Skocz do zawartości

Odwracalność filtrów


Mareg

Rekomendowane odpowiedzi

Zwracam się do fachowców z pytaniem, czy filtr "UV-IR cut" jest odwracalny, to znaczy, czy będzie równie dobrze działał jak się go wkręci "gwintem do wlotu światła" ?

 

Jeśli to ma znaczenie, dokładnie chodzi mi o filtr Astronomika 1.25", który wygląda na to, że jest klejony i nie ma mowy o jego odwróceniu w oprawce.

Pytam, bo oryginalny nosek 1.25"/T2 do ASI 462 jest tak zrobiony, że filtr zmieści się tuż przed okienkiem matrycy (w nosku TS już się tak nie da).

Czy filtr zaraz przed matrycą byłby lepszy na potencjalne odblaski niż na wlocie noska ?

 

A w ogóle, jak to jest z "odwracalnością filtrów", czy generalnie można je odwracać bez żadnych "efektów ubocznych", czy raczej nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Mareg napisał:

A w ogóle, jak to jest z "odwracalnością filtrów", czy generalnie można je odwracać bez żadnych "efektów ubocznych", czy raczej nie ?

Generalnie wiele filtrów narrowband odwracać nie można, bo mają różne warstwy po obu stronach i to będzie powodować odblaski. Filtry barwne, nieinterferencyjne są odwracalne. Ale jak jest w przypadku tego UV/IR cut to niestety nie wiem.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem odwrotność na 2" filtrze ZWO UV/IR CUT. Na zdjęciach nie zauważyłem żadnej różnicy. Może przy pomiarze spektroskopem by coś wyszło....
Napisz do kolegi dobrychemik. On przeprowadza testy różnych filtrów swoim spektroskopem.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, OBERON RD napisał:

Pozostaje eksperyment i prezentacja efektów na Forum. Do dzieła kolego!

 

To moja najpierwsza kamera i najpierwszy filtr UV-IR cut, więc na tym Forum moje recenzje w dziedzinie astrofoto byłyby jak w powiedzeniu "przylepiło się g. do okrętu i mówi: "płyniemy !"

Może ktoś coś jeszcze napisze w temacie, żebym przynajmniej wiedział, czego mogę się spodziewać.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kiniu-13 napisał:

Sprawdzałem odwrotność na 2" filtrze ZWO UV/IR CUT. Na zdjęciach nie zauważyłem żadnej różnicy. Może przy pomiarze spektroskopem by coś wyszło....
Napisz do kolegi dobrychemik. On przeprowadza testy różnych filtrów swoim spektroskopem.

 

Wielkie dzięki !
Szczerze mówiąc, to po cichu bardzo liczę na to że @dobrychemik coś tu nam napisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MateuszW napisał:

To chyba nie są rzeczy, które można zbadać na spektroskopie. To właśnie wychodzi na normalnych zdjęciach :) 

 

Zgadza się, najlepiej uważnie przypatrzeć się obu stronom filtra. Jeśli nie zobaczysz jakiejkolwiek różnicy, to kamera niemal na pewno też nie zauważy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam IR-Block (bez UV, przynajmniej z nazwy) Astronomika i wg mnie w obie strony jest identyczny, nie ma żadnych różnic w obrazie. A przynajmniej ja nie jestem w stanie ich dostrzec.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.