Skocz do zawartości

Księżyc przez Olympusa C-750


demiurge

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich,

czekając na zakup teleskopu, wykonałem dzisiaj zdjęcia księżyca swoim aparatem Olympus C-750. Wykonałem kilkanaście zdjęć, przebrałem te najlepsze moim zdaniem i złożyłem to w Registaxie. Drobna obróbka Photoshopie dopełniła reszty.

Mała ilość szczegółów to wynik 10 krotnego zoom-u optycznego.

Co myślicie o prezentowanym zdjęciu?

post-1646-1111195951_thumb.jpg

P.S. To moje pierwsze próby Registaxie. Mam nadzieje że nie ostatnie B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem lepsze z 10x zooma :rolleyes:

 

niestety ważne są warunki w jakich robisz. księżyc wysoko a nie nad horyzontem i dobra widoczność.

 

Jak materiał jest kiepskawy to Registax cudów nie zdziała.

 

Poluj dalej!!! 10x zoom to fajny sprzęt na zaćmienia itp.

 

naucz się metodą prób i błądów najlepiej ustawiać ostrość jak się da.

 

Czy ten olympus ma zoom okienko na podglądzie 1:1??? czy to wyższe wersje mają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety ważne są warunki w jakich robisz. księżyc wysoko a nie nad horyzontem i dobra widoczność.

Warunki balkonowe jakieś 30 stopni nad horyzontem.

Jak materiał jest kiepskawy to Registax cudów nie zdziała.

Będę pamiętał :D

Czy nadmiar klatek w Registaxie może spowodować obniżke jakości obrazu?

Poluj dalej!!! 10x zoom to fajny sprzęt na zaćmienia itp.

No na saturna to się nie nadaje. Wyszła mi mała kropa z łukiem :Boink:

Czy ten olympus ma zoom okienko na podglądzie 1:1??? czy to wyższe wersje mają?

Podczas ustawiania ostrości podgląd 1:1 jest jako mały prostokąt w środku.

 

Znalazłem w sieci program do sterowania prosto z komputera aparatami Olympus. Nazywa się ten program cam2com. Można ustalić wszystkie parametry i pstryknąć. Z możliwością robienia serii zdjeć co ileś sekund - niestety u mnie to się nie udało.

 

Z pozdrowieniami

demiurge

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się zrobić dobrej foty, te 10x zoomolunetki są kichowe. Nadają się może do robienia zdjęć ptaszkom czy zającom ale zdjęcia astro muszą być TOP OSTRE. Inną jest rzeczą usuwać za pomocą stackowania artefakty w rodzaju ziarna czy struktury matrycy, inną zaś uzyskanie szczegółów któych.... nie ma na składanych klatkach. Co się tyczy również ostrości.

Ciekawy jestem jaki był czas ekspozycji, może tu mamy poruszenie?

Zauważ, kratery są nieostre a brzeg tarczy totalnie rozjechany.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się zrobić dobrej foty, te 10x zoomolunetki są kichowe. Nadają się może do robienia zdjęć ptaszkom czy zającom ale zdjęcia astro muszą być TOP OSTRE. Inną jest rzeczą usuwać za pomocą stackowania artefakty w rodzaju ziarna czy struktury matrycy, inną zaś uzyskanie szczegółów któych.... nie ma na składanych klatkach. Co się tyczy również ostrości.

Ciekawy jestem jaki był czas ekspozycji, może tu mamy poruszenie?

Zauważ, kratery są nieostre a brzeg tarczy totalnie rozjechany.

 

Tak jak wspomniałem na początku postu, to są tylko przymiarki, zanim zdobędę teleskop. Póki co pobawiłem się w Registaxie. Pierwsze koty za płoty.

 

Co to zdjęć:

użyłem filtru polaryzacyjnego - może dlatego obraz jest mało szczegółowy

Co do ekspozycji: 1.3 sek ISO100, przysłona 8. Obraz zapisywany SHQ 2288 x 1712 JPG

 

Moje pytanie jest następujące: Registax składa zdjęcia, wyszukuje szczegółów. Zatem czy ilość klatek ma znaczenie przy obróbce? Czy istnieje optymalna ich ilość?

 

Jeśli chodzi o szczegóły: Czy zatem Registax składa szczegóły ze wszystkich zdjeć w jedno zdjęcie? Czy też szuka różnić w zdjeciach i na podstawie tego wyławia szczegóły?

 

Choć w moim odczuciu robi jedno i drugie. Chciałbym uzyskać od forumowiczów podzielenia się informacją nt. Registaxa i zdjęć użytych w nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim kluczowe jest jak najlepsze złożenie zdjęć (Aligin) jeżeli źle złożysz zdjęcia to wynikowe się poprostu zamaże.

 

najogólniej mozna powiedzieć, że registax opiera się na metodach statystycznych jeżeli coś wystąpiło na 20 ze 100zdjęć dokładnie w tym samym miejscu to znaczy, że coś jest na rzeczy i należy to pokazać na zdjęciu wynikowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim kluczowe jest jak najlepsze złożenie zdjęć (Aligin) jeżeli źle złożysz zdjęcia to wynikowe się poprostu zamaże.

 

najogólniej mozna powiedzieć, że registax opiera się na metodach statystycznych jeżeli coś wystąpiło na 20 ze 100zdjęć dokładnie w tym samym miejscu to znaczy, że coś jest na rzeczy i należy to pokazać na zdjęciu wynikowym

 

Z tego co zauważyłem wskazuje się na każdej klatce położenie obiektu, poprzez wskazanie jakiegoś punktu na obiekcie. W moim przypadku był to niewielki krater na księżycu.

Czy da się zaznaczyć obszar dopasowania dla całego księżyca, a nie dla punktu?

Wykorzystywana jest do dopasowania odwrotna transformata Fouriera - więc obraz poszczególnych klatek powinien być dopasowywany staranie. A co się dzieje, gdy obiekt obraca się, np. Jowisz? Czy wówczas punkt obierany nie zakłóci dopasowania?

Jak sądze punkt wybierany jako punkt dopasowania jest po to, by sprawdzić sąsiedztwo jego i na tej podstawie dopasować następną klatkę do poprzedniej.

Przepraszam za moje podejście "Dzielenia włosa na czworo" - to mi zostało ze studiów

Pozdrawiam bardzo serdecznie

I czekam dalej na konstruktywne podejście do Registaxa.

 

demiurge

 

P.S. Program bardzo mi się spodobał. Widzę że sporo matematycznych algorytmów zostało użytych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest nas dwóch :)

 

masz tam zaznaczanie obszaru 64x64, 128x128, 256x256 na jego podstawie klatki są wyrównywane i to tylko w osiach X,Y żadnych obrotów niema.

 

Jeżeli chodzi o osiowy obrót Jowisza to poprostu trzeba się spieszyć cały materiał w 2-3min :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już o Olympusach to tu są foty (pojedyńcze klatki) z staruśkiego Olympusa 220CZ

http://galeria.astro-forum.org/details.php?image_id=480

http://galeria.astro-forum.org/details.php?image_id=397

http://galeria.astro-forum.org/details.php?image_id=396

http://galeria.astro-forum.org/details.php?image_id=349

 

To tyle jeśli chodzi o Księżyc...

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Witam serdecznie wszystkich,

czekając na zakup teleskopu, wykonałem dzisiaj zdjęcia księżyca swoim aparatem Olympus C-750. Wykonałem kilkanaście zdjęć, przebrałem te najlepsze moim zdaniem i złożyłem to w Registaxie. Drobna obróbka Photoshopie dopełniła reszty.

Mała ilość szczegółów to wynik 10 krotnego zoom-u optycznego.

Co myślicie o prezentowanym zdjęciu?

Olympus_C_750.jpg

P.S. To moje pierwsze próby Registaxie. Mam nadzieje że nie ostatnie B)

 

 

calkiem fajne:)))

myslę,ze ta obróbka sporo dała...

no cóż...

ten nasz zoom 10X to niby fajny,ale nie tak do końca......

Pozdrawiam i życzę wytrwałości..

(i szybkiego zakupu jakiegoś super telepa...byle nie taki mini-mini jak mój, bo ten się do niczego nie nadaje)

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

nie śmiem dodać mojego zdjęcia w topicu o Księżycu, gdzie wszyscy wrzucają SUPER FOTY...

 

dobrze, że demiurge kiedyś stworzył ten wątek....

:)

 

jest przynajmniej miejsce dla takich pseudoastrofotek jak moje.....

które są tak naprawdę wyrazem ogromnej tęsknoty za fotografowaniem astro z prawdziwego zdarzenia....

i za sprzętem zarówno astro jak i foto z prawdziwego zdarzenia....

:(:( :(

 

wstawiam więc fotkę Księżyca z dzisiaj...

śliczny był....

 

 

 

moon120506.jpg

 

oczywiście TEN OLYMPUS

Edytowane przez alizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wstawiam więc fotkę Księżyca z dzisiaj...

śliczny był....

 

Śliczny był i śliczny wyszedł, podoba mi sie kolorek, jeszcze jakby jakas chmurka na niego nachodziła to byłoby super ujecie. Gratulacje! :)

 

wyostrzałaś może jakimś softem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śliczny był i śliczny wyszedł, podoba mi sie kolorek, jeszcze jakby jakas chmurka na niego nachodziła to byłoby super ujecie. Gratulacje! :)

 

wyostrzałaś może jakimś softem?

Qbanos!!

Ty to potrafisz Kobiecie komplementy prawić...;)...

dzięki...

 

nie wyostrzałam, nie poprawiałam...

jest taki prosto z oliego....

Edytowane przez alizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za zmiana avatarow ?

Alizar sloneczko daj poprzedni . Hanysiak wole ten niz poprzedni z palcem w roli glownej :Beer:

 

chciałam jakieś zdjęcie z adoptowanym teleskopem mieć w awatarku...:(...

ale jak się nie podoba, to wracam do starego......

 

myślalam, że zbig skomentujesz Księżyc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, adaptowanym teleskopem to moze fotomontaz ?

Widzisz z aparatem co ustawia ostrosc sam, duzo nie zdzialasz . Ksiezyc jest malowniczy . :Beer:

 

o przepraszam....

Olympus C750 jest wyposażony w opcję full manual, łącznie z manualnym ustawieniem ostrości....

 

 

 

 

hanysiu, czy

<-- :( :( :( :( :( :( :(

odnosi się do Twojego nowego awatarka ? ;)

Edytowane przez alizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
o przepraszam....

Olympus C750 jest wyposażony w opcję full manual, łącznie z manualnym ustawieniem ostrości....

 

hanysiu, czy

 

odnosi się do Twojego nowego awatarka ? ;)

 

Ali, protestuje:

ja chce choc na chwile zobaczyc Twoj nowy avatar bo sie nie zalapalem.

 

Po drugie, piekny Ksiezyc :-) Gratuluje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz , masz duzo lepszy aparat od mojego . Ale ostrosc odleglych obiektow ustawic to bardzo ciezko. Nie widac dobrze na ekranie aparatu, dopiero widac na ekranie komputera . :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

A zaświadczam, że ten awatar to nie był fotomontaż, jeno fota Grzybka z Bukowca, przy Celestronie Pawła Maksyma!!!

P.S. Ale i tak Alizar zmieniła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz , masz duzo lepszy aparat od mojego . Ale ostrosc odleglych obiektow ustawic to bardzo ciezko. Nie widac dobrze na ekranie aparatu, dopiero widac na ekranie komputera . :Beer:

 

a taka opcja jak nieskończoność??

 

właśnie mam już dosyć tego aparatu...na dobre fotki za kiepski na zwykłe za dobry ;)

Edytowane przez alizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za poprzedni a... .

Ksiezyc nie jest tak do konca w nieskonczonosci . Roznie tez aparaty tej samej marki ustawiaja nieskonczonosc . Aparat jest lekki, pasuje Ci do reki . A do astrofoto to duzo gorszy lepiej sie spisuje - jak do planet i ksiezyca . Ja bym nie wymienial z racji trudnosci w fotografowaniu planet, ksiezyca . Zawsze posiadany sprzet w astrofoto niezadawala. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie śmiem dodać mojego zdjęcia w topicu o Księżycu, gdzie wszyscy wrzucają SUPER FOTY...

 

dobrze, że demiurge kiedyś stworzył ten wątek....

:)

 

jest przynajmniej miejsce dla takich pseudoastrofotek jak moje.....

które są tak naprawdę wyrazem ogromnej tęsknoty za fotografowaniem astro z prawdziwego zdarzenia....

i za sprzętem zarówno astro jak i foto z prawdziwego zdarzenia....

:(:( :(

 

wstawiam więc fotkę Księżyca z dzisiaj...

śliczny był....

moon120506.jpg

 

oczywiście TEN OLYMPUS

Hmm księżyc, no cóż samym aparatem cudów nie zdziałasz, ale może spróbuj w projekcji okularowej przez twoje super mini-mini :szczerbaty: . Efekt będzie zdecydowanie lepszy, tu są moje zdjęcia zrobione właśnie w ten sposób http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=11869

Co do twojego awatara to także jestem ciekawy jak wyglądał. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.