Jump to content

Wady i zalety fotowoltaiki

Recommended Posts

24 minuty temu, JaLe napisał:

Montuj 6 x380 (dam Ci namiary na Halfcuty w bardzo dobrej cenie)  z tym inwerterem ode mnie  cały zestaw będzie Cię kosztował około 6000,- 

Będziesz miał energię do zasilania nie tylko grzejnika ale i klimy :D

Dzięki

Tylko nie wiem czy mi wejdą na dach

dach nie jest duży - strona dachu, która jest wystawiona na południe ma wymiar ok: 220 cm na 600 cm - więc jak widzisz mam ograniczone miejsce :)

Jeśli mówimy o zaletach to trzeba też zwrócić uwagę na ew problemy. Jednym z nich jest problem z wprowadzaniem energii do sieci. Jeśli w okolicy a w zasadzie w obrębie zasięgu stacji trafo będzie kilka instalacji a w okresie szczytu produkcji mało odbiorników energii elektrycznej istnieje problem z podnoszeniem się napięcia sieci i w następstwie wyłączanie inwertera . W efekcie tego mogą zdarzyć się okresy gdy mimo dużej nadprodukcji z naszej strony nie wprowadzamy wyprodukowanych kW do naszego magazynu energii jaką jest sieć. 

• Like 1

Trzeba dodać, że zakłady energetyczne nie wprowadziły bilansowania międzyfazowego dlatego instalacje PV są 1-fazowe (niestety) . Elektryk montujący instalację powinien określić właściwą fazę do której należy się podłączyć aby poziom napięć był równomierny w sieci. Dodatkowo nikt tutaj nie napisał, ale w rozdzielnicy głównej w domu należy przełączyć urządzenia na właściwą fazę, aby czerpały energię produkowaną z PV (można przełączyć pralkę, zmywarkę, klimatyzację) p przy czym trzeba wymienić wyłącznik nadprądowy na stopień większy np. na B20.

Edycja :
Oczywiście wyłącznik można wymienić na większy przy zachowaniu stopniowania zabezpieczeń, ale dobry elektryk będzie wiedział o co chodzi.

Edited by tex88
  • Like 1
  • Thanks 1
29 minut temu, gryf188 napisał:

W efekcie tego mogą zdarzyć się okresy gdy mimo dużej nadprodukcji z naszej strony nie wprowadzamy wyprodukowanych kW do naszego magazynu energii jaką jest sieć. 

To bardzo ciekawy temat sam w sobie. Jak załatwiane jest magazynowanie energii w takiej instalacji? 

Czy jak produkuje za dużo to puszcza się to w sieć i dostaje jakieś benefity żeby potem za to kupić sobie prądu gdy jest mało słońca? Czy są jakieś bardziej fizyczne realizacje magazynowania energii? Akumulatory? Słyszałem już wiele dziwnych legend w tym temacie łącznie z jakimś "słupem soli" gromadzącym ciepło albo nawet wykorzystanie prądu do produkcji wodoru ;)

2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

To bardzo ciekawy temat sam w sobie. Jak załatwiane jest magazynowanie energii w takiej instalacji? 

Czy jak produkuje za dużo to puszcza się to w sieć i dostaje jakieś benefity żeby potem za to kupić sobie prądu gdy jest mało słońca? Czy są jakieś bardziej fizyczne realizacje magazynowania energii? Akumulatory? Słyszałem już wiele dziwnych legend w tym temacie łącznie z jakimś "słupem soli" gromadzącym ciepło albo nawet wykorzystanie prądu do produkcji wodoru ;)

Nadprodukcję zużywasz na bieżąco, niektórzy ogrzewają grzałkami bufory i korzystają z G12. Nie ma chyba jednego klucza do  PV i  każdy budynek powinien mieć taki optymalny plan  na wykorzystanie.

Co do instalacji to w chwili obecnej bez zbędnych ceregieli można  montować do wielkości 6.5 kW z odzyskiem 80%

Istnieją też instalacje  offgrid z zestawem aku i hybrydowe. Tak, że jest spora różnorodność :D

Tak jak pisał przedmówca, będą też problemy  gdy w okolicy pojawi się zbyt wiele instalacji.

Ale nad tym już pracują i słychać głosy o kolejnym  podatku od inwerterów. Póki co u nas jest  pod względem PV znacznie lepiej niż np w Niemczech.

• Like 1

Zakładałem w październiku. Całość dokumentacji załatwiała firma instalacyjna. Dla mnie ważny był próg 10 kW bo:

1. Dotacja 5000 przysługuje do tego limitu

2. "Odzyskuje" się 80% oddanej energii. Powyżej 10kW ten współczynnik spada do 70%.

12 minut temu, apolkowski napisał:

Zakładałem w październiku. Całość dokumentacji załatwiała firma instalacyjna. Dla mnie ważny był próg 10 kW bo:

1. Dotacja 5000 przysługuje do tego limitu

2. "Odzyskuje" się 80% oddanej energii. Powyżej 10kW ten współczynnik spada do 70%.

Oczywiście każdy ma swoje rachuby.

Tak jak pisałem wcześniej - nie ma jedne słusznej dla wszystkich opcji :D

Stąd dość spora różnorodność rozwiązań.

Wg mnie nie ważna jest wielkość, ale czas jej zwrotu.

Ja mam policzoną na 5-6 letni okres zwrotu.

• Like 1

Ja dopiero będę ruszał z tematem. Instalacja niestety tylko 3,6 kW. Zużycie prądu było deklarowane lata temu. Sporo się w tym czasie zmieniło, niestety nie można było zaktualizować danych. To gmina uzyskała dofinansowanie i przez gminę wszystko będzie szło. Koszt ma mnie wynieść około 4500zł ( czyli 30% całej inwestycji). Nic więcej nie wiem, zaliczka wpłacona. Czekam na wyłonienie firmy która będzie to robić by coś więcej się dowiedzieć. 

1 godzinę temu, JaLe napisał:

Oczywiście każdy ma swoje rachuby.

Tak jak pisałem wcześniej - nie ma jedne słusznej dla wszystkich opcji :D

Stąd dość spora różnorodność rozwiązań.

Wg mnie nie ważna jest wielkość, ale czas jej zwrotu.

Ja mam policzoną na 5-6 letni okres zwrotu.

Ja podchodzę do tego ciut inaczej. Pieniądze kitrane na koncie nie dają nic. Grac na giełdzie nie umiem. A tu mam konkretny zysk, dużo z większy niż tych samych pieniędzy na lokacie.

Edited by wessel
  • Like 5
Godzinę temu, DarX86 napisał:

Ja dopiero będę ruszał z tematem. Instalacja niestety tylko 3,6 kW. Zużycie prądu było deklarowane lata temu. Sporo się w tym czasie zmieniło, niestety nie można było zaktualizować danych. To gmina uzyskała dofinansowanie i przez gminę wszystko będzie szło. Koszt ma mnie wynieść około 4500zł ( czyli 30% całej inwestycji). Nic więcej nie wiem, zaliczka wpłacona. Czekam na wyłonienie firmy która będzie to robić by coś więcej się dowiedzieć. 

Z tego co sie orientuję będziesz musiał wydzierżawić powierzchnię swojego dachu bo właścicielem instalacji będzie gmina.

Taki program był w mojej gminie i coś poszło nie tak bo sie nie przyjął.

ja planuje instalację zrobić na wiosnę ale spotkałaem sie również z opinią taką że:

Fotovoltaiczna instalacja w domu, żeby oddać "nadprodukcję" do sieci musi wytworzyć napięcie wyższe niż jest w sieci.

To z kolei może powodować że odbiorniki w domu mogą się szybciej zużywać bo będą miały podawane permanentnie nie 220 tylko 230 lub 240 V, zależnie od tego jakie napięcie w sieci utrzmymywane jest w danym regionie. 

Nie ukrywam że nie czuję się tu specjalistą żeby podjąć dogłębną polemikę ;-) ale,

Czy wszystkie instalacje mają tak samo ustawiane falowniki i czy ja jako właściciel mam możliwość to ustawienie zmienić?

Jak wygląda zabezpieczenie falownika przed np napięciem w sieci na poziomie 250V?

2 godziny temu, pki1234 napisał:

Z tego co sie orientuję będziesz musiał wydzierżawić powierzchnię swojego dachu bo właścicielem instalacji będzie gmina.

Taki program był w mojej gminie i coś poszło nie tak bo sie nie przyjął.

Zgadza się, przez 5 lat właścicielem instalacji będzie gmina. 

W mojej okolicy co chwila jakaś firma organizuje spotkania by przekonać do zakupu fotowoltaiki. Lub jeżdżą przedstawiciele i namawiają. Nawet dziś był kolejny, chyba już trzeci od września. Dzisiejszy najbardziej "udany" bo tylko spojrzał na dach domu powiedział "tu i tak nic nie będzie" i pojechał :) 

Ja używam już dwóch instalacji fotowoltaicznych, jednej w Polsce o mocy 8 kW, drógiej (od niedawna) w Hiszpanii o mocy 5.5 kW. W Polsce efekt działania jest taki, że nie płace za prąd przez 11 miesięcy, w Hiszpanii rachunki spadły mi o mniej więcej połowę. Właśnie buduje trzecią małą instalację off-grid tylko do zasilania obserwatorium w nocy z baterii. Mogę wam powiedzieć tylko, że top się na prawde opłaca - oczywiście poza dużym zadowoleniem z tego, że nie zatruwam powietrza następnym pokoleniom.

Dane z Polski są dostępne on line dla każdego na portalu SolarEdge.

image.png

image.png

• Like 2
  • Thanks 1
8 godzin temu, wessel napisał:

z inwerterem Solar Edge i optymalizatorami Solar Edge.

Bardzo dobra decyzja co do sprzętu. Te optymalizatory to wydaje mi się konieczność do każdego panelu. Ja zamontowałem fotowoltaikę, aby móc więcej zużywać prądu po niższych kosztach, a nie oszczędzać. Samo jacuzzi w ogrodzie ciągnie mi 2,5 kW, a chodzi cały rok.

5 godzin temu, pki1234 napisał:

ja planuje instalację zrobić na wiosnę ale spotkałaem sie również z opinią taką że:

Fotovoltaiczna instalacja w domu, żeby oddać "nadprodukcję" do sieci musi wytworzyć napięcie wyższe niż jest w sieci.

To z kolei może powodować że odbiorniki w domu mogą się szybciej zużywać bo będą miały podawane permanentnie nie 220 tylko 230 lub 240 V, zależnie od tego jakie napięcie w sieci utrzmymywane jest w danym regionie. 

Nie ukrywam że nie czuję się tu specjalistą żeby podjąć dogłębną polemikę ;-) ale,

Czy wszystkie instalacje mają tak samo ustawiane falowniki i czy ja jako właściciel mam możliwość to ustawienie zmienić?

Jak wygląda zabezpieczenie falownika przed np napięciem w sieci na poziomie 250V?

Bzdura od początku do końca.

• Like 2
Godzinę temu, kosmit napisał:

Bardzo dobra decyzja co do sprzętu. Te optymalizatory to wydaje mi się konieczność do każdego panelu. Ja zamontowałem fotowoltaikę, aby móc więcej zużywać prądu po niższych kosztach, a nie oszczędzać. Samo jacuzzi w ogrodzie ciągnie mi 2,5 kW, a chodzi cały rok.

No mam drzewo które mi częściowo zacienia panele po jednej stronie domu i te optymalizatory były konieczne.

Ja mam instalację fotowoltaiczną od sierpnia 2019, zamontowaną w ramach gminnego projektu. Choć formalnie dofinansowanie wynosiło 70%, to biorąc pod uwagę kwestie podatkowe itp. efektywnie płaciłem coś koło 40% całej inwestycji, czyli ~6500 zł za instalacje 3.08 kWp (tyle przynajmniej było wg projektu, choć na tabliczkach znamionowych paneli jest 300 Wp, a paneli mam 11, co sugerowałoby, że moc mojej instalacji to raczej 3.3 kWp).

W ciągu pierwszych 12 miesięcy od montażu, instalacja wyprodukowała 3849 kWh, natomiast przez ostatnie 12 miesięcy 3629 kWh (różnica wynika głównie z niesamowicie słonecznego października 2019 i pochmurnego października 2020). Na bieżąco zużywam około 24% produkowanej energii elektrycznej, reszta idzie do sieci (skąd mogę później odebrać 80%). Przez ostatnie 12 miesięcy zużyłem 2800 kWh, czyli mniej niż wyprodukowałem (już po potrąceniu 20% prądu oddanego do sieci). Poza standardowymi odbiornikami energii elektrycznej mam płytę indukcyjną, rekuperator i sterowanie ogrzewaniem podłogowym. 

Przez pierwsze 11 miesięcy użytkowania instalacji fotowoltainczej moje rachunki za prąd wyniosły w sumie 95 zł (czyli mniej niż 9 zł na miesiąc), w styczniu dostanę rachunek za kolejne 6 miesięcy. Przy obecnych cenach prądu czas zwrotu tej inwestycji będzie krótszy niż 4 lata. 

O instalacji PV pomyślałem już na etapie budowy domu (choć wtedy jeszcze nie wiedziałem, że będę ja miał tak szybko) i dlatego dach mam wystawiony niemal dokładnie na południe (właściwie to 14 stopni na wschód od kierunku południowego), a do tego dom jest usytuowany tak że panele są zacienione jedynie przez krótki czas po wschodzie Słońca od listopada do lutego.

• Like 1
38 minut temu, wessel napisał:

No mam drzewo które mi częściowo zacienia panele po jednej stronie domu i te optymalizatory były konieczne.

Dzięki, czyli muszę zacząć od wycinki u siebie. Mam 12-to metrowego świerka.

Chyba żeby go tylko przyciąć do 5-6 metrów.

Pytanie ma więc takie jaka jest optymalna wielkość np. dla 4 os. rodziny, dom ogrzewany kominkiem i piecami akumulacyjnymi, w planie sauna 6kW w ogrodzie?

5 czy 8-10 kW ?

Znalazłem wczoraj ciekawą stronę z kalkulatorami - prognozami produkcji uwzględniającymi dane klimatyczne z wielu lat.

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP

Mam dach o nachyleniu 50.5 stopnia prawie idealnie w stronę południową.

Wychodzi na to że gdybym zainwestował w 8kW rocznie mógłbym wyprodukować 7537 kWh. Jak z tym u Was? To dobra prognoza?

Czy program dobrze zakłada straty na 14 % ?

prognoza.jpg

Z zainteresowaniem czytam ten wątek. Wiosną 2021 ruszam z budową domu i budynku garażowo-gospodarczego. Na tym drugim zamierzam zamontować panele fotowoltaniczne, a będę miał do dyspozycji połowę dachu - prostokąt o wymiarach 5.5m x 7.5m, nachylenie 30 stopni, wystawa południowa, praktycznie bez zacienienia. Wstępnie policzyłem, że zmieści się 14 paneli, czyli - zależnie od ich parametrów - instalacja może mieć ok. 5.5 kW nawet do 7 kW. 
Biorąc pod uwagę nasze zużycie prądu (6-osobowa rodzina), taka mini-elektrownia będzie sporo przeszacowana. Ale chodzi mi po głowie zakup auta elektrycznego i instalacja do jego ładowania, więc może jednak warto zawalczyć o większą moc?

18 minutes ago, Darek_B said:

Pytanie ma więc takie jaka jest optymalna wielkość np. dla 4 os. rodziny, dom ogrzewany kominkiem i piecami akumulacyjnymi, w planie sauna 6kW w ogrodzie?

5 czy 8-10 kW ?

Darek, wielkość instalacji uzależnia się od:

1. wielkości płaconych obecnie rachunków

2. ewentualnie planowanych inwestycji np. w pompę ciepła.

Zasada jest dosyć prosta. Jeśli masz roczne zużycie prądu w wysokości x kWh, to żeby wyjść na zero powinieneś sobie zrobić instalację o wielkości: x kWh + 20% + 15%. Krótkie wyjaśnienie:

20% - bierze się stąd, że większość prądu produkuje się w ciągu dnia, gdzie (bez covida) najczęściej nikogo nie ma w domu. Prąd nie jest więc zużywany tylko wraca do sieci. Operator sieci oddaje nam ten prąd w nocy i w ziemie, gdzie produkcja jest niska ale w wysokości 80% tego co wyprodukowaliśmy. Tak więc te 20% jest to zapłata za magazynowanie i przyjmuje pesymistyczny scenariusz, że bardzo mało prądu zużywamy na bieżąco. Acha, instalacja działa w ten sposób, że wyprodukowany prąd najpierw jest zużywany przez dom a dopiero nadmiar idzie w sieć.

15% - bierze się stąd, że moduły wraz z wiekiem tracą na wydajności właśnie w okolicach 15%

Nie należy przekraczać wielkości instalacji 10kWp ponieważ wtedy za magazynowanie operator pobierze sobie 30% zamiast 20%

Co do pieca akumulacyjnego rozumiem, że jest na prąd. Niestety zjada dużo prądu, nie pokryjesz w 100% zapotrzebowania na ogrzewanie takim piecem. Dużo lepiej wychodzi pompa ciepła niż piec akumulacyjny. Mam sąsiada, który zbudował się 4 lata temu i ma grzanie właśnie pompą. Namówiłem go na fotowoltaikę i teraz ma ogrzewanie za darmo, instalacja pv pokrywa my w 100% zapotrzebowanie. Dom 150m, rodzina 3 osobowa.

• Like 1
  • Thanks 1