Skocz do zawartości

SkyMaster 15x70


Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

Jeśli interesuje Cię dozbieranie pięniędzy do kwoty rzędu 1000zł, to w najnowszym numerze

czasopisma "Aresenał" jest mój artykuł o lornetkach wartych grzechu w tym zakresie cenowym.

Fakt, że nie omawiam tam sprzetu klasy 70-80mm, bo ten nie interesuje myśliwych i maniaków

strzelania, do których adresowany jest "Arsenał".

 

Tak między nami mówiąc ja jestem zwolennikiem kupowania raz a dobrze. Trzeba więc na samym poczatku zacząć od potrzeb i pomyśleć o docelowej konfiguracji. Kiedyś już pisałem, że idealnym zestawem zaawansowanego miłośnika astronomii są w zasadzie trzy instrumenty:

 

1) lornetka przeglądowa klasy 7x50, 10x50 czy 8x56 (a nawet dobra 8x42 czy 10x42)

2) lornetka klasy 70-80mm lub refraktor 70-80mm (tzw. traveler)

3) duży teleskop (refraktor od 10cm w górę lub reflektor od 15cm w górę)

 

Teraz trzeba się zastanowić, a czym zależy nam najmocniej. Ja osobiście radziłbym zacząć od zakupu dobrej lornetki przeglądowej. Można nią zaobserwować bardzo dużo obiektów, zaznajomić się z niebem, a nawet wykonywac wiele pożyetcznych naukowo obserwacji komet, meteorów czy gwiazd zmiennych. Ogromnym atutem takiego zakupu jest kompletny brak ryzyka. Bo jeśli astronomia Ci się znudzi (w co nie wierzę) dobra lornetka przeglądowa zawsze przyda się w turystyce, ornitologii czy w zwykłym oglądactwie.

 

Jeśli ja miałbym kompletować taki zestaw to wyglądałby on następująco:

 

1) Bushnell Marine 7x50, Minolta Activa 10x50 lub Vixen Ultima 8x56

2) Fujinon 16x70 lub APO (ew. semiapo) klasy 80-90mm

3) Jakiś Dobsonik 20-30cm

 

i nie wydawałbym pieniędzy na żadne zastępstwa za 300 czy 500 zł. Jeśli jednak zdecydujesz się kupić sprzet za taką kwotę, to nie patrz później przez nic lepszego :)

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje :lol: Wlasnie dlatego zwlekam z zakupem :D . O nadzianym wujku nic mi nie wiadomo, ale moge liczyc na Babcie, która odkad dowiedziala sie o moich zainteresowaniach ciagle podaje mi adresy sklepow, gdzie rzucily jej sie w oczy lornetki i telepy. Jakas szansa jest (moze uda mi sie dorzucic stypendium). Moge jeszcze troche poczekac, tylko zebym sie wreszcie na jakąś zdecydowala :Boink:

Wlasnie jestem na etapie przegladania testow lornetek przeglądowych......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moge jeszcze troche poczekac, tylko zebym sie wreszcie na jakąś zdecydowala  :Boink:

Wlasnie jestem na etapie przegladania testow lornetek przeglądowych......

Skoro tak to koniecznie poczekaj i zbieraj na Vixena Ultimę będziesz miała piękna lornetkę docelową B) Pamiętaj tylko, że przy tych cenach staną się bardzo kuszące giganty w stylu SkyMastera 25x100 :P

:Salut:

Edytowane przez Flowenol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalam juz nad Vixenem, ale obawiam sie, ze gdybym juz na niego uzbierala ( w bólach ) pojawiłyby sie jednak ciągoty na jakąs setke.

Jeszcze jedno: czy minolta classic bylaby zlym wyborem?

 

http://www.nomatica.pl/jumelle/gaKonica-MinoltaPL.htm

 

Wisze duuuże :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalam juz nad Vixenem, ale obawiam sie, ze gdybym juz na niego uzbierala ( w bólach ) pojawiłyby sie jednak ciągoty na jakąs setke.

Jeszcze jedno: czy minolta classic bylaby zlym wyborem?

 

http://www.nomatica.pl/jumelle/gaKonica-MinoltaPL.htm

 

Wisze duuuże  :Beer:

 

Z setką już nie jest tak łatwo... Pamiętaj, że kupując setkę czeka Cię zakup bardzo dobrego statywu + mocny montaż, który nie ulegnie tym 5 kg czystej optycznej masy ;) Nauczony przykrym doświadczeniem już teraz wiem, że nie unikniesz w ten sposób minimalnego wydatku ok. 500 zł na w.w. dobra...

 

Dlatego musisz mierzyć siły na zamiary - jako pierwsze bino polecam Ci zdecydowanie tego Vixena (to coś naprawde wymiata w astronomii, może nawet nie zdajesz sobie jeszcze z tego sprawy), natomiast na setkę jeszcze poczekaj - inaczej w przyszłości nie będziesz czuła tej gigantycznej zmiany, którą jest przejście z "lornetki" na "big bino", a jest to zaiste niebiańskie uczucie :)

Vixenik pozwoli Ci na rozkoszowanie się czystymi obrazami nocnego nieba i będziesz go mogła zabrać wszędzie ze sobą (co ze 100 mm już nie jest takie proste). Ponadto możesz używać go jeszcze z ręki (jak to mówią - "od biedy"...), natomiast w przypadku setki takie kombinacje grożą trwałym kalectwem... :o

 

Co do Minolty, to krążą o nich dobre opinie, przy czym to lornetki mniejsze od opisywanego przez nas tutaj Vixena i jeszcze w dodatku na pewno nie lepsze od niego optycznie.

 

Dlatego na Twoim miejscu cierpliwie zbierałbym fundusze na Ultimę, na niej pouczyłbym się nieba, a w przyszłości ją sprzedał (sam mam na nią chrapkę, więc wiesz... ;)) i zakupił jakieś porządne bino 100.

 

 

Pozdro

 

 

PS. W sobotę wróciłem ze zlotu w Bieszczadach (który pod względem warunków obserwacyjnych bardzo mnie rozczarował - nie sądziłem, że tam może kiedykolwiek być jasne tło nieba... :huh: ) i doszedłem do następującego wniosku - parafrazując słowa jednego z naszych Forumowiczów - "Ch** z bina, gdy ciemno ni ma"... Niestey taka jest smutna prawda - z teleskopem można jeździć wszędzie, bo nawet gdy nie ma najlepszych warunków obserwacyjnych, to można jeszcze coś pooglądać, natomiast gdy zamierza się obserwować niebo przez lornetę, konieczne jest smoliste tło nieba, gdyż inaczej lorneta staje się bezużyteczna. Weź to również pod uwagę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc za Waszymi radami, zaczne od mniejszego sprzętu (mały, lekki - idealny w Bieszczady :icon_biggrin: ). Moze nawet skusilabym sie na tego vixena  :D , ale chodzi mi jeszcze po glowie cos tanszego + statyw. Z moim zdecydowaniem........

Minolty cieszą się dobrą opinią ale są to Activy, o Classicu nic mi nie wiadomo. Classic II ma chyba pryzmaty z nieco gorszego szkła BAK-7.

 

Reasumując do przemyśleń:

1. Vixen Ultima 9x63 cena 1300 zł bardzo dobra lornetka z super optyką do wszechstronnego stosowania od widoczków ziemskich po niebo gwiaździste z polem widzenia ponad 5*. Od biedy ;) nie potrzeba statywu więc mobilność duża. Przy tej cenie i jakości lornetka docelowa na całe życie B) i dotępność w DO na magazynie

 

2. SkyMaster 15x70 również niezła. Mimo, że to chińczyk ale marka Celestron zobowiązuje do jakości. Duży plus to cena 500 zł, Potrzebny statyw najlepiej z żurawiem więc całkowity koszt: lornetka+statyw z żurawiem: 900 zł. Dostępność w DO - trzeba czekać a złotówki w portfelu parzą :szczerbaty:

 

3. BPC 20x60 - wszyscy wiedzą co to za lornetka. Mimo swoich wad to jednak klasyk wśród astrobraci, ale niedostępny u polskich dostawców chyba, że z allegro.pl ... Również potrzebny statyw, pole widzenia 3,5*. Koszt Lornetka 300/400 zł + statyw z żurawiem 400 zł (razem ok 700/800 zł)

 

4. BPC 26x70 - również klasyk z dobrą optyką (5 miejsce w testach 70-80 mm CAMK-u), ale może przeszkadzać zażółcenie obrazu. Lornetka jak poprzedniczka typowo astronomiczna o polu widzenia 2,5*. Cena 870 zł plus 400 zł statyw z żurawiem (razem: 1270 zł). Dostępna w Astrokraku.

 

5. Najtańsza opcja, któraś z Taig z DO (9x60 -300 zł lub 10x50 - 220 zł lub 16x80 - 450 zł) wszyscy tu narzekają, ale jak się nie ma na więcej, to się lubi co się ma :D . Wiadomo, że człowiek chce mieć wszystko jak najlepsze, ale nie wszystkich na to stać, a dobrze zestrojony i wyregulowany choć trochę słabszy sprzęt może dać wiele radości. W odróżnieniu do nie posiadania niczego...

 

Ja od siebie dodam, że za niedługo może Ci się przydać dobry atlas nieba np. Sky Atlas 2000.0 a to już kolejny wydatek rzędu 200 zł więc myślę, że przy wydatkowaniu powinnaś go również wziąść pod uwagę. Ech, astronomia to hobby bez dna w portfelu <_<:rolleyes:

 

To tyle :Salut:

Edytowane przez Flowenol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam do tego zestawienia Minolty Activa 7x50 i 10x50 jako typowe lornetki przeglądowe "z ręki",

które na Allegro można kupić już za około 800 zł (nowe ale bez gwarancji). Zawsze też warto rozejrzeć się za małoużywanym (czytaj w b. dobrym stanie) Carl Zeiss Jena 7x50 lub 10x50. Te lornetki chodzą

na aukcjach po 600-1100 zł. Warto jednak inwestować tylko w te egzemplarze wypodukowane na

przełomie lat 80tych i 90tych.

 

Arek

 

P.S. Flowenol, patrzyłeś przez Vixena 9x63?

Edytowane przez Arek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech Wam Bog w dzieciach wynagrodzi za to zestawienie :D .

Co do skymastera, to znalazlam go tutaj, chociaz nie wiem, czy to dobry pomysl nabyc go wlasnie w tym sklepie:

http://www.arobron.pl/product_info.php/cPa...products_id/339

Od początku chodzi za mną ta lornetka, wiec ciezko mnie bedzie narazie przekonac do innej, zwazywszy na chec dokupienia do niej statywu. Oj bedzie ciężko :Boink: Milego dnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze też warto rozejrzeć się za małoużywanym (czytaj w b. dobrym stanie) Carl Zeiss Jena 7x50 lub 10x50. Te lornetki chodzą

na aukcjach po 600-1100 zł. Warto jednak inwestować tylko w te egzemplarze wypodukowane na

przełomie lat 80tych i 90tych.

 

Fakt - zapomniałem o Zeissie 10x50! Mój znajomy ma taką do sprzedania za śmieszne pieniądze (albo nie wie co sprzedaje - a jest to możliwe, bo prawie wogóle jej nie używał - albo jest ona już w nie najlepszym stanie). Tak czy inaczej w najbliższym czasie zbadam ten temat i dam Ci Kukabura znać (btw. co to za dziwny nick...? :blink: ). Jeżeli będzie ona na chodzie, to bez dwóch zdań polecam to bino, bo jeszcze nigdy się na nim nie zawiodłem.

 

 

Pozdro

 

 

PS. Flawenol - dobra robota z tym zestawieniem, ale z tymi Taigami to się z tobą nie zgodzę :P

 

 

Gorące pozdrowienia raz jeszcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Flowenol, patrzyłeś przez Vixena 9x63?

Oj będzie lanie :lanie: , bo osobiście nie patrzyłem. Ale na swoje usprawiedliwienie podam, że mam kuzyna w Niemczech, który takową posiada od około 1.5 miesiąca i bardzo ją chwalił. Za znikomą (niezauważlną) aberrację chromatyczną, ostrość pola widzenia w ok. 85%, gwiazdy jak szpileczki i wspaniały Księżyc, lekkość (mniej niż kilogram), obicie obudowy skórą lub jakąś fakturą (materiałem) skóropodobnym. Tyle mogłem się dowiedzieć.

:Salut:

Edytowane przez Flowenol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe... Mniej niż kilogram mówisz?

Tak, ważona na jakieś tam wadze elektronicznej 984 gramy, a może 994 po chwili sam zwątpiłem w swoją pamięć, ale to nadal mniej niż kilogram :D

 

Mateusz

a co byś sobie lub dzieciakowi kupił mając do dyspozycji tylko 1500-2000 zł/m-c przykładowo na trzy osobową rodzinę (czyt. lornetka=jeden ubogi m-c życia rodziny :Cry: ) :P

:Salut:

Edytowane przez Flowenol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech Wam Bog w dzieciach wynagrodzi za to zestawienie  :D .

Co do skymastera, to znalazlam go tutaj, chociaz nie wiem, czy to dobry pomysl nabyc go wlasnie w tym sklepie:

http://www.arobron.pl/product_info.php/cPa...products_id/339

Od początku chodzi za mną ta lornetka, wiec ciezko mnie bedzie narazie przekonac do innej, zwazywszy na chec dokupienia do niej statywu. Oj bedzie ciężko :Boink: Milego dnia

Hymm..., my tu z Arkiem troszkę uciekliśmy od tematu, a Twój post mi uciekł. Jeśli bardzo mocno chodzi za Tobą ta lornetka, to ja osobiście bym na nią poczekał i spełnił swoje marzenia :D

Jeśli chodzi o ten sklep to nic mi o nim nie wiadomo. Wysłałem do nich chwilę temu zapytanie o dostępność w sklepie i możliwość przetestowania na miejscu. Zobaczymy co odpiszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze przyjemnie czyta sie opinie kogos, kto sie na tym zna (nawet jesli nie wiem o co chodzi :ha: ). Jestem chyba coraz blizej podjecia decyzji. I mimo ze jak najbardziej jestem za kupowaniem raz a porządnie, to jednak nie jestam w stanie teraz sobie pozwolic za sprzet za ok 1000 zlociszy (Wasze uwagi co do vixenow itp w najlepszym wypadku wykorzystam po wakacjach); no chyba ze naprawde smieszna okaze sie cena za zeissa (dzieki Mateusz :Kwiatek: )

PS: Kukabura Chichotliwa: fajny ptaszek, co sie fajnie smieje; upatrzylam go w zoo i nie moglam sie powstrzymac. W Niemczech bardziej znany jako "smiejący sie Jasiu" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem chyba coraz blizej podjecia decyzji

No to teraz zostaje Ci Ptaszku :D tylko statyw. Jeśli się zdecydujesz na żurawia to pamiętaj aby był przystosowany do mocowania lornetki, którą zakupisz, SkyMaster ma mocowanie za pomocą L-adapteru, czyli coś w stylu:

l_duzy.jpg

a żuraw jest przystosowany do mocowania BPC czyli zupełnie innego. Może istnieje jakieś proste rozwiązanie ale ja go nie znam :icon_redface:

Jak wygląda lorneta na żurawiu możesz obejrzeć tutaj. Naprawdę bardzo wygodna sprawa. jeśli chodzi o statywy to polecałbym taki(WF FT-666):

ft666_b.jpg

Kupisz go np. w www.abitus.pl, a może gdzieś jest taniej.

Edytowane przez Flowenol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego co napisał Flowenol, dorzucę:statyw pod ta 70-tkę musi byc solidny, ten z postu Flowenola na pewno bedzie O.K. Myśle,że np. Velbon Sherpa lub podobny też ją udźwignie bez problemów ze stabilnością. Z tym,że warto mieć wysoki statyw -ułatwia [bardzo!] obserwacje w zenicie. Do tego celu można wysunąć nieco bardziej jedną z 3 nóg statywu, nachylajac lekko trójnóg w strone obserwatora. Do tego celu przydaje się zapas długości i sztywności wiekszego statywu. Jesli chodzi o L-adapter, to jest w komplecie z lorneta, ale niestety jest to plastik, dużo mniej solidny od tego np. ze zdjęcia Flowenola. Na początek ten z zestawu może być, ale na dłuższą metę warto na coś solidniejszego wymienić. Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Na pewno bedziesz zadowolona z tej 70-tki, o ile nie posadzisz jej na za słabym statywiku, ale to mało prawdopodobne. Za ok. 500zł to jest przyzwoita rzecz, a wrażenia z obserwacji przez 70mm szkła są naprawde niezłe. Duze pole widzenia to jest to, co szczegolnie na poczatku misie lubią najbardziej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zaczne od statywu :D Zawsze to jakis krok naprzód. A na skymastera (z DO) poczekam. Ciekawe, czy sie wyrobia w 3 tygodnie - chcialabym go sprawdzic w Bieszczadach :D

Mam obecnie "jakis tam statywik" (pod turistem 3) i faktycznie: nie nadaje sie do niczego :angry: . Nad zurawiem tez wypadalo by sie zastanowic (chociaz wersja z fotelem dentystycznych przebija wszysto). Dzieki za pomoc i odpowiedzi z szybkoscią błyskawicy, zycze milego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech Wam Bog w dzieciach wynagrodzi za to zestawienie  :D .

Co do skymastera, to znalazlam go tutaj, chociaz nie wiem, czy to dobry pomysl nabyc go wlasnie w tym sklepie:

http://www.arobron.pl/product_info.php/cPa...products_id/339

Dostałem odpowiedź z tego sklepu lornetki nie mają na stanie. Dostępność za około 21 dni :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.