Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy zakup teleskopu


tomes235

Pytanie

Witam. Planuję zakup swojego pierwszego teleskopu, uprzedzam że jestem czarny w tej kwestii. Zastanawiam się nad kupnem teleskopu do 800 zł, ma on służyć raczej do amatorskich czynności jednak chciałbym, żeby był on troszkę lepszej jakości. Z tego wynalazłem w internecie zastanawiam się nad kupnem tych dwóch, bo posiadają nie najgorsze opinie. Jednak chciałbym usłyszeć głosów specjalistów może znajdę lepszy sprzęt w tej cenie? Proszę o pomoc

 

https://www.mediaexpert.pl/foto-i-kamery/optyka/teleskopy/teleskop-levenhuk-skyline-base-80t?gclid=Cj0KCQiAwf39BRCCARIsALXWETy7w-_Kd5cpPMIG8rFWPP6iLy8m1e4xxaUSqnSazwXMSnogJhHuAUUaAht6EALw_wcB

 

https://www.mediaexpert.pl/foto-i-kamery/optyka/teleskopy/teleskop-celestron-astromaster-70-az-199594

Edytowane przez tomes235
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
10 minut temu, lkosz napisał:

 Nie pojmuję jak ludzie mogą żyć z jednym teleskopem :D

Oczywiście , że się nie da. Każdy prędzej czy później będzie miał co najmniej trzy. Ale tu chodzi o to, żeby ten pierwszy był "do wszystkiego":uhm:, mieścił się w budżecie :rolleyes: i nie zniechęcił do obserwacji. I żeby był jeden.

Czyli kwadratura koła.

Czyli można w zasadzie kupić cokolwiek, byle nadawało się to do użytku (więc koniecznie trzeba pytać na forach, co się do użytku nadaje).

Czyli czego byś nie kupił, będziesz zadowolony (jeśli kupisz coś, co nadaje się do użytku). I albo po paru tygodniach/miesiącach sprzedasz to coś, żeby nie zalegało w mieszkaniu nieużywane (lub zapomnisz, że to gdzieś w zalega), albo sprzedasz to coś, żeby kupić coś "lepszego". Jeśli nastąpi to drugie, to za chwilę będziesz miał trzy teleskopy (co majmniej :icon_wink:) i tony okularów, filtrów, montaży, statywów, grzałek, kolimatorów...

A jest jeszcze astrofotografia:nuke:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, lkosz napisał:

Nie wiem co tu do kombinowania. Każdy z tych teleskopów jest dobry do czego innego i należy zachować wszystkie. One się nie wykluczają :D Też mam newtona 8", MAKa 5" i achromat 90/500, i każdego używam do czego innego. A jeszcze uzupełnię o achromacik 6". Nie pojmuję jak ludzie mogą żyć z jednym teleskopem :D

Nie piszcie że cokolwiek kupi będzie dobrze, bo jak kupi tego mojego bressera i weźmie go do planet, to w łeb dostaniecie za takie rady :D

Skoro należy zachować wszystkie to cokolwiek kupi będzie dobrze:neat:. Resztę dokupi z czasem:movingtongue:.

Tak więc widzisz autorze co tu się dzieje przy tego typu pytaniach...

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak masz mętlik w głowie to obejrzyj te filmiki:

 

1. Jakich widoków planet możesz się spodziewać w różnych teleskopach:

 

2. Najbardziej wyczerpująco, jakie są rodzaje teleskopów, co można oglądać, jaki jest wpływ warunków (pogody, zawietlenia, miejsca obserwacji):

 

 

3. Oraz od dystrybutora teleskopów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czyli pierwszy teleskop musi pokazywać wszystkie obiekty lepiej niz wszystkie inne teleskopy razem wziete. Musi tez oczywiście nadawać sie do astrofotografii. No i nie moze byc drogi (najlepiej taki do pięciu stów). I jeszcze żeby nie był za duży i za ciężki. No ale, zeby pokazywał lepiej niz inne.

A... i najlepiej, zeby sam pokazywał :D

 

PS

Do tych widoków planet (ale też i innych obiektów) z symulacji to trzeba podchodzić z przymrużeniem oka. I tak wszystko zależy głównie od warunków atmosferycznych i od ciemnego nieba.

 

PS2

Jeszcze co do symulacji...

Bardzo rekomenduję tę stronę internetową (ponizej w linku) - chyba pojawia się ona zresztą w powyższych filmikach.

Autor nie przesadza (jak to zwykle bywa) i bardzo dobrze wszystko opisuje oraz ilustruje.

 

http://www.deepskywatch.com/Articles/what-can-i-see-through-telescope.html

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, KrzychK napisał:

Ale tu chodzi o to, żeby ten pierwszy był "do wszystkiego"

najpierw poszedłbym w kierunku zrezygnowania z części celów na rzecz jednego ważniejszego lub prostszego. Bo nie da się pogodzić obserwacji w szerokich polach, planet, układów podwójnych i gromad kulistych, z małym budżetem, małą wagą, wygodą i małymi rozmiarami. I jeszcze żeby obraz nie był zniekształcony. Lepiej wybrać jedno, kupić do tego ciut lepszy sprzęt, a pozostałe traktować z doskoku, ze świadomością że obraz będzie gorszy, nieoptymalny. Pół żartem uniwersalność achromatu 90/900 polega na uniwersalnie złych obrazach w niemal każdym zastosowaniu :D

 

Również radzę uważać na "zdjęcia" z teleskopów, bo to są w 99% stacki poprawiane w photoshopie, a nie surowy obraz. Obecnie Jowisz w achromacie 90mm (na filmie to 90/1000) wygląda mniej-więcej tak:  https://www.youtube.com/watch?v=GL5BwQP4NQY  + rozjechane kolory oczywiście i fioletowo-błękitne pojaśnienie wokół planety. Swoje też dokłada dyspersja atmosferyczna i ogólnie seeing. Obraz wart tysiąca słów, ale już nie więcej niż kilkunastu złotych :D

 

Nawet strona wklejona przez JSC nie oddaje pełni problemu. Porównanie powinno wyglądać raczej tak: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=199889&sid=28f19e900c9c6c40438df09d2bc7e160#p199889 i to dla newtonów albo MAKów, bo w achromatach trzeba dodać jeszcze szpetne kolory :D Chociaż wziąłbym poprawkę, że to z kolei jest lekko przesadzone w drugą stronę, a Jowisz nie jest AŻ TAK ostry, jak na symulacji, bo użyte zdjęcie jest oczywiście stackiem :D

 

Jowisz z Saturnem są nisko nad horyzontem, coraz bliżej Słońca na niebie, niebawem będą tuż obok, więc nie ma się co śpieszyć jeśli to ma być jeden z głównych celów, i dozbierać pieniędzy do czegoś większego. Obecnie są widoczne max do godziny 19, w praktyce tak do 17-18. W rozsądnych (dla pracujących ludzi) godzinach będą widoczne w sierpniu przyszłego roku, też całkiem nisko nad horyzontem, ale wyżej niż teraz (teraz ~10 stopni, w sierpniu będzie ~20 stopni).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, lkosz napisał:

Nawet strona wklejona przez JSC nie oddaje pełni problemu. Porównanie powinno wyglądać raczej tak: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=199889&sid=28f19e900c9c6c40438df09d2bc7e160#p199889 i to dla newtonów albo MAKów, bo w achromatach trzeba dodać jeszcze szpetne kolory :D Chociaż wziąłbym poprawkę, że to z kolei jest lekko przesadzone w drugą stronę, a Jowisz nie jest AŻ TAK ostry, jak na symulacji, bo użyte zdjęcie jest oczywiście stackiem :D

 

 

Zupełnie się z tym nie zgadzam! :D

Ja Jowisza widziałem w achromacie 80/1200 jak na tym obrazku z podpisem Teleskop 10" , wiec te grafiki, które podałeś sa kompletnie do bani :mr.green:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, JSC napisał:

Zupełnie się z tym nie zgadzam! :D

Ja Jowisza widziałem w achromacie 80/1200 jak na tym obrazku z podpisem Teleskop 10" , wiec te grafiki, które podałeś sa kompletnie do bani

tak tak, ja też w śnie latałem concordem i nawet lądowałem nim prawidłowo, a nie tak jak to zwykle mi wychodzi na symulatorze :D

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja też się nie zgadzam:movingtongue:.

W  Newtonie nie wygląda zazwyczaj jak z tych grafik. Jest biały. Tak jak świecąca dioda z narysowanymi kreskami chmur i pociemnieniami wypranymi z kolorów. Oglądanie go to proces. Czekasz aż oko zaakceptuje ten blask i zacznie spomiędzy niego wyławiać szczegóły.

Raz. Tylko raz (pamiętam tę noc do dziś) widziałem w Morfeuszu 9mm Jupka jak ze stacka. Przepiękny,nasycony kolorami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 minuty temu, lkosz napisał:

Obecnie Jowisz w achromacie 90mm (na filmie to 90/1000) wygląda mniej-więcej tak:  https://www.youtube.com/watch?v=GL5BwQP4NQY

Aż tak źle nie wygląda, tydzień temu w piątek oglądałem :) Nawet był kolorowy (i nie mam na myśli fioletu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, lkosz napisał:

tak tak, ja też w śnie latałem concordem i nawet lądowałem nim prawidłowo, a nie tak jak to zwykle mi wychodzi na symulatorze :D

Ikosz kup achromacika 80mm f/15 i wrzuc wszystkie które posiadasz... :D

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.