Skocz do zawartości

Mały jasny refraktor - rozterki


BuzzAstral

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, kompas napisał:

Owszem robili 68/800  również swietny, ale ogniskowa już dwa razy dłuższa ciekawe jaka była by ona przy np. 100 mm 

Wiem. 

Obiektyw ma teoretycznie 69 mm ale trzeba odjąć oprawę (czyli faktycznie jest 64 mm). W wersji 800 mm też tak jest ?

Nie robili nic większego w sensie średnicy (to było chyba oczywiste).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, dexter77 napisał:

Nie byłbym tak jednoznaczny w osądach, 120 do 102 to jednak różnica.

Jakby trochę lepsze szkło? Co to konkretnie oznacza i co dokładnie daje w praktyce? Trochę generalizujemy. 120/600 to nadal przyzwoita tuba za niewielkie pieniądze.

To jest różnica, oczywiście. 

Jedynym sposobem na porównanie byłoby postawić obie tuby koło siebie itd. 

Jakość wyciągu w BM 102/460 do jakości wyciągu w SW 120/600, mimo pewnych mankamentów wyciągu BM, to przepaść. 

Gdy kiedyś skierowałem 120/600 na światło odległej latarni, która oświetlała wejście do bloku, to ilość aberacji chromatycznej mnie powaliła. W BM nie jest aż tak źle. Ale porównania robione w odstępie kilku lat, więc mało miarodajne. 

 

Zgadzam się z Tobą, SW 120/600 to całkiem przyzwoita tuba do określonych zadań. Jednak ja wybrałbym BM 102/460, nawet jeśli pokaże on nieco mniej od 120/600, rzadko wraca się do tej samej rzeki :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, BuzzAstral napisał:

Właśnie pojawiła się opcja zakupu SW120/600 z wyciągiem GSO Linear Bearing M-LRA(nowym) ; Tuba dodatkowo wyczerniona od środka welurem, cena 1300 (dodatkowo torba transporotwa za stówkę). I powiem Wam że to mnie przekonuje, bo największa bolączka tego refraktora, czyli wyciąg jest wymieniony na nowy. Plus że z tego co wiem egzemplarz jest jednym z bardziej udanych. Do jutra decyduję, więc czekam na wasze

przemyślenia :))))

 

Edit. Cena nie jest niska, ale ten wyciąg dodatkowo mnie przekonuje z powodu mikroruchów... No wydaje mi się to na prawdę rozsądną ofertą.

 

Tak, wystawiłem wczoraj ten teleskop, gdyż obserwacje mono nie za bardzo dają mi radość, miała być nasadka bino ale tylko Baader ostrzy bez barlowa - brak w sklepach.

Cena jest uczciwa, normalnie ten wyciąg kosztuje 750 zł, a za torbę zapłaciłem ponad 200 zł. I tak tracę przy odsprzedaży (tubę kupiłem za 900).

Jak jesteś zainteresowany daj znać, gdyż wystawiłem teleskop na kilku giełdach i mam już 3 osoby wstępnie zainteresowane, jednak jak wiadomo od zainteresowania do wykonania przelewu trochę trwa, więc nie robię rezerwacji itp. Czekam na zdecydowanego kupca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kjacek napisał:

To jest różnica, oczywiście. 

Jedynym sposobem na porównanie byłoby postawić obie tuby koło siebie itd. 

Jakość wyciągu w BM 102/460 do jakości wyciągu w SW 120/600, mimo pewnych mankamentów wyciągu BM, to przepaść. 

Gdy kiedyś skierowałem 120/600 na światło odległej latarni, która oświetlała wejście do bloku, to ilość aberacji chromatycznej mnie powaliła. W BM nie jest aż tak źle. Ale porównania robione w odstępie kilku lat, więc mało miarodajne. 

 

Zgadzam się z Tobą, SW 120/600 to całkiem przyzwoita tuba do określonych zadań. Jednak ja wybrałbym BM 102/460, nawet jeśli pokaże on nieco mniej od 120/600, rzadko wraca się do tej samej rzeki :flirt:

Wyciąg prawda, dlatego pierwsze co zrobiłem to wymiana, z wyciągiem GSO jest lepiej niż w Bresser, gdyż ten nie ma mikrofocusera (trzeba dokupić). AC mi nie przeszkadza, ale może dlatego że mam tubę po modyfikacji i ten efekt został zminimalizowany, musialbym spojrzeć przez egzemplarz prosto ze sklepu bez modyfikacji.

Przydałoby się porównanie dwóch tubek :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, BuzzAstral napisał:

Maska nie pomoże na luzy i gięcie się pod ciężarem kątówki 2' i sporego okularu

Tak, ale jeżeli chodzi jedynie o obserwacje, zwłaszcza z pierwszego wpisu (wielkie FoV), to i wyciąg i pilot są przeinwestowaniem. Poza tym, przy tych ogniskowych wielkich zoomów nie wyciągnie, a to co fabryka dała, powinno wystarczyć. Mi w SW 102/500 z WO SWAN 40 wystarczało - czy do 120/600 była by taka przepaść? Do foto DS natomiast zmieniłem sprzęt na Edka i taki bym polecał do tego celu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.