Skocz do zawartości

Bresser junior 70/900, czy to dobry teleskop?


Wojciech Zakrocki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie dawno postanowiłem wyjąć mój teleskop który kiedyś dostałem w prezencie, jest to bresser Junior 90490. Chciałbym usłyszeć wasze recenzje, gdyż nie mogłem nigdzie takowych znaleźć.

 

Zmiana: okazało się że to 70/900, zmieniłem tytuł ale opis zostawię.

16066581322561926423734712109936.jpg

Edytowane przez Wojciech Zakrocki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Grzędziel napisał:

Skoro go masz to wyjmij z pudełka i sam się przekonaj.

 

Myślę, że większość opinii zaawansowanych astroamatorów nie będzie pochlebna, chociaż sam nie nie mam podstaw żeby twierdzić, że jest to sprzęt zły.

Z pudełka już wyjęty, złożony trochę z pamięci ale wszystko dobrze złożone, jednak muszę go wziąć w lepsze miejsce bo z okna księżyc to białe kółko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, zbyszekzz napisał:

Witam

Trochę dziwne oznaczenie. Jest to Skaylux. Zobacz tabliczkę na wyciągu. Jeśli to 70/700 albo 70/900 to na początek nie jest taki zły.

Znalazłem starą ofertę na olx na ten teleskop, wydaje mi się że to 90490 albo skylux em czy jakoś tak.

 

Oferta jest tutaj:

https://m.olx.pl/oferta/teleskop-bresser-90490-CID767-IDFmpqt.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Wojciech Zakrocki napisał:

Chodzi o to że przez szybę nie obserwowałem, jednak moje jedyne okno nie zasłonięte przez coś jest na przeciwko kilku lamp ulicznych i jednej z najbardziej ruchliwych ulic w mieście 

Obserwacja przez otwarte okno zwłaszcza w okresie kiedy na dworze jest zimno jest jeszcze gorsza niż przez zamknięte okno. Musiałbyś wychłodzić pokój do temperatury zewnętrznej. Wyjdź z nim na balkon albo na dwór (albo "na pole" jak jesteś z Krakowa :icon_wink: ). 

  • Kocham 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, zbyszekzz napisał:

Widać białe kółko?. Może to brak ustawienia ostrości. Możesz dać zdjęcie złożonego sprzętu?

Co do tego kółka to wyglądało to jakby ktoś mi latarką świecił z góry, jednak był to księżyc. Co do ostrości jedynym sposobem zaostrzania to chyba obracanie soczewki :p jednak to nie działało. Zdjęcia załączyłem poniżej, jednak przy robieniu ich nic ciekawego nie widziałem.

16066699319845222676902225319817.jpg

16066699964317002319736834232357.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, zbyszekzz napisał:

Czy tak jak na zdjęciu teleskop był użyty do obserwacji? Rozumiem że w kątówce miałeś okular. Ostrość regulujesz pokrętłami wyciągu. Na zdjęciu przy kątówce. Na zdjęciu wyciąg jest schowany.

To chyba mam powód dla którego księżyc był bardzo niewyraźny, zawsze myślałem że pokrętła wyciągu służyły do przeniesienia miejsca z którego można patrzeć, czyli głównie dla wygody. Soczewka oczywiście była, jednak szukałem księżyca bez niej bo łatwiej się go szukało, ale wtedy nawet z soczewką nie działało. Szkoda że nie mogę zobaczyć księżyca bo się chowa już drugi dzień :/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak mam jeszcze jeden problem, w części pomiędzy stojakiem a samą "trzymajką" na teleskop (tam gdzie jest wielkie logo) w punkcie połączenia tych dwóch części teleskop bardzo się rusza w przypadku lekkiego dotknięcia cała luneta zaczyna się ruszać, a przypadku obracania w poziomie trzeba obrócić 2x więcej niż w przypadku obracania w pionie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Wojciech Zakrocki zmienił(a) tytuł na Bresser junior 70/900, czy to dobry teleskop?
1 godzinę temu, JSC napisał:

To co na pudełku to kod fabryczny - nie patrz na to. Na tubie powinna byc naklejka z parametrami. Jakie masz do niego okulary (soczewki)? Tam trzeba wetknąć dodatkową soczewką pomiędzy oko a teleskop.

 

H20mm, H12mm, H4mm, nie wiem na ile powiększają. A soczewkę to trzeba włożyć tam gdzie oko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włóż na razie H20 w złączkę katową i wtedy kręć pokretłem ostrości (pokretło przy tej złaczce).

Powiekszenie obliczasz dzieląc ogniskową teleskopu na ogniskowa okularu. Zakładam że to teleskop 70/900, czyli srednica obiektywu 70mm i ogniskowa 900mm. Czyli jak włozysz H20 to bedzie 900:20=45razy, jak włozysz H12 900:12=75razy. H4 na razie wkładaj ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, JSC napisał:

Włóż na razie H20 w złączkę katową i wtedy kręć pokretłem ostrości (pokretło przy tej złaczce).

Powiekszenie obliczasz dzieląc ogniskową teleskopu na ogniskowa okularu. Zakładam że to teleskop 70/900, czyli srednica obiektywu 70mm i ogniskowa 900mm. Czyli jak włozysz H20 to bedzie 900:20=4

Dowiedziałem się że teleskop ma nóżki które można wyjąć a ja stołka do podniesienia używałem : p, jednak załączone jest jeszcze "odwracająca soczewka 1.5x do nieustannych i pionowych obserwacji ziemskich", nie wiem do czego to, prawie nic przez to nie widać :p jednak się pytam bo może to ma jakieś użycie.

16066909747603843412897998246950.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Youtubie masz filmik insruktazowy.

 

Załóż pomiedzy nózki statywu półeczkę, jesli nie masz, bo to troche usztywni całość. Ale niestety w dalszym ciagu bedzie sie trząść, więc trzeba bardzo delikatnie sie  z tym montażem obchodzić, bo jest delikatny i na to sie juz nic nie poradzi.

 

Tej soczewki odwracajacej na razie nie zakładaj. Jak juz opanujesz resztę, to dopiero wtedy włóż ją przed okular i zobaczysz jak działa.

 

Nie podnoś też na razie montazu na klinie paralaktycznym. Dopiero po opanowaniu odnajdywania obiektu. Klin paralktyczny podnosi głowicę o taki kąt, który pozwoli prowadzic tube za gwiazdami (i planetami) tylko  w jednej osi. Musisz go podnieć o wartość swojej szerokosci geograficznej, na której mieszkasz. Ale to na potem...

 

Jak opanujesz ustawianie ostrości, to nastepnym etapem bedzie wyjustowanie szukacza - czyli zgranie go z tuba, aby pokazywał to samo miejsce co tuba.

 

Edytowane przez JSC
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, JSC napisał:

Na Youtubie masz filmik insruktazowy.

 

Załóż pomiedzy nózki statywu półeczkę, jesli nie masz, bo to troche usztywni całość. Ale niestety w dalszym ciagu bedzie sie trząść, więc trzeba bardzo delikatnie sie  z tym montażem obchodzić, bo jest delikatny i na to sie juz nic nie poradzi.

 

Tej soczewki odwracajacej na razie nie zakładaj. Jak juz opanujesz resztę, to dopiero wtedy włóż ją przed okular i zobaczysz jak działa.

 

Nie podnoś też na razie montazu na klinie paralaktycznym. Dopiero po opanowaniu odnajdywania obiektu. Klin paralktyczny podnosi głowicę o taki kąt, który pozwoli prowadzic tube za gwiazdami (i planetami) tylko  w jednej osi. Musisz go podnieć o wartość swojej szerokosci geograficznej, na której mieszkasz. Ale to na potem...

 

Jak opanujesz ustawianie ostrości, to nastepnym etapem bedzie wyjustowanie szukacza - czyli zgranie go z tuba, aby pokazywał to samo miejsce co tuba.

 

Hej, ogólnie dowiedziałem się że zębatka przekręcając teleskop (ta przy dłuższym pokrętle) wyskoczyła z końcówki co powodowało problemy z przekręcaniem, pomogło to też (minimalnie) w ustabilizowaniu teleskopu, i obracanie go w poziomie nie daje takiego problemu.

Edytowane przez Wojciech Zakrocki
Znalezienie odpowiedzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.