Skocz do zawartości

Napęd diy dla EQ5


Wojciech B.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

dłubię napęd do EQ5 i pomyślałem, że się pochwalę i zapytam od razu o sugestie.

Mechanicznie jest silnik NEMA17 z krokiem 1,8 chodzący w 1/32 kroku + przekładnia na pasku GT2 10:1 - duża ma 160zębów. Jeżeli dobrze liczę to:

RA gear rate 130:1 = 130obr/86400s = 1obr/664,615s | motor gear rate 160/16=10:1 = 1obr/66,4615s |  6400krokow/1obr = 66,4615s/6400krokow = 10,4ms/krok

Elektronicznie jest esp8266 + drv8825 + wygładzacz sygnału. Wyświetlacz pokazuje przerwę w ms między krokami. Czerwony przycisk wyłącza napięcie podawane do silnika - bez tego silnik trzyma oś. SLOW/FAST zmienia przerwę między krokami.

Próby ustawienia montażu metodą dryfu przy mniejszej przekładni 5:1 dały bardzo obiecujące efekty stąd ta duża zębatka.

Docelowo dokładam napęd z mniejszą przekładnią na drugą oś celem uruchomienia guidingu.

Mam dwie lustrzanki i jedną chce wkręcić w główny tor optyczny a druga z obiektywem 400m żeby robiła za guiding - pytanie czy ktoś robił albo widział takie źródło obrazu do guidingu i podpowie jaki program sobie z tym poradzi?

2020-11-30_IMG_20201130_093602_resize.jpg

2020-11-30_IMG_20201130_093620_resize.jpg

2020-11-30_IMG_20201130_093707_resize.jpg

Edytowane przez Wojciech B.
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Wojciech B. zmienił(a) tytuł na Napęd diy dla EQ5

Ja robiłem napęd do EQ3-2 z projektu AstroEQ - robiłem swoją płytkę i elektronikę, ale z tego co pamiętam, to można też zrobić to na Arduino. @seg miał też gotowe kity do tego.

Tam guiding jest już w kodzie, można było używać pulseguidingu lub przez ST4 jak w normalnych synscanach. Nie wiem czy to nie byłoby szybsze i prostsze - ewentualnie możesz podpatrzeć rozwiązania w tamtych sterownikach.

 

Strona projektu: https://github.com/TCWORLD/AstroEQ

 

 

Co do dużej zębatki - zrobiłem bardzo podobnie. Zwróć tylko uwagę czy w którejś konfiguracji obrotu głowicy duża zębatka nie zakleszczy się z nogą statywu czy inną częścią montażu. U mnie w EQ3-2 tak niestety było, więc musiałem pilnować sesji żeby przerwać w odpowiednim czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wojciech B. napisał:

Jeżeli dobrze liczę to:

RA gear rate 130:1

 

jeśli dobrze pamiętam to przekładnia w EQ5 ma przełożenie 144:1

130:1 na osi RA ma EQ3-2

 

a jeśli chcesz robić guide to chyba lepiej pójść w gotowe rozwiązanie jakim jest wspomniane Astro EQ albo przynajmniej skorzystać częściowo z tego rozwiązania. Poza guide daje pełną funkcjonalność lepszych montaży w tym sterowanie pozycją z programów typu planetarium

 

pozdrawiam

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Sebastianus napisał:

Jest jeszcze takie gotowe rozwiązanie:

 

https://www.eqdrive.com.ua/en/support/статьи/first-steps-with-eq-drive

 

https://astroproservice.com

 

Sam się zastanawiam, czy nie zamontować do CG5

 

Thx, interesujące

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Renioo napisał:

Eqdrive ma srednie opinie, są dobre za to OnStepy, poskładałem już na 7-8 montażach różnej klasy od EQ5 po Losmandy. I nie trzeba używać tego zakichanego eqmoda.

Czy oferujesz taką usługę za opłatą (EQ5)?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
W dniu 30.11.2020 o 11:32, sidiouss napisał:

...

Co do dużej zębatki - zrobiłem bardzo podobnie. Zwróć tylko uwagę czy w którejś konfiguracji obrotu głowicy duża zębatka nie zakleszczy się z nogą statywu czy inną częścią montażu. U mnie w EQ3-2 tak niestety było, więc musiałem pilnować sesji żeby przerwać w odpowiednim czasie.

 

Witam. Buduję właśnie GoTo do EQ3-2 na układzie Arduino i AstroEQ. 

Wykorzystałem silniki NEMA17 zintegrowane z przekładniami planetarnymi 5,18:1 i przeniesieniem napędu przez koła zębate. Dzięki przekładniom w silnikach mogłem zastosować małe koła po stronie montażu i nic nie przeszkadza w pełnym obrocie osi. Na razie testy w domu, ale zapowiada się pozytywnie. Trzeba jeszcze obudować sterowniki i okablować wszystko porządnie.

 

20210503_180536.thumb.jpg.4a6c8a9875c03d0e380c82c23edbb51d.jpg

 

20210503_180323.thumb.jpg.4046cd2fb3b673be853a47bac06bf110.jpg

 

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.05.2021 o 00:19, Michał Z. napisał:

 

Witam. Buduję właśnie GoTo do EQ3-2 na układzie Arduino i AstroEQ. 

Wykorzystałem silniki NEMA17 zintegrowane z przekładniami planetarnymi 5,18:1 i przeniesieniem napędu przez koła zębate. Dzięki przekładniom w silnikach mogłem zastosować małe koła po stronie montażu i nic nie przeszkadza w pełnym obrocie osi. Na razie testy w domu, ale zapowiada się pozytywnie. Trzeba jeszcze obudować sterowniki i okablować wszystko porządnie.

 

20210503_180536.thumb.jpg.4a6c8a9875c03d0e380c82c23edbb51d.jpg

 

20210503_180323.thumb.jpg.4046cd2fb3b673be853a47bac06bf110.jpg

 

I takie rozwiązania lubię :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2020 o 11:32, sidiouss napisał:

Ja robiłem napęd do EQ3-2 z projektu AstroEQ - robiłem swoją płytkę i elektronikę, ale z tego co pamiętam, to można też zrobić to na Arduino. @seg miał też gotowe kity do tego.

Tam guiding jest już w kodzie, można było używać pulseguidingu lub przez ST4 jak w normalnych synscanach. Nie wiem czy to nie byłoby szybsze i prostsze - ewentualnie możesz podpatrzeć rozwiązania w tamtych sterownikach.

 

Strona projektu: https://github.com/TCWORLD/AstroEQ

 

 

Co do dużej zębatki - zrobiłem bardzo podobnie. Zwróć tylko uwagę czy w którejś konfiguracji obrotu głowicy duża zębatka nie zakleszczy się z nogą statywu czy inną częścią montażu. U mnie w EQ3-2 tak niestety było, więc musiałem pilnować sesji żeby przerwać w odpowiednim czasie.

 

A kabelki do silników jak masz podłączone? Jakich gniazd i kabli użyłeś? 

Chciałem na skrętce to puścić ale moje silniki mają jedną wadę - biorą dużo prądu pod obciążeniem i boję się, że będzie się grzało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.