Jump to content

Lornetka IF +- 4-5 Dioptrii 15x70 jak najlżejsza


Recommended Posts

Witam,

Muszę kupić lornetkę 15x70 z IF dla osoby, która ma wadę wzroku - jedno oko +, jedno i dlatego przez zwykłą lornetkę z CF widzi mono, a nie stereoskopowo. W Delcie jest DO Extreme ale  ciężka 2220, Sky Guide byłby OK - "niedostępny", teleskopy.pl APM 12X50 ED "niedostępny". Ciężar ma istotne znaczenie, statyw będzie, ale dla tego komu kupuję, dużą zaletą korzystania z lornetki jest możliwość szybkiego spojrzenia w niebo bez statywu, a potem organizowanie stanowiska, ja też to lubię :).

Lornetki z górnej półki Svarowski, Zeiss, Fijinon są za drogie bo jest to astroamator i nie wiadomo jak się rozwinie. Z towarem w naszych sklepach jest kiepsko, a w Niemczech tylko trochę lepiej. Używana raczej nie, chyba że stan idealny.

Może ktoś coś podpowie?

Link to post
Share on other sites

Zobacz jeszcze www.Astroshop.pl - tam też jest spory wybór tego typu lornetek.

I wskazówka - na szybkie spojrzenie w niebo dobry model 10x50 będzie zapewne lepszy i mniej problematyczy w użyciu. Jaka jest różnica w wadzie wzroku przyszłego użytkownika?

Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, swnw napisał:

+2, -2 lub teraz więcej

to szybkie ma być głębsze i z większym powiększeniem niż 10x :)

przypuszczam, że 12x też by wystarczyło

Hmm, 12x-15x z ręki, ja tego nie widzę, chyba że ktoś lubi latający obraz.

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, swnw napisał:

ma wadę wzroku - jedno oko +, jedno i dlatego przez zwykłą lornetkę z CF widzi mono, a nie stereoskopowo

Trochę nie rozumiem - myślałem, że przez wadę wzroku typu rozbieżności  w jednym oku + i minus w drugim, najwyżej spowodują problemy z wyostrzeniem obrazu, ale że pojawiły się problemy z utratą stereoskopowości, rozumianej przeze mnie jako efekt 3D.  No chyba że coś źle zrozumiałem:g:

Link to post
Share on other sites

@GKG Dobrze rozumiesz, ja źle opisałem. Jedno jest wiodące i widzi z bliska dobrze, a na odległość z pewnym wysiłkiem, drugie widzi dobrze na odległość. Przy CF trudno jest coś takiego skorygować, przy IF się udaje bo można oczy nastawić oddzielnie.

Link to post
Share on other sites

ok rozumiem, czyli jest duża rozbieżność + i - między jednym okiem, a drugim okiem i nie da się wyostrzyć obrazu w CF bo brakuje zakresu.

Tak faktycznie lornetki z indywidualnym systemem ustawiania ostrości (IF) mają zazwyczaj na jednym i drugim okularze zakres ustawiania ostrości zazwyczaj +/- w zakresie 4, a często i 5 kresek. 

Więc wydaje się, ż każda lornetka z (IF) skoryguje tematyczną rozbieżność o ile ta jest nie jakaś gigantyczna.

Jednak chciałem nadmienić, że nie każda lornetka z IF ma jakby to powiedzieć dobrze skalibrowany wskaźnik skali "0"  dla ustawiania +/-. Często, zwłaszcza w tańszych lornetkach, taka skalówka na okularach jest rozkalibrowana i to na dodatek w różnym stopniu na różnych okularach. Może więc się okazać, że dla osoby która np. ma wadę dla lewego oka -2, a dla prawego +2, na tak rozkalibrowanej lornetce będzie potrzebowała jednak ustawić np. na  lewym okularze -1,5, a na prawym np. +3.

Im droższa lornetka, tym ta kalibracja jest dokładniejsza. Ja np. nie mam wady wzroku i właściwie tylko w Fujinonie z IF ustawiam w ciemno na "0" w obu okularach i jest ok. Na innych lornetkach tańszych są to juz wartości 0,5 +/-, albo coś w okolicach niecałego 1 +/-, więc myślę z w tańszych lornetkach ustawienie na "0" jest skalibrowane z dokładnością o wartość do 1 kreski na + lub - 

 

Link to post
Share on other sites

różnicę 5 dioptrii skoryguje każda bez wyjątku lornetka z indywidualnym ogniskowaniem. 

Ile masz czasu na zakup? Bo może z Aliexpress coś brać....

 

@GKG czy mogę spytać gdzie dokładnie na Podhalu mieszkasz? Chciałbym rzucić okiem przez Twojego APMa, a między Świętami i Nowym rokiem pewnie będę w okolicy

Link to post
Share on other sites

@GKG wszystko co napisałeś to prawda i już to zbadałałem. Niedokładność chińskiej optyki, rozrzut produkcyjny to duży kłopot. 

Są rzeczy, które robią dobrze np. telefony, laptopy nawet wzmacniacze DAC ale nie lornetki.

To nie jest szybki zakup, mam czas.

Link to post
Share on other sites
 • 4 weeks later...

Wyjaśniam: "z ręki" tylko na krótko, potem statyw. Da się, ja mogę - jestem dobrym strzelcem, a widziałem lepszych w trzymaniu lornetki . Pogodę mamy taką, że czasem tylko okno w chmurach i nie ma czasu na ustawianie, chłodzenie itp.

Jak warunki dobre to statyw.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 14 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 250 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.