Skocz do zawartości

Mały refraktor do astrofotografii


Łukasz Czerwiński

Rekomendowane odpowiedzi

30 minut temu, Łukasz Czerwiński napisał:

Niemniej ten  TS APO 65Q to też biały kruk na giełdach

 

Też miałem, zaraz po 80ED ;) super sprzęt jak się trafiło na dobry egzemplarz - dobrze skorygowany i focuser r&p tyle że ciemny. Teraz focę samyang 135mm a fsq leży w szafie - przy dobrym niebie super zabawa polecam, przy gorszym są schody z szerokimi kadrami. Generalnie sprzęt się kupuje z konkretnych powodów a nie według generalnego planu a te powody mocno ewoluują w czasie - dobrze jest również kupować sprzęt i znać jego wady bo to zawsze jest jakiś kompromis i unikasz rozczarowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, .zombi. napisał:

 

Teraz focę samyang 135mm

Mam aparat bez moda na razie, więc właściwie raczej nuda dla ogniskowej 135mm. Wiem, że ten obiektyw jest bardzo ale to bardzo popularny. Więc od razu zapytam czy jest coś większego (ok. 200mm) o podobnej reputacji??
Ogólnie mam zajawkę na wiele opcji, sam 135mm planowałem na późniejszy etap zabaw  - tak szczerze mówiąc. No i po modzie aparatu. Na razie galaktyczki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Misza napisał:

 

Np Canon 200 2,8L, lepszy od samyanga, mogę Ci sprzedać w niezłej cenie.

Mam Nikona póki co i wiem, że to nie jest budżetowe szkiełko :D Zaś nie wiem jak te przejściówki wpływają na jakość fot. 

Niemniej toczą się międzynarodowe rozmowy w sprawie ED72, więc wstrzymuję oddech :haha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Łukasz Czerwiński napisał:

czy jest coś większego (ok. 200mm) o podobnej reputacji??


RedCat 51.

Nie słuchaj tych wyżej, że 200L jest lepszy od Samyanga 135, bo to bzdura - 200 na pełnej dziurze ponoć ma lekką (ale zauważalną) aberrację chromatyczną (z tego co pamiętam to chyba nawet poprzeczną).

Edytowane przez astrocola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, astrocola napisał:


RedCat 51.

Nie słuchaj tych wyżej, że 200L jest lepszy od Samyanga 135, bo to bzdura - 200 na pełnej dziurze ponoć ma lekką (ale zauważalną) aberrację chromatyczną (z tego co pamiętam to chyba nawet poprzeczną).

RedCat kolejny biały kruk giełdy i w sklepach też pustki. Myślałem o nim. 

 

Dziś widziałem fotę Andromedy z Samyanga 135 i wbiła mnie w fotel konkretnie. Także w to szkło wierzę bardzo :notworthy:

 

8 minut temu, rambro napisał:

Ogniskowa nie zmienia się poprzez podpięcie wiekszej lub mniejszej matrycy. 

A co się zmienia? Możliwe, że źle dobrana nomenklatura przeze mnie. Bo obraz jest raczej jakby większy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Łukasz Czerwiński napisał:

Dziś widziałem fotę Andromedy z Samyanga 135 i wbiła mnie w fotel konkretnie. Także w to szkło wierzę bardzo :notworthy:

 

Ale widziałeś gołego RAW-a czy zdjęcie po obróbce?

 

Do namalowania pięknego obrazu nie wystarczy, że kupisz te same farby, co Matejko :)

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Łukasz Czerwiński napisał:

Dziś widziałem fotę Andromedy z Samyanga 135 i wbiła mnie w fotel konkretnie. Także w to szkło wierzę bardzo :notworthy:

Czy tę z FB, która komentowałeś? To jest bardzo kiepskie zdjęcie, zwłaszcza oglądane w powiększeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Do namalowania pięknego obrazu nie wystarczy, że kupisz te same farby, co Matejko :)

Wiem, to mnie trochę denerwuje patrząc na zdjęcia i zastanawiając się z czego wynika ono bardziej. To takie kontinuum zdolności sensora, nieba, dodatków, skillsów w programie, teleskopu itd. Ale czymś sugerować się w końcu trzeba :P

Godzinę temu, Charon_X napisał:

Na AS są Apochromaty 60-80mm, tylko czemu tak mała różnica w cenie miedzy 60 a 80mm - tylko 500 zł.

 

https://www.astroshop.pl/teleskopy/10/m,Teleskop-Service/a,Teleskope.Optik.Bauart=Apochromat?sort=1&size=0

Tylko 1 jest dostępny. Różnica w szkłach jak sądzę. 

 

59 minut temu, apolkowski napisał:

Czy tę z FB, która komentowałeś? To jest bardzo kiepskie zdjęcie, zwłaszcza oglądane w powiększeniu.

Mi te zdjęcie podoba się bardzo.  Wiele zdjęć tego obiektu ma mało szczegółów. Choć fajnie jakby było większe ale chłopak zapowiedział dorobienie materiału, więc liczę na pełny plik w przyszłości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.01.2021 o 11:27, apolkowski napisał:

W kwestii szczegółów - porównanie z dalekim od doskonałości zdjęciem Andromedy:

Moje oko zadowala bardzo. Aż tak pod lupę go nie brałem. Pewnie to ważny aspekt ale jak to zdjęcia. Gusta i guściki. 

 

Co sądzicie o Sky Watcher APO Equinox 66/400 ?  Dostałem propozycję. Pół neta przekopałem i jedyne informacje (w tym szczątkowe) są sprzed 10 lat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mago83 napisał:

Jak się ma wspomniany tu wcześniej apo SW Esprit 80 do reszty? Sensowne to to jest?

Nie ukrywam że myślę nad wymianą mojego apo65f na coś większego i jaśniejszego. Ten wydaje mi się w sam raz cenowo wraz z flattenerem.

 

Uważam że trudno przebić w tym zakresie cenowym pod warunkiem że otrzymasz dobry egzemplarz -- wszystko da się wyregulować ale nie liczyłbym na ideał od dnia 1.  Tak jest zresztą (niestety) z większością jasnych APO f/5.  FLO nie sprzedaje ich bez sprawdzenia a i to mało daję jeżeli chodzi np. o zbyt sciśnięte soczewki w niskich temperaturach.  Trzeba być gotowym na małą regulacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, licho52 napisał:

 

Uważam że trudno przebić w tym zakresie cenowym pod warunkiem że otrzymasz dobry egzemplarz -- wszystko da się wyregulować ale nie liczyłbym na ideał od dnia 1.  Tak jest zresztą (niestety) z większością jasnych APO f/5.  FLO nie sprzedaje ich bez sprawdzenia a i to mało daję jeżeli chodzi np. o zbyt sciśnięte soczewki w niskich temperaturach.  Trzeba być gotowym na małą regulacje.

Ale jaką regulację? Soczewek w celi obiektywu, docisku pierścienia na soczewkach czy co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.