Skocz do zawartości

Problem z obrazami dyfrakcyjnymi :-(


Achernar

Rekomendowane odpowiedzi

W moim Newtonie obrazy dyfrakcyjne gwiazd stanowią rozmyte krążki.

W SkyLuxie w jedną stronę - piękna "tarcza strzelecka", w drugą - rozmyty krążek. W dzisiejszych obserwacjach Saturna obraz w SkyLuxie nie ustępował jakością newtonowemu, dopóki duże powiększenie nie zaowocowało aberracją chromatyczną.

Coś jest nie tak z moim Newtonem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lusteka płaskie przeważnie też montują za małe i pracują one całą powierzchnią zamiast mieć pewien niewielki zapas, ponieważ przy samej krawędzi (2-3 mm) wady ich są większe i trudne do usunięcia, często nie da się ich usunąć.

 

Moje lusterko płaskie ma właśnie taki zapas (dzięki za ciekawą uwagę, dotej pory myślałem że jest po prostu za duże :D ) , ale jak je sprawdzić czy jest poprawnie wykonane ?? :unsure: pewnie bez specjalisty się nie obejdzie :huh:

 

Jeżeli mógłbym Ci coś ciernioo poradzić, to przede wszystkim postaw, przy przeróbkach, na dobrą wentylację lustra - polecam wentylator(y).

 

Nie omieszkam spróbować (gdzieś kiedyś widziałem eleganckie foty wiatraczków zainstalowanych na jakimś niewielkim newtonie Astrokraka - dokładnie w ten sposób zainstalowanych co Ty proponujesz).

 

Od samego początku jak zmajstrowałem swojego newtona męczy mnie jedna wątpliwość - czy oby przypadkiem moje problemy z optyką nie biorą się ze zbyt wąskiej rury - PCV zewnętrzna średnica 20cm, wewnętrzna to ok 19cm (tuba jest natrocinowana i wyczerniona). W sumie Newtwin krzyczy że średnica tuby jest zbyt mała dla lustra 170/1210, ale jakie praktyczne niedogodności to sprawia ?? A jak się ma taki mój tubus z PCV do cyrkulacji ciepłego powietrza wewnątrz niego ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od samego początku jak zmajstrowałem swojego newtona męczy mnie jedna wątpliwość - czy oby przypadkiem moje problemy z optyką nie biorą się ze zbyt wąskiej rury - PCV zewnętrzna średnica 20cm, wewnętrzna to ok 19cm (tuba jest natrocinowana i wyczerniona).  W sumie Newtwin krzyczy że średnica tuby jest zbyt mała dla lustra 170/1210, ale jakie praktyczne niedogodności to sprawia ?? A jak się ma taki mój tubus z PCV do cyrkulacji ciepłego powietrza wewnątrz niego ??

Za mała średnica powoduje winietowanie czyli zmniejszenie jasności na brzegach pola widzenia. Nie powinna powodować degradacji jakości obrazu (ostrości), może troszeczkę spadnie max. zdolność rozdzielcza, tak, jakby lustro było trochę mniejsze.

Jeżeli nie ma wymuszonego przepływu powietrza i w dodatku zamknięcie tuby pod lustrem nie jest perforowane to przepływ powietrza jest żaden. W związku z tym oziębianie słupa powietrza postępuje w drodze konwekcji. Węższa rura to wolniejsze mieszanie. Zrób perforację pod lustrem to zrobi się "przeciąg" i powinno to wpłynąć korzystnie na szybkość ustabilizowywania się warunków atmosferycznych w rurze!

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki powinien być prawidłowy widok rozmytych dyfrakcyjnie gwiazd przy rozogniskowanym teleskopie? Nieostre KOŁA czy współśrodkowe koliste prążki interferencyjne (które ujrzałem w SkyLuxie i nigdzie więcej)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że mają być współśrodkowe koliste prążki iterferencyjne. I to z obu stron ogniska. Popatrz sobie na zlocie w jakąś Syntę, to zobaczysz wzór godny naśladowania.

Pamiętam że w MTO prążków raczej nie widziałem, tylko placki.

Z tego by wynikało że mój "udoskonalany" w Żywcu OptiSan ma aberrację sferyczną? A może za mocno zwierciadło główne przykręciłem do oprawy?

Może by go jednak zabrać ze sobą na zlot i jakiś przychylny spencjalista by go okiem fachowym doglądnął? Miałem nie brać bo stawiam na FOTO... Ale może "same rure zrucić" ze statywu?

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego by wynikało że mój "udoskonalany" w Żywcu OptiSan ma aberrację sferyczną? A może za mocno zwierciadło główne przykręciłem do oprawy?

Kurtrka na wacie, może by go jednak zabrać ze sobą na zlot i jakiś przychylny spencjalista by go okiem fachowym doglądnął? Miałem nie brać bo stawiam na FOTO... Ale może "same rure zrucić" ze statywu?

 

Wez tego zywieckiego optisana (sama rure) porownam swoim amatorskim okiem z tym co mialem u siebie. Oczywiscie jak masz miejsce w aucie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wez tego zywieckiego optisana (sama rure) porownam swoim amatorskim okiem z tym co mialem u siebie. Oczywiscie jak masz miejsce w aucie.

 

Pozdrawiam.

 

WEZNE!

Raz się żuje! :D

 

WEZNE też swój amatorski kolimator laserunkowy - może być stosowany obronnie (jakby wilcy napadli)!

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko , tymczasowo zrobiłem telep lustro 135 mm rura w środku ma średnicę 15 cm . Luz z kazdej strony ok 7 mm . Mało . Ale za ogniskiem mam pierścienie dyfrakcyjne . Przed tylko dla okularu 30 mm . Dla mniejszych placki , chyba że mocno rozogniskuję to widać znowu pierścienie . Mam wymienić rurę na szerszą ? :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.