Skocz do zawartości

Lustrzanka w ognisku głównym


carlos

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :Salut:

Pomóżcie szanowni użytkownicy lustrzanek nowszych niż Zenity, itp.

Chciałem dać zenitowi dzisiaj odpocząć i załadowałem film do minloty dynax 4. Zamocowałem t-ring i przejsciówkę, wyłączyłem autofocus, ustawiłem na manualu czas naświetlania i pięknie ustawiłem ostrość w ognisku głównym na słoneczko i ... :angry:

Nie mogę zrobić zdjęcia, ponieważ nie ustawiłem przysłony, ale nie jestem w stanie zadeklarować przysłony nie mając założonego obiektywu.

Pomóżcie szanowni koledzy i koleżanki :D

Czy ja coś robię nie tak?, czy jestem skazany tylko na Zenita? Przecież musi być możliwość fotografowania tym aparatem, inaczej po co produkowaliby t-ring -i :szczerbaty::Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja coś robię nie tak?, czy jestem skazany tylko na Zenita? Przecież musi być możliwość  fotografowania tym aparatem, inaczej po co produkowaliby t-ring -i  :szczerbaty:  :Boink:

 

a jaka wartosc przyslony pokazuje w trybie M?

mam canona EOSa i jak mam zalozony obiektyw M42 to po prostu pokazuje przyslone 0.0 i pstryka bezproblemowo

:Salut:

 

Sprobuj nastawic tryb preselekcji czasu z przyslona automatyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ważne, czy włączę tryb S, czy M. Przy trybie S automatycznie dobiera przysłonę, więc nie mam do niego żalu, ale przy M jedno i drugie wybieram sam. Nie ma tu wartości 0 dla przysłony, zresztą po odpięciu obiektywu nie jestem w stanie jej zmieniać. Na standardowym obiektywie jest w stanie ustalić przysłonę minimalną 3.5 - 5.6 z zależności od ogniskowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ważne, czy włączę tryb S, czy M. Przy trybie S automatycznie dobiera przysłonę, więc nie mam do niego żalu, ale przy M jedno i drugie wybieram sam. Nie ma tu wartości 0 dla przysłony, zresztą po odpięciu obiektywu nie jestem w stanie jej zmieniać. Na standardowym obiektywie jest w stanie ustalić przysłonę minimalną 3.5 - 5.6 z zależności od ogniskowej.

 

A probowales kiedys podlaczyc do niego jakis stary obiektyw od Zenita?

Canon nawet BEZ obiektywu pokazuje przyslone 0.0 i pstryka wg pomiaru swiatla.

Nie sadze, ze Minolta ma blokade migawki jak nie "widzi" obiektywu...

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem cos takiego:

 

"W aparatach Minolta trzeba wyłączyć detekcję obiektywu AF, aby uzyskać prawidłowy pomiar światła. Uzyskuje się to przez przytrzymanie klawiszy wciśniętych podczas włączania aparatu. Na wyświetlaczu pojawia się napis OFF. Ponowne włączenie tej funkcji następuje w ten sam sposób. Na wyświetlaczu pojawia się napis ON. Oto kombinacje przycisków:

 

800si - przycisk wyboru programów tematycznych + AEL

 

600si - film speed + przycisk odłączania obiektywu

 

505si - settimer + spot"

 

http://foto.recenzja.pl/Subjects-index-req...e-pageid-6.html

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No popatrz, a wybierałem pomiędzy Canonem, a Minoltą :szczerbaty:

Właśnie założyłem obiektyw od Zenita, starego poczciwego Heliosa 58mm.

W trybie S migają kreski ustawienia przysłony - i jest o.k. - nie jest w stanie tego wykonać.

W trybie M po naciśnięciu migawki obok kresek przysłony wyświetla się -, czyli znaczek graficzny przycisku, dzięki któremu steruje się przysłoną, ale rzecz jasna nie można nic zmienić. Nie chce mi się wierzyć, że nie ma żadnego "myku'", dzięki któremu można otwierać przysłonę ze zwykłym obiektywem.

 

"Canon nawet BEZ obiektywu pokazuje przyslone 0.0 i pstryka wg pomiaru swiatla."

 

P.S. A za przeproszeniem po co mu pomiar światła skoro nie jest w stanie ustawić przysłony, a i czas sam ustaliłeś? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S.  A za przeproszeniem po co mu pomiar światła skoro nie jest w stanie ustawić przysłony, a i czas sam ustaliłeś? :rolleyes:

 

Zeknij na link ktory Ci podalem wczesniej.

 

Wg pomiaru ustawia czas. Ale jak ustawisz recznie czas na M to pstryka wg czasu ustawiajac przyslone 0.0.

 

Canony sa dobre :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na początek polecam przeczytać instukcje obsługi !!! - na bank tam znajdziesz rozwiazanie swojego problemu.

Nie wiem jak dynax 4 ale ja miałem dynaxa 5 i nie było problemu z robieniem zdjęć bez obiektywu.

 

Na "kółku" do wybierania trybów powinna być taka opcja "cust" - tam miałem dostępnych 14 ustawień własnych. Jednym z nich było blokowanie migawki bez podpiętego obiektywu. Wystarczy to przełączyć z "on" na "off" lub z "1" na "2" i wszystko ruszy.

 

Być może da sie też takim sposobem jak kolega wyżej podał. Nie wiem bo nigdy nie próbowałem skrótów klawszowych

Ps.Jak chcesz focić DS to zapomnij o d4. Majątek wydasz na baterie.

 

Pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Canony sa dobre beerchug.gif

Wiem, minolty też, błąd jest po mojej stronie :D

Zeknij na link ktory Ci podalem wczesniej.

Ja mam suwak zmiany AF/MF. Jestem w stanie przejść na manualne ustawianie ostrości.

 

Na początek polecam przeczytać instukcje obsługi !!! - na bank tam znajdziesz rozwiazanie swojego problemu.

Wiem, wiem, ale nie wiem, gdzie ją "posiałem" :rolleyes::Boink:

Na "kółku" do wybierania trybów powinna być taka opcja "cust" - tam miałem dostępnych 14 ustawień własnych. Jednym z nich było blokowanie migawki bez podpiętego obiektywu. Wystarczy to przełączyć z "on" na "off" lub z "1" na "2" i wszystko ruszy.

Jest opcja własnych ustawień, nigdy wcześniej nie była mi potrzebna. Jednak przewrócę pokój do góry nogami w poszukiwaniu instrukcji.

Ps.Jak chcesz focić DS to zapomnij o d4. Majątek wydasz na baterie.

Moim refraktorem narazie poluję na Łysego i Słoneczko. Do DS kiedyś web-cam, i ... pewnie dodatkowy teleskop :szczerbaty:

 

Dzięki chłopaki za pomoc :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S.  A za przeproszeniem po co mu pomiar światła skoro nie jest w stanie ustawić przysłony, a i czas sam ustaliłeś? :rolleyes:

 

Hm... znaczy jak ustawiasz tryb MANUAL to należy wyjąć baterię Twoim zdaniem, czy co?

Jak nastawiam autofocus na manual to czujnik i tak działą i pokazuje kiedy jest (jego zdaniem) w polu pomiarowym ostro.

 

Polaris: NIE USTAWIAJĄC PRZYSŁONĘ (przecież jej nie ma chyba w telepie) tylko WYŚWIETLAJĄC WARTOŚĆ 0.0 :Salut:

W tym trybie mierzy światło tak jak przez obiektyw całkowicie otwarty, czyli nie koryguje o wartość nastawionej przysłony, jako że czujnik sprzężenia obiektywu nic nie zwraca. Działa to podobnie, jak w praktice LTL (bez symulatora zamknięcia przysłony), mierząc światło przez przysłonę roboczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... znaczy jak ustawiasz tryb MANUAL to należy wyjąć baterię Twoim zdaniem, czy co?

Jak nastawiam autofocus na manual to czujnik i tak działą i pokazuje kiedy jest (jego zdaniem) w polu pomiarowym ostro.

Nie w tym rzecz Cygnusie. Ja wyłączam autofocus - bo teleskop go nie ma :rolleyes: , ustawiam czas manualnie, przysłony brak - teleskop i pomimo, ze wszystko w trybie M, czyli manualnych ustawień wszystkich parametrów aparat mnie upomina, że nie ustawiłem przesłony - gdybym fotografował porzez standardowy obiektyw, to bym ją ustawił, ale teraz nie mogę. Aparat powiniem z wyłączonym AF i ręcznie ustawionym czasem i przesłoną działać jak Zenit ... i działa ze swoim obiektywem :ha:

Znajdę instrukcję, mam nadzieję to wyczaję '"ten myk", przy którym aparat "oleje" przysłonę. Może zdążę pstryknąć Łysego :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na "kółku" do wybierania trybów powinna być taka opcja "cust" - tam miałem dostępnych 14 ustawień własnych. Jednym z nich było blokowanie migawki bez podpiętego obiektywu. Wystarczy to przełączyć z "on" na "off" lub z "1" na "2" i wszystko ruszy.

Uspokoiłeś mnie tym, ... i pewnie dla tego znalazłem instrukcje ( nawet tą po hiszpańsku - aparat kupiłem w Barcelonie).

Znalazłem co trzeba i faktycznie 12-ste ustawienie własne odblokowywuje migawkę.

Jeszcze raz piękne dzięki :notworthy: Może kiedyś :Beer:

"Zapoluję" więc dzisiaj na Łysiula :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uspokoiłeś mnie tym,  ...  i pewnie dla tego znalazłem instrukcje ( nawet tą po hiszpańsku - aparat kupiłem w Barcelonie).

Znalazłem co trzeba i faktycznie 12-ste ustawienie własne odblokowywuje migawkę.

Jeszcze raz piękne dzięki :notworthy:  Może kiedyś  :Beer: 

"Zapoluję" więc  dzisiaj na Łysiula :D

 

 

Zapoluj zapoluj. Ja swoim refraktorem 150\1200 za dużo nie miałem okazji pofocic ale jak juz czasem coś wyszlo to było całkiem zgrabne(oczywiscie to nie ta jakość co cyfra ale mialo swój klimat ) . Potem koniecznie nam pokaż efekty.

 

ps.Ide też łapać łysego przez MTO

 

Pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris: NIE USTAWIAJĄC PRZYSŁONĘ (przecież jej nie ma chyba w telepie) tylko WYŚWIETLAJĄC WARTOŚĆ 0.0 :Salut:

W tym trybie mierzy światło tak jak przez obiektyw całkowicie otwarty...

 

Tak, o to dokladnie chodzilo. Skrot myslowy :Beer:

 

Uspokoiłeś mnie tym, ... i pewnie dla tego znalazłem instrukcje ( nawet tą po hiszpańsku - aparat kupiłem w Barcelonie).

 

Pod zalaczonym linkiem masz instrukcje ENG - to chyba bardziej dostepny jezyk :banan:

 

http://212.87.16.223/minolta/body/Dynax3i4/Max_4_1-35.pdf

http://212.87.16.223/minolta/body/Dynax3i4/Max_4_36-75.pdf

http://212.87.16.223/minolta/body/Dynax3i4/Max_4_76-128.pdf

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.