Skocz do zawartości

Chińskie bezzałogowe misje po materię z Księżyca. Chang'e-5 Moon, ...


ekolog

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny etap misji Chang'e-5 Moon. Wystartował pojazd z księżyca niosąc na jego orbitę próbki zebrane na powierzchni Księżyca.

Zmierza do modułu serwisowego, który będzie potem przenosił zebrane skały i materiały pyłowe na Ziemię.

 

Ostatnia misja przywiezienia próbek księżycowych miała miejsce w 1976 roku.
W sumie nieco poniżej 400 kg zostało pozyskanych przez amerykańskich astronautów Apollo i radzieckie roboty Luna.
Wszystkie te próbki były bardzo stare - miały ponad trzy miliardy lat. Materiały Chang'e-5 powinny być zupełnie inne (kilkakrotnie młodsze).
Chińska misja skierowała się w rejon wulkanicznej buli o nazwie Mons Rümker. Znajduje się ona na północno-zachodnim krańcu Księżyca.

 

Zakładając, że operacja przebiegnie bez incydentów, próbki powinny wrócić na Ziemię w połowie miesiąca.


Siema
https://www.bbc.co.uk/news/science-environment-55179983

Linki:

_115789632_eousvi3w4aewqzc.jpg

 

_115789634_eor7doqu0aatpkb.jpg

 

_115755265_1.jpg

 

_115769020_index-1.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy nową informację (zdjęcie) o tym na bbc.news.

 

Oni tam się nie patyczkowali. Dowiozą, nie dowiozą ale ... chińską flagę lądownik postawił! :D

 

Przyznam się, że do teraz nie wiedziałem jak wygląda chińska flaga. Teraz już wiem.  Coś mi ona przypomina ;)

 

Siema

_115800427_flag_body.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ekolog napisał:

Mamy nową informację (zdjęcie) o tym na bbc.news.

 

Oni tam się nie patyczkowali. Dowiozą, nie dowiozą ale ... chińską flagę lądownik postawił! :D

 

Przyznam się, że do teraz nie wiedziałem jak wygląda chińska flaga. Teraz już wiem.  Coś mi ona przypomina ;)

 

Siema

_115800427_flag_body.jpg

Łeeee... nie faluje ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, ekolog napisał:

Mamy nową informację (zdjęcie) o tym na bbc.news.

 

Oni tam się nie patyczkowali. Dowiozą, nie dowiozą ale ... chińską flagę lądownik postawił! :D

 

Przyznam się, że do teraz nie wiedziałem jak wygląda chińska flaga. Teraz już wiem.  Coś mi ona przypomina ;)

 

Siema

_115800427_flag_body.jpg

Podobnie flaga Korei Północnej. Oba te państwa to nieudane wyniki działalności operacyjnej Radzieckiego wywiadu w Azji. Korea jest szczególnym przypadkiem porażki, gdzie Rosjanie wykazali się całkowitą ignorancją i niezrozumieniem zasad rządzących społeczeństwem. I puf, tak powstało państwo najbardziej przyjazne astronomom- Korea Północna.

 

obraz.png.246ae0c2d063e44db088fd55bf0c0835.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chińska misja Chang'e-5 powróciła na Ziemię z ładunkiem skał i pyłu, który pobrano z Księżyca.

Kapsuła z materiałami wylądowała w Mongolii Wewnętrznej po godzinie 01:30 czasu lokalnego w czwartek.

 

Minęło ponad 40 lat, odkąd amerykańskie misje Apollo i radziecka Luna przyniosły ostatnio próbki z Łysego.

 

Nowe okazy powinny zapewnić dodatkowy wgląd w geologię i wczesną historię satelity Ziemi gdyż pochodzą z młodszego geologicznie miejsca.

 

Zespoły poszukiwawcze szybko zajęły się zwróconą kapsułą.
Po raz pierwszy został zauważony przez helikoptery za pomocą kamer na podczerwień.
Personel pomocniczy poruszający się SUV-ami umieścił chińską flagę na pokrytej śniegiem łące obok modułu.

 

Siema
https://www.bbc.co.uk/news/science-environment-55323176

Linki:

_116126834_064841587_shutterstock.jpg

 

_116125049_split.jpg

 

EpYAoRaXEAASJvN?format=jpg&name=small

 

_116126838_064840165_shutterstock.jpg

 

_115631188_lunar_sample640-2x-nc.png

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.