Skocz do zawartości

Backfocus z DSLR Canona i flattenerem


Patryk Sokol

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

 

Dotarł do mnie dziś flattener do mojego Evostara 72, konkretnie rzecz biorąc to taki:
https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4383&lunety=Flattener korektor p asko ci pola do jasnych refraktor w Orion 08893

 

I niestety mam problem z backfocusem.

Tzn. Obecnie montuje się to tak:
canonflattener.thumb.jpg.e49ed25587a12a5c3623d8479591a54a.jpg

Czyli kolejno:
Canon - > adapter T2 na M42 -> Adapter M42 na M55 (z zestawu od flattenera).

I teraz na czym rzecz polega.

Backofocus tego flattenera to 55mm, mierzone od kołnierza jego gwintu.

Niestety - Canony mają matryce głęboko w jaskini, tzn 44mm od czoła bagnetu.

W efekcie dodaje się to u mnie tak:
44mm Canona + 8,8mm adapter T2 na M42 + 7,6mm adapter od flattenera = 60,4mm backfocusu.

 

Innymi słowy - muszę przysunąć aparat o 5,4mm bliżej do flattenera.

Obecnie zdjęcia już są akceptowalne, ale jak już wyłożyłem kasę na flattener to chętnie bym się do końca krzywizny pozbył.

Stąd pytanie do Was:
Kojarzycie jakieś fajne (bądź niefajne, mogą być i toczone z czarnej stali) złączki które pozwolą mi to rozwiązać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo kombinujesz, wyjście na flattenerze od strony aparatu masz:

Cytat

wyjście od strony aparatu / kamery: T2 (M42x0,75)

Czyli zwykły T2. Więc jeśli chcesz osiągnąć odległość 55, to potrzebujesz zwykłego bagnetu 11mm t2 (np. taki https://www.astroshop.pl/pierscienie-t2/omegon-pierscien-posredni-t2-dla-canon-eos/p,2416)

ew, jak już masz teleskop od  SW, to może być też ten: https://www.astroshop.pl/pierscienie-t2/skywatcher-pierscien-posredni-t2-dla-canon-eos/p,54899

Edytowane przez OnlyAfc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzałem się porządnie instrukcji i wygląda,że masz rację.

Tzn. Nie zauważyłem, że na instrukcji dystans podany jest nie od gwintu w samym flattenerze tylko od czoła redukcji.

 

Niemniej - moja przejściówka T2 wciąż jest nietypowa i zamiast regulaminowych 11mm ma 8,8mm.

Czyli to co muszę zrobić to podrzucić gdzieś podkładkę na 2mm i jestem z grubsza w domu (albo kupić inne T2).

 

Pytanie jednak do Was jest inne teraz. Czy 2mm różnicy w backfocusie mogę powodować taką krzywiznę pola?

1366784875_Zrzutekranu2020-11-24o20_43_18.thumb.png.e9fb9aed15e7ee2b59c1bdfa2b223dda.png

 

Przed dołożeniem flattenera było zaś tak:
1888021912_Zrzutekranu2020-11-24o21_15_51.thumb.png.7f24b2fc274f4b134f6ed91e6c5ef859.png

 

Czyli wygląda jakby flattener przesadzał z prostowaniem pola.

Niemniej - nawet teraz obraz wygląda z flattenerem sporo przyjemniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś za blisko z dystansem.

Nie masz za bardzo gdzie dawać dystanse, bo jak dasz dystans między adapterem t2 a flattenerem, to możesz mieć za mocno wykręcony gwint i może się zacząć uginać.

Ja bym mimo wszystko inny adapter kupił, nawet używany (mam chyba nawet u siebie taki na zbyciu :P ).

Pamiętaj, że często dystans podany przez producenta nie jest tym, który faktycznie wychodzi. Podejrzewam, że u Ciebie to będzie minimalnie więcej niż 55 mm, ale to często metoda prób i błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet znalazłem inny adapter - całe 10,2mm :D

Na podkładki z kolei miejsca jest pod dostatkiem, mogę śmiało dorzucić dystans między flattener a jego adapter, tam jest bite 5mm gwintu, za jednym milimetrem nikt nie zapłacze.

 

Jak się niebo pokaże to dam znać jakie wnioski co do tego flattenera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem.

 

Z tym, że - ten który kupiłem ma identyczny kształt obudowy, takie same parametry optyczne i  wg. opisu pasuje do takich samych teleskopów.

Ba, nawet czcionka którą jest napisane na nim 'FIELD FLATTENER" jest identyczna.

Jestem w 95% przekonany, że w środku jest to samo szkło i jest to jedynie rebrand.

Jedyna róznica jaka jest to, to że redukcja z zestawu (ta na gwint M42) w moim flattenerze jest lekko ryflowana, a w OVL jest gładka.

 

Stąd, po przeanalizowaniu tematu, wziąłem Oriona, bo OVL nie jest teraz za bardzo dostępny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I myślę, że tamat można już podsumować.

Tzn. Pobawiłem się nieco dystansami I najpierw miałem tak (0,5mm dystansu):
1914782302_05mm.thumb.png.1ebbe377cf68d3275c1ff7f3921a7a8f.png

 

Później miałem tak (2mm dystansu):
2mm.thumb.png.355d364ce0c3c4510a3fad35be01f78e.png

 

I zostałem przy tym:
1318204785_15mm.thumb.png.afebf4df3b1f8acf3fdf5e4b26994c80.png

 

I z tego już jestem zadowolony :)

Rozważam dorzucenie podkładki na jakieś 0,1mm, ale to bardziej z ciekawości, czy będzie bardziej płasko, niż z realnej potrzeby.

 

To co mi zostało to resztki:
2038475483_Zrzutekranu2020-12-1o18_30_14.thumb.png.1a36dc1da244793c86e515a6fada4818.png

 

Został mi tutaj lekki tilt. Nie jest dramatyczny, ale znam winnego.

Ba, mam jego fotkę:
focuser.thumb.jpg.23afd00e7daed7368b39c902cd938483.jpg

 

Problemem jest nędzna jakość zacisku w tulei wyciągu Evostara 72. Tzn. flattener, proponowany orzez producenta, wkręca się na gwint po zdemontowaniu.

W efekcie to co jest teraz nie ma nawet mosiężnej tulei, tzn. po prostu dwie śruby wbijają się w biedny flattener.

 

Zastanawiam się teraz, czy wystarczy jakaś prosta wkładka, aby rura focusera była ciaśniejsza (co oczywiście sprawdzę, bo koszt jest zerowy), czy będę musiał zlecić wykonanie przejściówki, tak aby skręcić focuer z gwintem we flattenerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 1.12.2020 o 22:08, Patryk Sokol napisał:

Problemem jest nędzna jakość zacisku w tulei wyciągu Evostara 72

Witam, czy poradziłeś sobie z tym problemem? Znalazłem coś takiego: https://www.firstlightoptics.com/adapters/astro-essentials-2-inch-compression-ring-adapter-for-sky-watcher-newtonians-and-72ed-refractor-m54.html tylko z przesyłką będzie to niemały koszt. Chyba każdy użytkownik Evostara 72 szuka rozwiązania bo ta końcówka fabryczna od SW to jakaś porażka zarówno do wizuala jak i astrofoto. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem podobny problem. Dokupiłem ten adapter i wszystko śmiga - 
https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p11401_Skywatcher-360--Rotation-Adapter-for-Astrophotography-with-the-Evostar-72ED.html

Ale Ty masz inny flattener, jak masz redukcje m54/m48, to ten filmik rozwiąże Twój problem. 

 

 

IMG_1091.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak, poradziłem sobie:
centrowanie.thumb.jpg.ce53f41ffcdab6906e778d5c02592156.jpg

 

Czyli wziąłem kawałek puszki po wodzie mineralnej, wyciąłem prostokącik i okazało się, że jak owinąć tym tuleję flattenera to dokładnie na lekki wcisk wchodzi w wyciąg :D

 

Póki co jest tak jak na zdjęciu i sprzęt czeka na testy bojowe (ech ta pogoda), ale flaty wychodzą teraz centrycznie, więc poprawa jest na pewno.

 

 

Niemniej docelowo to sobie zaprojektowałem taką złączkę:
zlaczka.jpg.d143a7921e13d95a2bd8981cc8fd4558.jpg

 

I zleciłem jej wykonanie w:
http://www.serwisastro.pl/03-zlaczki-astronomia.html

 

Wkręci się w gwint w wyciągu (gwint M54) od strony teleskopu i gwint filtrowy od strony flattenera (po wykręceniu noska z niego). Dodatkowo - złączka będzie miała gwint filtrowy na filtry 2", więc będę mógł sobie przykręcić co tam będę miał ochotę.

 

Zapłaciłem za czernioną złączkę 125zł - moim zdaniem cena jak najbardziej akceptowalna.

 

Obecnie - złączka ściga się z pogodą. Jestem ciekaw czy przetestuje tę moją cudowną tulejkę z puszki, czy szybciej dotrze złączka :D

 

 

Edytowane przez Patryk Sokol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Patryk Sokol napisał:

Wkręci się w gwint w wyciągu (gwint M54) od strony teleskopu i gwint w złączce T2 od strony lustrzanki. Dodatkowo - złączka będzie miała gwint filtrowy na filtry 2", więc będę mógł sobie przykręcić co tam będę miał ochotę.

Jak rozumiem ta złączka wkręci się w gwint M54 od strony teleskopu i w gwint M48 flattenera po odkreceniu z niego noska 2"? Po skręceniu tego wszystkiego na sztywno nie będzie chyba możliwości obrotu aparatu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, soader napisał:

Jak rozumiem ta złączka wkręci się w gwint M54 od strony teleskopu i w gwint M48 flattenera po odkreceniu z niego noska 2"?

 

Dokładnie tak

2 minuty temu, soader napisał:

Po skręceniu tego wszystkiego na sztywno nie będzie chyba możliwości obrotu aparatu?

Dokładnie tak.

 

Nie wiem na ile to będzie problematyczne, ale jeszcze nigdy nie obracałem aparatu, więc pewnie niespecjalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.