Skocz do zawartości

Wady i zalety fotowoltaiki


Darek_B

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, Darek_B napisał:

Znalazłem wczoraj ciekawą stronę z kalkulatorami - prognozami produkcji uwzględniającymi dane klimatyczne z wielu lat.

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP

 

Mam dach o nachyleniu 50.5 stopnia prawie idealnie w stronę południową.

Wychodzi na to że gdybym zainwestował w 8kW rocznie mógłbym wyprodukować 7537 kWh. Jak z tym u Was? To dobra prognoza?

 

Czy program dobrze zakłada straty na 14 % ?

 

U mnie ten model wylicza 3380 kWh dla instalacji 3.3 kWp, a 3160 kWh dla instalacji 3.08 kWp (taką mam zainstalowaną moc wg dokumentacji z gminy). W praktyce w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy produkuję 3630 - 3850 kWh na rok. Być może mam lepsze elementy (a co za tym idzie mniejsze straty), albo ten okres był wyjątkowo słoneczny.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zamontowałem całą instalację w systemie SolarEdge . Są to panele z optymalizatorami , które pozwalają na pracę w stringu bez zakłócenia spowodowanego przycienieniem pojedynczych paneli . 

Od marca instalacja 9,9 KWh wyprodukowała 10,5Mwh  . Mam do wykorzystania 4,5Mwh i mam nadzieję że po przez grzanie klimatyzatorami uda mi sie zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło w sezonie zimowym . Jak będzie zobaczymy . Prowadzę niszowy kanał motocyklowy i między innymi umieściłem materiały odnoście montażu instalacji PV . Jeżeli ktoś ciekawy zapraszam na film. TUTAJ 

  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, tex88 said:

Trzeba dodać, że zakłady energetyczne nie wprowadziły bilansowania międzyfazowego dlatego instalacje PV są 1-fazowe (niestety) . Elektryk montujący instalację powinien określić właściwą fazę do której należy się podłączyć aby poziom napięć był równomierny w sieci. Dodatkowo nikt tutaj nie napisał, ale w rozdzielnicy głównej w domu należy przełączyć urządzenia na właściwą fazę, aby czerpały energię produkowaną z PV (można przełączyć pralkę, zmywarkę, klimatyzację) p przy czym trzeba wymienić wyłącznik nadprądowy na stopień większy np. na B20.

Edycja :
Oczywiście wyłącznik można wymienić na większy przy zachowaniu stopniowania zabezpieczeń, ale dobry elektryk będzie wiedział o co chodzi.

Eee, trochę pierdoły piszesz za przeproszeniem. Jeśli w domu jest instalacja 3fazowa to PV może być 3fazowe. Dodatkowo jeśli moc instalacji przekracza 3,68kW to inwerter MUSI być 3fazowy. Takie są przepisy i zakład nie podepnie instalacji jednofazowej o mocy 5kW.
Prawdą natomiast, że nie wszystkie zakłady energetyczne nie wprowadziły bilansowania międzyfazowego. Ja jestem akurat w PGE i PGE ma bilansowanie międzyfazowe.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minutes ago, Darek_B said:

Znalazłem wczoraj ciekawą stronę z kalkulatorami - prognozami produkcji uwzględniającymi dane klimatyczne z wielu lat.

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP

 

Mam dach o nachyleniu 50.5 stopnia prawie idealnie w stronę południową.

Wychodzi na to że gdybym zainwestował w 8kW rocznie mógłbym wyprodukować 7537 kWh. Jak z tym u Was? To dobra prognoza?

 

Czy program dobrze zakłada straty na 14 % ?

 

@Darek_B, ta prognoza wydaje mi się dobra, korzystam z niej na bieżąco i sobie porównuje. W moim przypadku potwierdziła się na razie do września włącznie. Październik i listopad były wyjątkowo pochmurne i nie zrobiłem normy, ale różnica nie była duża. Wcześniejsze miesiące miałem powyżej normy. Kierunek południe jest najlepszy, kąt nachylenia dla Polski najlepszy to 35 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częstym błędem jest budowa zbyt dużej instalacji, jeszcze raz odsyłam do filmiku który wcześniej podlinkowałem. Facet wie o czym mówi.

No, chyba że Ktoś chce koniecznie wywalić kasę, bo... ma takie widzimisię.

Ale osobiście uważam, że warto  tę nadwyżkę  finansową ulokować w sprzęcie astro ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 hours ago, Darek_B said:

A co wybierać, jakie panele, inwertery ?

Czego unikać?

Zamawiać samemu poszczególne składowe czy zlecać firmie wszystko od A do Z ?

Czy łatwo przejść sprawy z dokumentowaniem dla dotacji ?

 

 

@Darek_Bgeneralnie rynek fotowoltaiki w Polsce to wolna amerykanka. Dopłaty spowodowały, że różni szewce, piekarze, murarze przewalifiikowali się na speców od PV i efekty są od razu widoczne. Na FB patrzę na grupę fotowoltaiki i to jak są robione niektóre instalacje to idealne tematy do Usterki. Tak więc wybór dobrej firmy to największe wyzwanie. Z drugie strony instalacja PV jest prosta jak drut i jak ktoś ma smykałkę zrobi to samemu, zapewne dokładniej niż firm niestety, no i sporo taniej. Nie mniej osobiście radziłbym wziąć firmę, najleopiej taką, która coś robił w okolicy i można ją zweryfikować łatwo. Najlepszy byłby sąsiad, który się tym ima :)

Jaki inwerter? Ja mam SolarEdge bo mam zacienienia na dachu a ten inwerter optymalizuje pracę modułów w takim przypadku. Dodatkowo ten inwerter daje możliwość podglądu pracy poszczególnego modułu, czyli widzisz ile kW każdy moduł wyprodukował. Niestety jest droższy. Jeśli nie masz zacienień możesz brać inwerter bez optymalizatorów (optymalizator to kawałek elektroniki podczepiany pod każdy moduł) np. Fronius. 

Jakie moduły? Trzeba wybrać jakieś w miarę markowe np. Canadian Solar, JA Solar, Longi, Jinko. Ja u siebie mam moduły EXE Sola o mocy 330 W

Dokumentacja? Mnie firma wyru...ła i miałem duże problemy z całą inwestycją. Skutkowało to min. tym, ze papierologię w dużej mierze załatwiałem sam, tzn. papiery do zakładu energetycznego załatwiłem z wsparciem firmy, bo tam są rzeczy które elektryk musi zrobić. Papiery na dotację "Mój prąd" wypełniałem sam, bez problemu.

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minutes ago, Szarlej said:

Z zainteresowaniem czytam ten wątek. Wiosną 2021 ruszam z budową domu i budynku garażowo-gospodarczego. Na tym drugim zamierzam zamontować panele fotowoltaniczne, a będę miał do dyspozycji połowę dachu - prostokąt o wymiarach 5.5m x 7.5m, nachylenie 30 stopni, wystawa południowa, praktycznie bez zacienienia. Wstępnie policzyłem, że zmieści się 14 paneli, czyli - zależnie od ich parametrów - instalacja może mieć ok. 5.5 kW nawet do 7 kW. 
Biorąc pod uwagę nasze zużycie prądu (6-osobowa rodzina), taka mini-elektrownia będzie sporo przeszacowana. Ale chodzi mi po głowie zakup auta elektrycznego i instalacja do jego ładowania, więc może jednak warto zawalczyć o większą moc?

Ja mam rodzinę 4osobową i zużycie prądu roczne w okolicach 6000kWh. Statystycznie dużo, ale w sumie nic specjalnego nie mam w domu. 2 lodówki, zamrażarka, indukcja, piekarnik, żona sporo piecze, pralka często chodzi. żarówki energooszczędne i sporo ledów. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zacząłem budować moją trzecią instalacje PV - tym razem robię to samodzielnie i nieco niestandardowo. Jej zadanie to zasilanie w nocy sieci komputerowej i trzech kopuł. 
Zestaw składał sie będzie z trzech paneli 400W, zasilacza Solar Inverter Kemot PROsolar 1800W i dwóch baterii po 150Ah. Mam nadzieję, że wszystko zadziała zgodnie z planem. To prawie typowe rozwiązanie Off Grid - tyle że przy użyciu specyficznego inwertera, który jest połączeniem zasilacza UPS i inwertera do fotowoltaiki.

 

20201203_164720.thumb.jpg.e7a7df30f8870f4f142dbc3ddf7d44f7.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek z tym Solar Inverter Kemot PROsolar 1800W to bym uważał - sprzęt z zasilaczami impulsowymi słabo na tym działa. Jakie planujecie obciążenia ile Wat?

Obciążenia głównie z zasilaczy impulsowych (komputery, sprzęt telekomunikacyjny itp) spowodowały bardzo niestabilną pracę sieci podtrzymującej która miałem zbudowaną na nim i akumulatorach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch dni też jestem prosumentem. Mam elektrownię 6,6kW a teściom zrobiłem 3,7kW. Falowniki SMA i panele Longi 370W. Wszystko zrobiłem sam, łącznie z uziomem (teoretycznie nie jest wymagane ale jak ktoś ma głowę to i tak to zrobi). Dach mam dość płaski (ok.15 stopni) więc było łatwiej. Jeśli zrozumie się system to naprawdę, jak mówił JaLe, samodzielna instalacja nie jest trudna. Oczywiście wszystko pod opieką elektryka z papierami.

Od ponad 6 lat mam kolektory słoneczne na wodę więc to będzie uzupełnienie eko-domu. Jeszcze tylko pompa ciepła i będę prawie 100% eko :)

 

BTW, Fundusz zmienił datę zgłoszenia o dofinansowanie w obecnym naborze do 6 grudnia!!!  

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Pablito napisał:

Od dwóch dni też jestem prosumentem. Mam elektrownię 6,6kW a teściom zrobiłem 3,7kW. Falowniki SMA i panele Longi 370W. Wszystko zrobiłem sam, łącznie z uziomem (teoretycznie nie jest wymagane ale jak ktoś ma głowę to i tak to zrobi). Dach mam dość płaski (ok.15 stopni) więc było łatwiej. Jeśli zrozumie się system to naprawdę, jak mówił JaLe, samodzielna instalacja nie jest trudna. Oczywiście wszystko pod opieką elektryka z papierami.

Od ponad 6 lat mam kolektory słoneczne na wodę więc to będzie uzupełnienie eko-domu. Jeszcze tylko pompa ciepła i będę prawie 100% eko :)

 

BTW, Fundusz zmienił datę zgłoszenia o dofinansowanie w obecnym naborze do 6 grudnia!!!  

Jeżeli sami zamocujemy panele i  założymy zgodnie ze sztuką przewody.

To podłączenie kosztuje  jakieś 500,- (w tym pomiar uziomu) (przy inwerterze 2kW). Firma weźmie za to samo  odpowiednio więcej.

Mało tego znajomemu  duża firma  zakładała 10kW, na zgłoszenie czekał 1 miesiąc, bo mu  powiedzieli, że to musi trwać.

Ja czekałem 3 dni, bo sam złożyłem dokumentację. Dopiero po tym jak mu pomogłem z dokumentacją miał założony licznik (również po 4 dniach).

 

Pamiętajcie dobrym lub nawet najlepszym uzupełnieniem  PV jest pompa ciepła. Pompą ciepła jest również klimatyzacja - co pokazał Łukasz.

Klimatyzacje P-P znacznie potaniały i 5kW można mieć w cenie około 4k. Montaż trwa ze dwie godziny ;) 

Jeszcze raz podkreślam, nie ma  jednego sposobu na wydajne i ekonomiczne ogrzewanie domu.  Należy na spokojnie sprawdzić warianty.

 

Polecam  liczydełko:  https://cieplowlasciwie.pl/start

 

Polecam też inwerter który jest wystawiony na giełdzie, który cały czas czeka na to, żeby komuś pomóc w produkcji prądu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, JaLe napisał:

Ja czekałem 3 dni, bo sam złożyłem dokumentację. Dopiero po tym jak mu pomogłem z dokumentacją miał założony licznik (również po 4 dniach).

 

Teraz jest wysyp wniosków o wymianę licznika i pomimo, że sam składałem papiery, czekałem równe 3 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Pablito napisał:

 

Teraz jest wysyp wniosków o wymianę licznika i pomimo, że sam składałem papiery, czekałem równe 3 tygodnie.

 

5 minut temu, Pablito napisał:

 

Teraz jest wysyp wniosków o wymianę licznika i pomimo, że sam składałem papiery, czekałem równe 3 tygodnie.

To już zależy od rejonu Polski. W wakacje na grupie tez ludzie pisali o różnych terminach. Chyba Tauron ma to dość dobrze zorganizowane brygady, a właściwie zleca to podwykonawcom, który są na telefonie.  

Wymian licznika trwa około 20 minut, wiec w ciągu dnia jedna osoba wymieni kilka.

Pobierz sobie jeszcze apkę eLicznik.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbudowałem energooszczedny mały dom 120m2 z zapotrzebowaniem na C.O. ok 5.000 kw/rok.

Planując budowę zaprojektowalem dwuspadowy dach, azymut centralnie na południe bez zadnych kominow i okien dachowych, tak by spokojnie weszło 10kwp. Dom w szczerym polu bez drzew wiec cały dzień słonce.

 

Obecnie elektryk konczy mi instalacje a w przyszłym tygodniu wchodzi hydraulik.

 

Elektryk oswiadczył mi że:

1) 80% w okienku jednorocznym za długo nie przetrwa. Byc może w 2021 już będzie rozliczenie kwartalne

2) na przyszły rok są małe szanse, że "Mój Prąd" utrzyma się w obecnym kształcie. Prawdopodobnie dofinansowane będą instalacje które akumulują część energi, co wiąże się dodatkowymi kosztamu zakupu akumulatorów.

Ponadto powiedział, że ZE na moim terenie (stan na zeszły tydz) ma 400 mikroinstalacji do odbioru i na 100% nie odbiorą wszystkich na czas. Pandemia i brak siły roboczej w ZE.

 

Czy ktoś ma jakieś wieści co sie może dziać w temacie 80% i rocznego okienka rozliczeniowego?

Planowałem ogrzewać dom prądem (zwykły kocioł na prąd, nie pompa ciepła). Ale jak zrobią kwartalne zamiast rocznego rozliczenia to to nie ma sensu.

 

Co robić? Od poniedziałku wchodzi hydraulik i chyba się przerzucę na gaz...

 

Edytowane przez tomeczz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomeczz napisał:

zbudowałem energooszczedny mały dom 120m2 z zapotrzebowaniem na C.O. ok 5.000 kw/rok.

Planując budowę zaprojektowalem dwuspadowy dach, azymut centralnie na południe bez zadnych kominow i okien dachowych, tak by spokojnie weszło 10kwp. Dom w szczerym polu bez drzew wiec cały dzień słonce.

 

Obecnie elektryk konczy mi instalacje a w przyszłym tygodniu wchodzi hydraulik.

 

Elektryk oswiadczył mi że:

1) 80% w okienku jednorocznym za długo nie przetrwa. Byc może w 2021 już będzie rozliczenie kwartalne

2) na przyszły rok są małe szanse, że "Mój Prąd" utrzyma się w obecnym kształcie. Prawdopodobnie dofinansowane będą instalacje które akumulują część energi, co wiąże się dodatkowymi kosztamu zakupu akumulatorów.

Ponadto powiedział, że ZE na moim terenie (stan na zeszły tydz) ma 400 mikroinstalacji do odbioru i na 100% nie odbiorą wszystkich na czas. Pandemia i brak siły roboczej w ZE.

 

Czy ktoś ma jakieś wieści co sie może dziać w temacie 80% i rocznego okienka rozliczeniowego?

Planowałem ogrzewać dom prądem (zwykły kocioł na prąd, nie pompa ciepła). Ale jak zrobią kwartalne zamiast rocznego rozliczenia to to nie ma sensu.

 

Co robić? Od poniedziałku wchodzi hydraulik i chyba się przerzucę na gaz...

 

Plany są przeróżne , a lobby energetyczne działa. Chodzą słuchy, że wprowadzą podatek od inwertetrów im większy tym większy podatek. To też przemawia za zainteresowaniem się czym i jak.

Oglądaj ten kanał, który podlinkowałem, dlatego ,ze prowadzący zbiera info z wielu źródeł. Może doświadczenie osób, które nadsyłaja mu informacje i tobie pomoze.

 

Ja na pewno nie wejdę na 100% w pompę ciepła. Obecnie mam dwie P-P, mam zamiar założyć P-CWU i zmodyfikowac gaz.

Nad jeszcze jedną pompa pewnie popracuje w systemie DIY :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mały domek a tyle prądu...

Poniżej zrzut ekranu z inwertera. Włączone jest tylko: pompa ciepła, ogrzewanie wody, zmywarka, filtr w basenie. Panele słoneczne w pochmurny dzień potrafią dać tylko 20% niezbędnej mocy. No cóż - zimą nawet w Hiszpanii rachunki za prąd będą wyższe.

 

image.png.8ed755cfa9cb5535dde627d458d3a8aa.png

Edytowane przez ScopeDome
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, gryf188 napisał:

Jednostka ma duży wpływ na odbiór zdania , gdybyś napisał że dawał 12 kWh to wiadomo ale użyłeś jednostki mocy 12kW co dawało przekroczenie 6 krotne mocy znamionowej :) 

To było tak oczywiste, że aż nie do pomyślenia, by mogło być inaczej.

Ale jak się szybko stuka w klawiaturę to tak bywa ;) Jak widać w drugim poście jednostka jest prawidłowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2021 wchodzi opłata mocowa. Nie ważne ile naładujemy do magazynu to i tak stawka ryczałtu liczona bedzie od pobranej przez licznik.

Zresztą zbyt duże przewymiarowanie nie było nigdy korzystne bo koszt wydłużał zwrot. Zresztą 2 ten tkz. zwrot po iluś tam latach to też taka gadka dla dobrego samopoczucia.

Darek B ma racje - masz kase co pleśnieje to warto zrobić. Co do bilansowania to jest gigantyczny wątek na elektrodzie. ZE bronią się przed tym a ustawa zmuszająca je jak nie zmieniona tak nie. Niektorzy szczęściarze mają w pge lub innych.

Zależy też od licznika. Można wejść w hidden i sprawdzić. Lub jak sie ma znajomka z zakłady z kompem to przestawi.

Osobna sprawa to rozliczenie faktury - półroczne ok ale często jest 2miesięczne bilansowanie. Robią co mogą żeby nie było za fajnie.

 

Andrzej

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.