Skocz do zawartości

ES82*,ES*68,Maxvision 82* i inne okulary okiem początkującego


Frosch

Rekomendowane odpowiedzi

Pryzmat pryzmatów nie równy ten co masz to jest najtańszy pryzmat Amiciego dobry do obserwacji dziennych wraz ze wzrostem powiększenia będzie szybciej maleć jasność i jakość obrazu względem nasadki lustrzanej. Są pryzmaty zenitalne te droższe i tam to zjawisko raczej nie występuje. Mam obecnie nasadkę pryzmatyczną celestona i ona lepiej się sprawuje w obserwacjach planet daje lepszy kontrast względem nasadki dielektrycznej ES do źrenicy ok 1mn Poniżej źrenicy 1 mm już zauważyłem, że już trudniej jest w tym pryzmacie złapać ostrość względem lusterka. Lusterko Es głównie używam do obserwacji DS  Zatem na początek będzie praktyczniejszy zakup nasadki lustrzanej z racji ceny a dopiero potem pryzmatycznej np baadera. 

Co do zakupów okularów to najpierw kup  teleskop, a potem do niego okulary. Ja też tak myślałem jak ty początku miałem esy 82 stopnie potem kupiłem Gso 10 i po głębszych refleksjach zamieniłem na SCT. I teraz części tych esów leży nie używana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.11.2020 o 22:25, Frosch napisał:

nie jestem w stanie objąć wzrokiem całego pola widzenia nie zbliżając oka do samej soczewki ocznej (więc tracę zaletę długiego ER). Natomiast patrząc z większej odległości "marnuje" się duże pole widzenia. To trochę jakbym patrzył na ekran w kinie przez trzymany przed sobą karton z wyciętą pośrodku dziurą.

Trening czyni mistrza - musisz poćwiczyć takie ułożenie oka, przy którym obejmiesz CAŁE pole widzenia okularu i położenie to wynika z projektu układu optycznego. Ważna jest nie tylko odległość, ale również osiowe umieszczenie gałki ocznej w osi okularu. Brzmi jak oczywistość ale wymaga treningu.

Ja "na starość" uznałem, że komfort obserwacji ponad wszystko i z tego powodu np sprzedałem parkę doskonałych optycznie Naglerów 16mm. Dla mnie jesli okular nie ma 15mm odsunięcia źrenicy, to nie ma u mnie szans. Chyba, że jest doskonałym optycznie ortoskopem University Optics - dla tych okularów (mam 9mm i 12,5mm) jestem w stanie poświęcić odsunięcie źrenicy kosztem jakości obrazu.

Moim najwygodniejszym okularem był Vixen LVW 22mm z polem 65* - sprzedałem go tylko dlatego, że nie miałem realnych szans by w rozsądnej cenie kupić drugi do parki. (ale za cenę jednego używanego Vixena kupiłem parkę nowych ES 24/68, zyskując na polu).

Wśród okularów krótkoogniskowych nie da się pogodzić jakości optyki, komfortu obserwacji, wielkości pola i ceny. Jedna lub dwie z rzeczy musi być skreślona.

Jakości optyki odpuszczać nie ma sensu, tak?

Jeśli odpuścisz pole, to masz świetne Vixeny LV z dobra optyką, 20 mm odsunięcie oka ale pole jest tylko 45* - jak w ortoskopie. Mam z tej serii 4mm i 7mm

Jeśli odpuścisz cenę - masz Morfeusza 4,5mm, Delite 3/4/5 mm, Pentaxy XW i całą gromadę innych 

Jeśli odpuścisz odsunięcie źrenicy oraz pole - masz ortoskopy Zeissa, Baadera, UO i inne 

 

Dobór okularów to temat-rzeka. I ta rzeka ma ciekawe meandry, zakola i czasami niebezpieczne progi. Ale to fascynujący (choć drogi) temat.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.11.2020 o 19:10, Marcin_G napisał:

Jeśli odpuścisz pole, to masz świetne Vixeny LV z dobra optyką, 20 mm odsunięcie oka ale pole jest tylko 45* - jak w ortoskopie. Mam z tej serii 4mm i 7mm

A co sądzisz o Vixenach LVW? AFOV 65*, ER 20mm. Chodzi mi o obserwację planet.

W dniu 27.11.2020 o 19:10, Marcin_G napisał:

musisz poćwiczyć takie ułożenie oka, przy którym obejmiesz CAŁE pole widzenia okularu

Dla mnie, w przypadku ES82* to oko tuż przy szkle (a i tak muszę się rozglądać - co chyba jest naturalne, bo najmniej szczegółów widzimy na krawędziach pola widzenia oka). Po kolejnych obserwacjach podtrzymuję zdanie, że 82* to dla mnie za dużo. Teraz nie kupiłbym ES 82* tylko 68* (taniej).

Ale nic to, w ES82* po prostu trzymam sobie oko w pewnej odległości (wygodnej) od soczewki i ignoruję fakt, że pola jest więcej, niż widzę :) i skupiam się na tym, co mam w środku.

Za to jestem bardzo ciekawy innych okularów szerokokątnych, może będę kiedyś miał okazję przez nie zerknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Marcin_G napisał:

Moim najwygodniejszym okularem był Vixen LVW 22mm z polem

Racja, nie wiem czemu, jakoś to przeskoczyłem i zwróciłem uwagę na

 

W dniu 27.11.2020 o 19:10, Marcin_G napisał:

masz świetne Vixeny LV z dobra optyką, 20 mm odsunięcie oka ale pole jest tylko 45*

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.