Skocz do zawartości

Krótkie porównanie Pentaxa XW 30mm z TeleVue Wild Field 32mm


kjacek

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio wpadł w moje ręce okular: Pentax XW 30mm, 70 stopni, 2", duży ER, bardzo wygodny okular, ruchoma muszla oczna. 

 

Postanowiłem porównać go z okularem: 

TeleVue Wild Field 32mm 65, stopni 2", japońska optyka, produkcja lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku. 

 

Pomyślałem sobie, zostawię Pentaxa, sprzedam to z czego rzadziej korzystam. Refraktor do testów to Messier AR-102XS 102/460. 

 

Niebo fatalne, Księżyc dziury w chmurach i bardzo jasno. Czyli bardzo słabo. 

 

Pierwszego dnia pomyślałem, że jestem po prostu zmęczony i nie potrafię ocenić dobrze sytuacji. 

Jednak kolejne testy w podobnych warunkach pokazały, że stary okular sprzed dziesięcioleci jest optycznie minimalnie lepszy od nowego Pentaxa. Lepiej punktuje gwiazdy i ma lepszy kontrast i transmisję. Minimalnie, różnice są niekiedy niezauważalne.

 

Pole obu okularów jest podobne w tym teleskopie i całkiem ostre, prawie po brzegi. 

 

Jednak pod względem fizycznym, mechanicznym Pentax bije na głowę TV WF, bardzo wygodna jest jego regulowana muszla oczna i znakomity ER. 

 

Gdybym nie porównał tych dwóch okularów, to nie uwierzyłbym w ten test.  

Jednak zostawię sobie TV MF, mimo że Pentax jest po prostu tak bardzo wygodny. 

 

I jest jeszcze jeden argument ekonomiczny, bardzo ważny dla mnie w tej chwili. Pentax kosztuje 1300zł na giełdzie, TV Wild Field kupiłem kiedyś za 500zł.

Gdyby nie potrzeby ekonomiczne, zostawiłbym sobie oba okulary. Ale to już byłoby trochę zbieractwo ;-).

 

Wystawiłem Pentaxa na giełdzie na astromaniaku, jeśli pogoda pozwoli a okular nie sprzeda się szybko, to spróbuję przetestować te szkła w innych teleskopach.

 

 

10272020111750.jpg

10272020111720.jpg

Edytowane przez kjacek
dodałem trochę uwag
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • kjacek zmienił(a) tytuł na Krótkie porównanie Pentaxa XW 30mm z TeleVue Wild Field 32mm

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.