Jump to content

Loty na "Letalnicy"


Szymek_O
 Share

Recommended Posts

Zapewne większość z Was przyzna że loty w Planicy było bardzo widowiskowe.

Który ze skoków podobał się Wam najbardziej??

 

Dla mnie najlepszy był lot Ahonena na 240m pomimo nieszczęśliwego upadku ale to świadczy o klasie zawodnika który nie ustępuje

Link to comment
Share on other sites

Również i moim zdaniem był to najlepszy konkurs pucharu świata w historii. Wszystko zaczęło się od Dimitrieja Wasilieva (przepraszam za ew. błędy) który ustanowił rekord Rosjii, a po nim wszyscy po kolei bili zarówno własne jak i krajowe rekordy. Szczerze cieszyłem się gdy Matti Hautameki pobił rekord świata i wolałbym gdyby został on w jego rękach. Gdy Romoren ustanowił nowy rekord, wiedziałem, że jeszcze pozostał Ahonen i nie zawiodłem się :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Konkurs był bardzo ciekawy, ale na pewno nie jakis najlepszy w historii. Czemu? Bo walczyli o pietruszkę. Ale też z tegj przyczyny zaimponował mi dzisiaj Ahonen. Pokazał mimo upadku mistrzowską klasę sportową. A Adaś? Dobrze, że zakończył sezon.

Link to comment
Share on other sites

A ja uważam, że decydenci tym razem przesadzili. Zawodnicy często mówią, że kosztem widowiska ryzykuje się ich zdrowiem i tu widac to było jak na dłoni. Velikanka na punkt sędziowski na 215 metrze. Po każdym skoku poza tą granicę powinno zbierać się jury i decydowac czy konkurs ma trwać dalej.

Dzisiaj 80% skoków było poza granicę 215 metrów, co oznacza, że albo jest to przepis martwy i

FIS ma gdzieś zasady bezpieczeństwa, albo punkt sędziowski jest ustawiony zbyt asekuracyjnie.

 

Arek

Link to comment
Share on other sites

Guest cygnus
Zapewne większość z Was przyzna że loty w Planicy było bardzo widowiskowe.

Który ze skoków podobał się Wam najbardziej??

 

Dla mnie najlepszy był lot Ahonena na 240m pomimo nieszczęśliwego upadku ale to świadczy o klasie zawodnika który nie ustępuje

 

Na 240? Lot był co najmniej na 250, facet przeskoczył skocznię i jak zobaczył światła lądowania i koniec pasa startowego to przypikował w pionie żeby przyziemić. Inaczej chyba by się mocno połamał!

Link to comment
Share on other sites

Oj chyba cygnus ma jednak rację. Gdyby zeskok się nie wypłaszczał Ahonen

poleciałby kilka metrów dalej. To przypominało ten rekordowy skok Małysza z 9 marca 2001 roku z Trondheim, kiedy Tajner łapał się za głowę. Zarówno Małysz wtedy jak

teraz Ahonen wyraźnie hamowali i lądowali bliżej żeby się nie zabić.

 

Arek

Link to comment
Share on other sites

To prawda, że Ahonen mógł skoczyć jeszcze dalej - pokazywali jego skok z bocznej kamery i wyraźnie było widać, że skrócił go. Gdy był jeszcze w powietrzu, to wystawił narty do lądowania i widać było charakterystyczny pionowy spadek zawodnika z wysokości. W przypadku Ahonena był to spadek na prawie płaski grunt dlatego się trochę poturbował.

Edited by Krzysiek T.
Link to comment
Share on other sites

Ach te wspomnienia... Pamietam jak chyba 5 lat temu Goldberger ustanowił rekord świata 225 m :banan: to przerwali konkurs ze względu na zbyt długie skoki... A teraz? 225 m to jest słaby wynik. Przecież ok. 245 m to jest już uzpełnie płasko!! Gdzie oni lądowali?!?! Jury nie powinno do tego dopuścić bo mogło się to skończyć (odpukać) złamanym kręgosłupem Ahonena! Nie można robić tego co robią Panowie z FIS-u bo to jest szaleństwo!! Jeżeli chcemy latać 240 m to trzeba wybudować większą skocznię, a nie w każdym skoku ryzykować życie zawodników!

Link to comment
Share on other sites

A propos konkursu lotów ciekawe jak się zakończy konflikt z Federerem? Małysz wyraźnie nie akceptuje działań związku. Logicznym jest, że albo prezes się powinien podać do dymisji albo związek powinien zawiesić zawodnika. A Włodarczyk tłumaczy że Małysz jest głupi bo daje się manipulować przez Ediego. Paranoja normalna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.