Skocz do zawartości

Pomiar paralaksy dla gwiazd


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem coś takiego na jakiejś zagranicznej stronie: https://www.quora.com/Has-an-amateur-astronomer-measured-a-stellar-parallax

Autor podaje, że miał skalę obrazu 1.5''/pixel i według przedstawionych wykresów wyszło całkiem fajnie ale czy można temu wierzyć przy pomiarze tak małych przesunięć...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pomiary astrometryczne można spokojnie prowadzić z dokładnością subpikselową, tak robią guidery.

 

Jeśli w dobrych warunkach będziemy mieli seeing na poziomie 2" to powinno dać się wyznaczyć środek masy jasnej gwiazdy z dokładnością 0.1px a więc 0.2".

 

Zmierzenie paralaksy powinno być w tym wypadku dosyć proste dla bliskich gwiazd. Jest ponad 100 gwiazd o paralaksie > 200mas (0.2")

 

http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-sam?Criteria=plx+>+200&submit=submit+query&OutputMode=LIST&maxObject=10000&CriteriaFile=

 

 

Problem chyba tylko taki, że wynik będzie niezauważalny gołym okiem, a więc mało atrakcyjny jak na nasze wizualnie zdominowane hobby ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie właśnie ciągnie do tego, by samemu coś zmierzyć, wyznaczyć, policzyć. Niezależnie od tego, że ktoś kiedyś już to zrobił lepiej. Podobnie ze zdjęciami - są już lepsze, ale chcemy mieć swoje własne. Samodzielne wyznaczenie odległości do gwiazdy - brzmi dumnie.

Oczywiście, aby to była wartość bezwzględna, to wcześniej trzeba wyznaczyć odległość do Słońca, a do tego trzeba najpierw...

:)

 

 

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dobrychemik napisał:

a do tego trzeba najpierw...

ubiegłorocznego tranzytu? :D Chyba lepiej wyznaczyć odległości w parsekach, a za 12 lat podstawisz sobie X w równaniu :D

 

Jak ja to rozumiem... no ileż można się gapić na to samo, a robienie tych samych, tak samo wyglądających zdjęć jest bez sensu. Sam się zasadzam na 3C273 i pulsara w M1. Zobaczymy ile z tego wyjdzie

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dobrychemik napisał:

Mnie właśnie ciągnie do tego, by samemu coś zmierzyć, wyznaczyć, policzyć. Niezależnie od tego, że ktoś kiedyś już to zrobił lepiej. Podobnie ze zdjęciami - są już lepsze, ale chcemy mieć swoje własne. Samodzielne wyznaczenie odległości do gwiazdy - brzmi dumnie.

Oczywiście, aby to była wartość bezwzględna, to wcześniej trzeba wyznaczyć odległość do Słońca, a do tego trzeba najpierw...

:)

Bardzo dobre podejście.

Polecam fotometrię. W dobie kamer ccd/cmos te pomiary są dziecinnie proste. A i odległości gwiazd można mierzyć -cefeidy jako "świece standardowe" - wiesz z pewnością o co chodzi.

Kiedyś się w to bawiłem, zobacz tutaj. Gwarantuję mnóstwo frajdy i satysfakcji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Grzędziel napisał:

Bardzo dobre podejście.

Polecam fotometrię. W dobie kamer ccd/cmos te pomiary są dziecinnie proste. A i odległości gwiazd można mierzyć -cefeidy jako "świece standardowe" - wiesz z pewnością o co chodzi.

Kiedyś się w to bawiłem, zobacz tutaj. Gwarantuję mnóstwo frajdy i satysfakcji.

 

Akurat kamery jeszcze się nie dorobiłem - na razie tylko Canon. Może w przyszłym roku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz sobie uświadomiłem, że z pomiarami paralaksy gwiazd jest jedna ważna komplikacja: ruch względny gwiazd, który będzie się nakładał na efekt paralaksy. Zatem nie wystarczą dwa pomiary w odstępie 6 miesięcy, ale pomiarów trzeba mieć więcej, najlepiej z kilku lat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, dobrychemik napisał:

 

Akurat kamery jeszcze się nie dorobiłem - na razie tylko Canon. Może w przyszłym roku...

Canonem też można, i to dość dokładnie. Dla mojego 77d dokładność obliczona wg. wytycznych AAVSO wynosiła ok. 0.02 mag

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dobrychemik napisał:

odległość do Słońca, a do tego trzeba najpierw...

 

No właśnie, bez jokera w stylu tranzytu Merkurego jak chałupniczymi metodami zmierzyć odległość do Słońca choćby z dokładnością do jednej liczby znaczącej? :) To ciekawy projekt sam w sobie

 :)

 

 

Mnie właśnie ciągnie do tego, by samemu coś zmierzyć, wyznaczyć, policzyć. Niezależnie od tego, że ktoś kiedyś już to zrobił lepiej. Podobnie ze zdjęciami - są już lepsze, ale chcemy mieć swoje własne. Samodzielne wyznaczenie odległości do gwiazdy - brzmi dumnie.

 

Wiadomo :)

Estetyczna fotografia jest nudna ;)

 

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Behlur_Olderys said:

 

No właśnie, bez jokera w stylu tranzytu Merkurego jak chałupniczymi metodami zmierzyć odległość do Słońca choćby z dokładnością do jednej liczby znaczącej? :) To ciekawy projekt sam w sobie :)

 

 

Paralaksą w całkowite zaćmienie z dwóch możliwie oddalonych miejsc na Ziemi. :D Nie wiem. :)

 

W ogóle to polecam książkę "Astronomical discoveries you can make, too!". Dużo dobrze opisanych i robialnych "chałupniczo" projektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

 

No właśnie, bez jokera w stylu tranzytu Merkurego jak chałupniczymi metodami zmierzyć odległość do Słońca choćby z dokładnością do jednej liczby znaczącej? :) To ciekawy projekt sam w sobie

 :)

 

 

Parę pomysłów przychodzi mi do głowy. Na pewno byłoby dobrze najpierw mieć odległość do Księżyca - tą można wyznaczyć współpracując z kimś z drugiej półkuli. A wtedy można poczekać do idealnej kwadry - wtedy mamy kąt prosty w układzie S-K-Z. Mierzymy odległość kątową między Słońcem i Księżycem i mamy komplet kątów w trójkącie. A mając już jedną odległość Z-K to łatwo liczymy też pozostałe odległości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 11/30/2020 at 9:14 PM, dobrychemik said:

Teraz sobie uświadomiłem, że z pomiarami paralaksy gwiazd jest jedna ważna komplikacja: ruch względny gwiazd, który będzie się nakładał na efekt paralaksy. Zatem nie wystarczą dwa pomiary w odstępie 6 miesięcy, ale pomiarów trzeba mieć więcej, najlepiej z kilku lat. 

 

Ten "ruch względny" nazywany jest powszechnie ruchem własnym. I tak, trzeba go uwzględniać, bo gwiazdy bliskie mają też typowo znaczne ruchy własne. Dwie obserwacje to co pół roku to stanowczo za mało. Kolejny pomniejszy efekt, który może afektować pomiary astrometryczny to refrakcja różnicowa - jeśli obserwujesz gwiazdy w pobliżu zenitu, a potem obserwujesz je blisko horyzontu, to gwiazdy czerwone pozornie przemieszczą się względem niebieskich. I na pewno można mierzyć pozycje gwiazd z dokładnością znacznie lepszą niż rozmiar piksela, jeśli zdjęcie jest dobrze zogniskowane itp.

 

Jeśli chcesz zrobić pomiary astrometryczne, to polecam wyznaczanie ruchów własnych, bo są łatwiejsze w mierzeniu. Inna fajna rzecz, to pomiar odległości Io i Jowisza - z tego można wyznaczyć masę Jowisza.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pomiar ruchu własnego, to można go zmierzyć nawet ze szkiców, jeśli się odpowiednio długo poczeka. Jasne gwiazdy o największych ruchach własnych widoczne z Polski to: gwiazda Barnarda, Groombridge 1830 (HD 103095), 61 Cyg (HD 201091 i 201092), oraz Lalande 21185 (HD 95735). Have fun!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.