Skocz do zawartości
  • 1

Heq5 pojechane gwiazdy


orlen

Pytanie

koledzy i koleżanki, może ktoś cos podpowie moja skala to 3,05"/px 

guiduje asi120mini + guider 162mm, na wiosnę błąd oscylował w okolicach 1" i gwiazdy wyglądały tak:

 

1705311703_Screenshot2020-11-22at20_34_23.thumb.png.4cf1a9b99affab0c53a8fd1280f61f90.png

 

depresja białych nocy podkusiła mnie do delikatnego zmniejszenia luzów i o zgrozo taki efekt:

126525924_1068331520306790_2506529953697160861_n.thumb.jpg.df7700dbc7f01f7bef39f8c80c705381.jpg

 

1132956813_Screenshot2020-11-22at20_32_24.png.b10520bea7805520cbda3d0361994f90.png

 

bede wdzięczny za rady czy mogę samodzielnie cos z tym zrobić zanim oddam do serwisu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Agresja na RA ;-) 99% jeśli to tak działa jak w normalnym PHD to może miotać. I jeśli to co tam jest na obrazku na szarym tle to są gwiazdy i któraś z nich ma prowadzić - to chyba się nie uda.

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zdecydowanie za duża agresja na RA. Ustaw na 50% lub nawet mniej. DEC też zmniejsz.

Pokaż też, jaki wynik masz podczas robienia PA w Asiair, bo to dosyć istotne.

U mnie przy niepaskowanym HEQ5 skoki mogły mieć max do 3", przy założeniu pasków zawsze mieszczę się w 2".

  

33 minuty temu, delaa napisał:

I jeśli to co tam jest na obrazku na szarym tle to są gwiazdy i któraś z nich ma prowadzić - to chyba się nie uda.

 

Uda się, uda.

Po lewej stronie masz pokazaną wybraną gwiazdę do prowadzenia i ma ona normalne / prawidłowe parametry i odpowiedni wykres. Nie jest za jasna, ani za ciemna.

Widzę jednak, że inne gwiazdy mają wyraźne echo, co może świadczyć albo o chmurach albo zaparowanej optyce. To już może się odbić na prowadzeniu dosyć mocno.

Edytowane przez OnlyAfc
dodatkowy cytat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
52 minuty temu, Tayson napisał:

Zwroc uwage ze przeważnie druga kotekta ra za mocno pociaga os. Zmniejsz agresywnosc do 10procent i zwiekszaj co 5. Kazdorazowo odczekaj co najmniej 2min aby ustalic czy zmiany cos daja.

Faktycznie! Na telefonie nawet nie zauważylem że tam są dwie korekty, teraz dwa miesiące chmur i przetestuję ;)

 

22 minuty temu, Tuvoc napisał:

A co wisi na tym HEQ5 tak w ogóle?

Ts65q apo z canonem 

 

27 minut temu, OnlyAfc napisał:

Zdecydowanie za duża agresja na RA. Ustaw na 50% lub nawet mniej. DEC też zmniejsz.

Pokaż też, jaki wynik masz podczas robienia PA w Asiair, bo to dosyć istotne.

 

22" Total error

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

U mnie przy asi120mc guider 50/182, skala podobna bo 2,94  prowadzi jak na zdjęciach, tylko ja mam opaskowany i wymienione wszystkie łożyska. Wydaje mi się że to raczej wina źle przeprowadzonego kasowanie luzów ( został luz który stara się guiding skompensować, a może za mocno dokręciłeś ślimak i jest duży opór ) posprawdzaj jeszcze raz dokładnie, ja robiłem to kilka razy aż udało się optymalnie ustawić i od kilku lat w nim nie grzebałem.

HEQ5 09.09.2020.jpg

24.10.2019.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, OnlyAfc napisał:

A czemu tak dużo?

Ogólnie akceptowalne przy asiair to podobno < 10", ja ustawiam do tej pory aż będę miał błąd ogólny poniżej 2"

Jeszcze nigdy nie udało mi się na tych srubach zejść poniżej 10", wydaje mi się że przy tym montażu to niewykonalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, orlen napisał:

Jeszcze nigdy nie udało mi się na tych srubach zejść poniżej 10", wydaje mi się że przy tym montażu to niewykonalne

Też mam heq5 i najczęściej schodzę do 0", więc jest to zdecydowanie wykonalne. 

Mam wymienioną tylko jedną śrubę, bo miałem wygięta, reszta jest w standardzie. 

To tylko kwestia wprawy i delikatnych ruchów, jak zejdziesz do dokładności 2-4"

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 godzin temu, OnlyAfc napisał:

masz pokazaną wybraną gwiazdę do prowadzenia i ma ona normalne / prawidłowe parametry i odpowiedni wykres

 

Co do wykresu gwiazdy, to nie do końca jest prawidłowy, gdyż wyż powinien być w miarę ostry, a nie jest.

 

Poza tym gwiazda prowadzenia ma jakieś takie ramiona w lewo i w dół, może ostrość w guiderze źle ustawiona i za duży placek do analizy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
45 minut temu, isset napisał:

 

Co do wykresu gwiazdy, to nie do końca jest prawidłowy, gdyż wyż powinien być w miarę ostry, a nie jest.

 

Poza tym gwiazda prowadzenia ma jakieś takie ramiona w lewo i w dół, może ostrość w guiderze źle ustawiona i za duży placek do analizy?

Ostrość jest w tym samym miejscu co pół roku temu, aczkolwiek na podgladzie z kamerki miałem na gwiazdach spore halo nawet jak nie było chmur mimo że lunetka i kamera czyste. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, Tayson napisał:

Przerabialem halo na guderze. Jak optyka czysta to oznacza brak ostroaci.

 

Edit.

Rozporka do nog stosujesz?

Tak rozporka z fabryki i statyw też. 

 

Narazie postanowilem przy najbliższym rozchmurzeniu  skontrolować ostrość na guiderze i sprawdzić zmniejszenie agresywnosci. 

Bardzo dziękuję wszystkim za podpowiedzi :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, Tayson napisał:

Ty setup masz na precie przeciwwagi?....nie ;)

Oj troche nie tak ustawiles caly montaz. Wiesz co to jest meridian flip?

Słyszeć słyszałem ale myślałem że się go robi żeby teleskopem nie przywalić w statyw :g:

Ps. Przynajmniej za diody nie ochrzanil :D

Edytowane przez orlen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.