Jump to content

Mały refraktor do astrofotografii

Recommended Posts

Hej! Gdzieś tam w głowie już sobie wszystko chciałbym poukładać jak będzie wyglądać pierwszy setup. Oczywiście będę zaczynał od montażu (HEQ5) z aparatem i obiektywem (105mm max, taki kitowiec). I stąd moje pytanie - co dalej po tym krótkim obiektywie?

Focić będę lustrzanką APSC, więc ogniskowa x1,5.  Docelowo pewnie będzie to tuba 150/750 ale zanim do niej dojdę myślałem o 2 przystankach (rozumiecie, np: 300 i 500mm zanim wezmę tubę- coś w ten deseń).  Chociaż nie widziałem nic z 300mm. Więc może tutaj jakiś obiektyw wystarczy?  Jakim sprzętem się interesować? 

Redcaty i inne od WO drogie diabelstwa i raczej nikt ich nie odsprzedaje dopóki żyje  :haha: 

Inne opcje jakie wyczytałem to ED72 lub 80. Przewijały się też jakieś TS. Czy na tym rynek się kończy? Jak Wasze doświadczenia i co byście polecali? 

15 minut temu, Maetrik napisał:

Kup sobie ed80, to świetna tubka pod ten montaż (użytkuję taki zestaw od kilku lat) bardzo fajna optycznie tubka w dobrej cenie zarówno pod lustrzankę jak i kamere. Spokojnie fajne apo na lata :)

Czy on ma dedykowany flattener? Ewentualnie zdradzisz jaki używasz? Albo czy wszystkie EDki od SW mają ten sam? Miło by było mieć kolekcję EDków i jeden flattener, choć wiem, że pomarzyć można :haha:

Temat krótkich refraktorów APO, bo generalnie o taki sprzęt pytasz, jest długi i mętny jak wszystkie chińskie rzeki razem wzięte.

ED72 lub ED80 to rozsądny budżetowy wybór. Również TS65Q (czasami dostępny na ryku wtórnym) na pewno cię nie zawiedzie, no i nie potrzebuje flattenera. 

Teraz, Łukasz Czerwiński napisał:

EDki od SW

Każdy model ma dedykowany flattener.

Opcją, choć nie tanią jest obiektyw foto np. Canon 400mm f5.6

• Like 1

Potwierdzam z całą stanowczością.

Jeśli nie chcesz wydawać majątku, a zależy Ci na dobrym sprzęcie poszukaj używanych: SW ED 80 z dedykowanym flattenerem/reduktorem lub TS65Q

Ze względu na różne ogniskowe każdy Edek ma swój dedykowany flattener. Niestety.

• Like 2

Jest jeszcze 80 tryplet apo, między innymi przedawany jako TS, Omegon, Sharpstar i inne.

on jest f/6, więc i jaśniejszy i zgrabniejszy, optycznie o klasę lepiej skorygowany niż dublet ED, z wyciągiem 2,5", z gwintem M63.

Miałem, używałem, sprzedałem (tu na forum) bo kupiłem 90mm

Baaaardzo go polecam!

https://www.astroshop.de/teleskope/ts-optics-apochromatischer-refraktor-ap-80-480-ed-triplet-photoline-ota/p,51021#tab_bar_1_select 

16 minut temu, Marcin_G napisał:

Jest jeszcze 80 tryplet apo, między innymi przedawany jako TS, Omegon, Sharpstar i inne.

on jest f/6, więc i jaśniejszy i zgrabniejszy, optycznie o klasę lepiej skorygowany niż dublet ED, z wyciągiem 2,5", z gwintem M63.

Miałem, używałem, sprzedałem (tu na forum) bo kupiłem 90mm

Baaaardzo go polecam!

https://www.astroshop.de/teleskope/ts-optics-apochromatischer-refraktor-ap-80-480-ed-triplet-photoline-ota/p,51021#tab_bar_1_select 

On nie ma wbudowanego flattenera? 

• 1 month later...
W dniu 29.11.2020 o 16:23, tomekL napisał:

ED80 już mam ale do astrofoto chodzi mi po głowie jeszcze niejszy teleskop, coś w stylu tego http://www.sharpstar-optics.com/index.php/wap/en/edph/340.html W tej chwili krótsze ogniskowe robię obiektywem 70-200mm ale ten teleskop wygląda dosyć zachecająco. 

IMG_20201010_095620.jpg

Całkiem spora aberracja w tej nowej wersji.  Źródło

Niby w starszej tak nie było... Od Ali z Chin coś koło 1700 zł, podobnie jak SVBony. Ta firma wydaje się mieć potencjał jakiś chyba. 

Urwanie głowy z tymi teleskopami, za dużo tego. Chwilę się zawahałem i ED80 sprzed nosa sprzątnięty. 

A jak to jest z Zenithstarem? Na alledrogo jest za  3 klocki ale tak sformułowana treść, że nie wiem czy on ma już flattener czy jest rekomendowany. 

Z "tańszych" i dostępnych (chyba) w sklepach są jedynie:
TS Optics Refraktor apochromatyczny AP 60/360 PhotoLine FPL53 Red OTA oraz

TS Optics Refraktor apochromatyczny AP 80/560 Photoline OTA

Warte to rozważenia? Ten WO niby zachwalany. 
Bo jak nie, to olewam temat i biotę tubę 150/750 :D Przynajmniej o aberrację się nie będę musiał martwić. 

Godzinę temu, Łukasz Czerwiński napisał:

Bo jak nie, to olewam temat i biotę tubę 150/750 :D Przynajmniej o aberrację się nie będę musiał martwić. 

Ale z kolimacją się zacznie zabawa (niestety).

Jak ostatnio stanąłem przed takim wyborem to jak podliczyłem cenę ED80 flattnera i złączek to dodałem 2 tys. do Esprita który w komplecie ma wszystko.

Nie biorę pod uwagę używek ani zamawiania sprzętu optycznego z alibaby.

18 minut temu, licho52 napisał:

Nie biorę pod uwagę używek 

Kwestia czasu i zmienisz zdanie

1 godzinę temu, apolkowski napisał:

Ale z kolimacją się zacznie zabawa (niestety).

Trzeba będzie w końcu przywyknąć. Grunt to nie zostawiać otwartej tuby aby się kurz nie zbierał i nie trzeba było myć. Popełniłem ten błąd z Dobsonem i rozłozyłem ręce przy kolimacji po złożeniu :haha:

22 minuty temu, licho52 napisał:

Nie biorę pod uwagę używek ani zamawiania sprzętu optycznego z alibaby.

Ja z kolei wolę nie brać nówki i trochę zaoszczędzić, bo cholera wie czy mi się to spodoba adekwatnie do aktualnego stanu "napalenia" i czy cokolwiek będzie mi wychodzić. Chociaż alibaby też są na końcu listy u mnie. Już wolałbym Tecnosky chyba. Ma całkiem bogaty album na astrobinie nawet. 

52 minuty temu, Kirien napisał:

Kwestia czasu i zmienisz zdanie

Czy myślisz że zmienię zdanie co do kupna używanego APO za kilka-czy-kilkanaście tysięcy?  Czy zajeżdżony montaż?  Albo kamerkę bez gwarancji?

Nie zmienię.

9 godzin temu, licho52 napisał:

Czy myślisz że zmienię zdanie co do kupna używanego APO za kilka-czy-kilkanaście tysięcy?  Czy zajeżdżony montaż?  Albo kamerkę bez gwarancji?

Nie zmienię.

Wielu już zmieniło :)
Gwarancje sklepowe i obsługa klienta to niestety w tej branży puste słowa.

Lepiej kupić sprawdzone na gwiazdach APO niż bujać się rok w przesyłanie / odsyłanie do producenta. Zobacz ten wątek:

https://astropolis.pl/topic/65732-nowe-aposy-od-tsa-do-astrofotografii-71sdq-i-86sdq-brak-rekomendacji/

Lepiej kupić dobrze stunowany i wyregulowany montaż niż samemu wymieniać smary, łożyska czy paski. Może w sektorze droższych montaży jest lepiej...

Notabene, zajeżdżony montaż w Polsce... Prędzej zardzewiały :(

Kamerkę bez gwarancji? Chciałbym sobie przypomnieć posty w stylu "spaliłem kamerę" albo "zepsuta kamera" ale nie jestem w stanie, a czytam forum naprawdę długo :)

Wydaje mi się, że kamery bardzo rzadko się psują. Puste piksele nie odgrywają roli, gdy robisz stacka więcej, niż 1 zdjęcie. Nie przywiązywałbym dużej wagi do gwarancji. 

Oczywiście, nie mówię, że wszystko inne jest złe, a giełda to jedyne dobre miejsce na zakupy. Ale nie ma co stawiać sprawy tak kategorycznie :) Koniec końców, zawsze ktoś musi najpierw kupić nowe, żeby trafiło potem na giełdę :)

Pozdrawiam.

• Like 3

Wychodzę z założenia że jeżeli jest rzeczywiście taki dobry to na pewno będzie wielu w kolejce do kupna przede mną.   W kwestii montaży też róznie bywa.  Kamerki może nie padają od tak ale Peltiery...  Nie czułbym się komfortowo.

Myślę że bardziej masz na myśli kupowanie od osób znajomych/zaufanych gdzie jest możliwość przetestowania i sprawdzenia.  Nie przeczę że niektórzy są mniej sceptyczni i przez to mogą zaoszczędzić wiele....ale wystarczy jedna wpadka i wszystkie oszczędności rozpływają się. 

Czasy się też zmieniają, kiedyś dawno na allegro można wszystko było kupić w bez obaw i ludzie byli w miare uczciwi, a teraz mamy tam prawdziwe pole minowe.  Nikt się w obecnych czasach nie przejmuje odpowiedzialnością prawną ani nie obawia kary.

Ale to off-topic dyskusja....OP zdecyduje czy chce nabyć używaną tubę.

W dniu 28.11.2020 o 22:04, kubaman napisał:

Ja się tam na APO nie znam ale szkoła mówi - 65Q TSa lub 80 w różnych wersjach.

Polecam Esprita 80.

Dokładnie tak. Polecam TS APO 65Q - wbudowany flattener, niewielka waga (pracuje zgrabnie już na HEQ5, od biedy i EQ5 też będzie bez problemów), poza tym banalne połączenia. U mnie to jedna przejściówka do złącza T2 i do DSLR.

• Like 1
10 godzin temu, licho52 napisał:

Nie zmienię.

:rofl:

W dniu 28.11.2020 o 21:57, Łukasz Czerwiński napisał:

Oczywiście będę zaczynał od montażu (HEQ5) z aparatem i obiektywem (105mm max, taki kitowiec)

Ja przygodę zacząłem z statywem i Canonem ale nie z kitowcem a z stałym obiektywem od Zenita potem dopiero wjechał HEQ5, jak nie chcesz z miejsca szukać czegoś innego to sobie kitowca daruj. Zestaw z ogniskowa 100 starczy ci w naszych warunkach na rok a w 2/3 roku zacząłbym się dopiero zastanawiać nad następnym krokiem - tak po wykonaniu 5-10 poprawnych fotek ;)

Edited by .zombi.
  • Like 1
16 minut temu, .zombi. napisał:

Ja przygodę zacząłem z statywem i Canonem ale nie z kitowcem a z stałym obiektywem od Zenita potem dopiero wjechał HEQ5, jak nie chcesz z miejsca szukać czegoś innego to sobie kitowca daruj. Zestaw z ogniskowa 100 starczy ci w naszych warunkach na rok a w 2/3 roku zacząłbym się dopiero zastanawiać nad następnym krokiem - tak po wykonaniu 5-10 poprawnych fotek ;)

Na statywie już wystarczająco migawkę zaorałem, wierz mi :P Kupiłem HEQ5 i bawię się tym co mam. To znaczy próbuję, bo pogoda ma swoje plany.  Nie lubię się bawić w pośrednie rozwiązania, stąd szukam telepa do szerszych kadrów i pomijam obiektywy lepszej jakości. Tym bardziej, że ze znajomymi wyjeżdżam czasami. Więc też dać im coś popatrzeć fajnie. Chociaż po GSO 8 teraz mogą być zawiedzeni :haha:

Niemniej ten  TS APO 65Q to też biały kruk na giełdach :rolleyes: