. Inaczej po marnych paru chwilach człowiek myśli tylko bólu szyi, nóg i czego tam jeszcze... i obserwacje tracą swój sens

 

pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.