Skocz do zawartości

Moduł Lunta a wyciąg w refraktorze


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj przyszedł do mnie moduł Lunta, dzisiaj miał być pierwszy test - okno pogodowe w okolicach południa, duża grupa plam na Słońcu. I nagle pojawił się problem absurdalny - moduł nie pasuje do wyciągu - mimo iż tulejka do wyciagu jest 2", a wyciag też 2". Zwykła kątówka Oriona 2" wchodzi bez problemów, tutaj wszedł mi tylko kawałek tej tulejki na głębokość ok 1 cm. Dalej jest minimalne zwężenie wewnątrz wyciągu, potem jest jakiś gwint, i jest ok 1mm za wąsko, aby weszła cała tulejka. Przez chwilę pomyslałem, że może to tak ma być, ale w Chameleonie nie szło wyostrzyć obrazu nawet z pojedynczą soczewką Barlowa. Wcześniejsze wizualne ostrzenie można było włożyć miedzy bajki, bo obraz ciemny - widziałem fioletową tarczę bez szczegółów, ale nie mogłem jakoś jednoznacznie określić czy ostrość złapałem czy nie. Tyle wiem, ze dla kamerki obraz jest jasny. Wkurzony byłem jak cholera, bo zeszło mi wszystko ponad godzinę (problem był już z namierzaniem, bo sądziłem, że złapię metodą najmniejszego cienia, a potem musiałem lecieć po szukacz i go jeszcze dokładnie kalibrować na kominie), i Słońce uciekło za blok i nici z sesji. 

Ale teraz nie wiem czy te moduły mają specyficzne wymagania co do wyciagu (poza Cak sa też filtry blokujace do h-alpha) , czy ja mam jakis specyficzny wyciag w refkraktorze. Refraktor to Teckosky 102/714 (chyba to samo co TS o tych samych parametrach). Czy muszę wymieniać wyciąg ?

 

Lunt-Solar-Systems-Modul-Ca-K-z-filtrem-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wykręciłem wyciąg z refkraktora - od wewnętrznej strony moduł wchodzi normalnie, cały problem powoduje czarny pierścień (zaznaczony strzałką na zdjęciu), który jest lekko nierówny i nieco węższy niż cała reszta. Nie ma niestety żadnej regulacji do tego, trzeba by to jakoś spiłować czy coś ? 

 

wyciag.png.7e31380ba73d701176be41674e0597fb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.