Skocz do zawartości

Moje pierwsze zdjęcie Oriona (i ogólnie zdjęcie nieba)


Igor Wierzbowski

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, tak oto przedstawiam wam moje pierwsze zdjęcie nieba. Wiem, wiem jest dość słabe z punktu widzenia doświadczonych astrofotografów i pewnie oczy wam krawią, ale mnie się meeega podoba. Chyba nawet udało mi się uchwycić mgławice w orionie w kolorze. Wiem, że muszę zmniejszyć lekko czas naświetlania. Chętnie posłucham waszych opinii co poprawić/ zmienić. Dzisiaj przynajmniej nauczyłem się jak korzystać z aparatu i ustawiać te wszystkie parametry i co one robią. Zdjęcie zrobiłem z ręki w Krakowie przez okno dachowa. A i czy da się to choć troszkę obrobić? Jeśli tak, to czy byłby ktoś w stanie podjąć się tego zadania? Jestem ciekawy ile z takiego zdjęcia można wyciągnąć.

 

https://drive.google.com/file/d/1BW4CtSZjgTXHKrBItgASJJ5gSu7Gf3Hr/view?usp=sharing

Wysyłam przez dysk, bo inaczej nie da się dodać bo plik jest za duży

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Martyn napisał:

Zjedzą Cię tutaj zaraz kolego. :)

 

Spróbuj przede wszystkim jakimś programem wyeksportować to do jakiegoś normalnego systemu plików, np png. 

 

Poza tym z jednej fotki i do tego z ręki raczej za dużo nie wyciągniesz. 

jak były takie strony RAW to PNG to obniżało bardzo jakość zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Martyn napisał:

Zjedzą Cię tutaj zaraz kolego. :)

 

Spróbuj przede wszystkim jakimś programem wyeksportować to do jakiegoś normalnego systemu plików, np png. 

 

Poza tym z jednej fotki i do tego z ręki raczej za dużo nie wyciągniesz. 

A tak poza tym mi się zdjęcie mega podoba

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A tak poza tym mi się zdjęcie mega podoba

 

I to jest najważniejsze, poza tym na pewno sam widzisz, że tu nie ma o czym dyskutować, ale dobrze że starasz się ogarnąć sprzęt. Masz eq3-2 więc wykorzystaj to i będzie lepiej ;) 

 

 

Edytowane przez isset
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Igor Wierzbowski napisał:

A tak poza tym mi się zdjęcie mega podoba

 

Jeżeli poruszona fotka jest satysfakcjonująca, to zazdroszczę dystansu :) Prawda jest taka, że w astrofotografii można wybaczyć raczej spadki detalu, nawet nieskalibrowane kolory, ale pojazd w gwiazdach zdjęcie całkowicie dyskredytuje.

Tego zdjęcia bym już nie ruszał i spróbowałbym jeszcze raz z jakimś najzwyklejszym statywem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, ja tak wpadłem w atrofotografię...

Tzn. po 20 latach wizualnej astronomii zrobiłem komórką zdjęcie Mgławicy Andromedy, później stacka mgławic Andromedy, później kupiłem DSLRa żeby focić ze statywu, później eq3-2 i refraktor 120/600 (tak na sam początek) i tak krok po kroku, aż skończyłem z HEQ-5 i dwoma tubami do astrofotografii.

Ale warto było, dobra zabawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Moje pierwsze zdjęcie Oriona (i ogólnie zdjęcie nieba)
25 minut temu, Tayson napisał:

Fajnie ze spogladasz w niebo noca. Tak trzymac! 

Mam nadzieje, ze zachęcasz do tego rowniez znajomych i rodzine.

Dzięki ! Pokazuje często różne rzeczy na niebie albo przez teleskop mojej rodzinie, ale mamie zawsze "zimno", a brat mówi "ale przecież tu nic nie widać jakaś kropka z paskami" :haha: Kiedyś wziąłem lunetę 70/700 na obóz i wszyscy oglądali, a niektórym się tak spodobało, że też sobie postanowili taką kupić Astronomia to generalnie fajne hobby, szczególnie jak się ma pojęcie czasu i odległości  ... W zasadzie spoglądamy w przeszłość . Jak patrzę na tą mgławicę oriona to jest coś co się zdarzyło 1344 lata temu!!! To może teraz nie istnieć, albo może tam być życie. A jej rozmiary są olbrzymie w zasadzie ciężko zrozumieć to jak to jest wielkie. Lubię to, że jest jeszcze tyle niewiadomych w kosmosie, te wszystkie czarne dziury itp. To, że tak zakrzywiają światło, że nie możemy ich widzieć. To jest niesamowite i jak z jakiegoś science fiction. Kiedyś w życiu nie pomyślałem, że da się takie rzeczy zobaczyć przez teleskop. Myślałem, że to tylko jakimś teleskopem Hubble'a po obróbce i w jakiejś podczerwieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Igor Wierzbowski napisał:

WOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOW ALE CZAD teraz już wyraźnie widać tą mgławicę!!!

Noooo to teraz zrób tak samo u siebie obróbkę i jak do tego samego efektu dojdziesz to już możesz zacząć bawić się w astrofoto :D 

 

Ale na poważnie - kup sobie prosty statyw za 5dych ... zapnij tam aparat czy komórkę i rób zdjęcia z opóźnieniem wyzwalania to zapobiegnie poruszeniu podczas zbierania fotonów :)  ... i klatki max 30sek ... będziesz miał fajny materiał na naukę. Na początek pobaw sie DeepSkyStacker ... prosty i logiczny programik jak na sam początek a tutoriali w necie jest od groma ;) 

 

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, komprez napisał:

Noooo to teraz zrób tak samo u siebie obróbkę i jak do tego samego efektu dojdziesz to już możesz zacząć bawić się w astrofoto :D 

Wystarczy, że postawi aparat na czymś stabilnym, najlepiej statywie i będzie dużo lepiej.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, isset napisał:

Przecież masz eq3-2, po co chcesz pakować się w statyw?

Dokładnie. Napęd na oś ra, lunetka biegunowa (najlepiej z podświetleniem), dovetail a na nim głowica kulkowa, opaska grzewcza na obiektyw, pilot programowalny i heyah.
Efekt dużo lepszy niż plastikowy statyw, który z każdym małym podmuchem wiatru będzie się chybotał i psuł każdą klatkę.


IMG-3065.jpg.f91fcf45eb2be46a1f1bedd7c00f363d.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, swnw napisał:

Zachowaj to zdjęcie, może to pierwsze kroki nowego mistrza astrofotografii.

Czego Ci życzę :)

Dzięki !

 

A i znalazłem jeszcze jedno zdjęcie, chyba je wczoraj przeoczyłem. Wydaje się ostrzejsze i gwiazdy się nie rozpływają.

https://drive.google.com/file/d/1OJb46I54x8WTTQaqNLo_2t-xQjugPQ_Y/view?usp=sharing

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.