Skocz do zawartości

Odpowiednia proporcja nośności montażu do wagi tubki do uzyskania dobrych wyników


Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytałem że taka proporcja powinna być taka że waga tubki to najwyżej 60 % nośności montażu ale szczerze nie dowierzam i pragnę się upewnić

Prawdopodobnie stałem się posiadaczem eqm-35 w którym działa wszystko dobrze poza elektroniką,spróbuję dać go do naprawy, ale gdyby doszło do sytuacji że byłby do wymiany to nie kupowałbym tego samego ale przesiadłbym się na montaż z większą nośnością. W planach na następny rok jest też dokup newtona 150/900 który byłby do zdjęć obiektów o małych szerokości kątowych,(do szerokich pól mam evostar 72.) 

Waga tego newtona to prawie 6 kg , nośność montażu który mam na oku to 15 kg i mam pytanie czy to da dobre wyniki?

 

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre wyniki to może dać suma różnych czynników , wśród których obciążalność montażu jest jednym z wielu.

Dla montaży średniej klasy powinno się przyjmować 2/3 podawanej przez producenta. Pamiętaj że waga tego co wisi to nie tylko tuba.

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wessel napisał:

Pamiętaj że waga tego co wisi to nie tylko tuba.

 

Racja, do tego dojdzie jeszcze kamerka która waży 0,5 kg, i domyślam się że do newtona trzeba dokupić jakiś typ korektora tak jak flattener do apochromatów, który będzie ważył kolejne 0,5 kg i 0,2 na przedłużki i adaptery więc pewnie ostateczna waga zestawu to około 7kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Jan Astralbreeze napisał:

Prawdopodobnie stałem się posiadaczem eqm-35 w którym działa wszystko dobrze poza elektroniką

Wada polega na tym że przy niezłym ustawieniu na północ montaż wycelowuje tubę na oko 30 stopni w bok lub w górę/dół od wybranego do wycelowania obiektu, to że montaż był "nieźle" ustawiony rozpoznałem tym że gwiazdy były nie poruszone przy ekspozycji 70 sekund

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, apolkowski napisał:

Czy ustawienia lokalizacji i czasu w pilocie są poprawne

Tak, zwykle robię 1 albo 2 star alignement, wtedy własnie też jest lądowanie na wycinku nieba baardzo daleko od obszaru gdzie jest gwiazda. Kiedy przesuwam za pomocą strzałek na pilocie montaż tak żeby wycelował na gwiazdę to jest komunikat że jest błąd wynoszący ileś stopni, ostatnio było to 48 w osi RA albo Dec i że alignement się nie udało

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Jan Astralbreeze napisał:

Racja, do tego dojdzie jeszcze kamerka która waży 0,5 kg, i domyślam się że do newtona trzeba dokupić jakiś typ korektora tak jak flattener do apochromatów, który będzie ważył kolejne 0,5 kg i 0,2 na przedłużki i adaptery więc pewnie ostateczna waga zestawu to około 7kg

Zapominasz o dovetailu, fokuserze, grzałkach i kablach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia udaje mi się zrobić w ten sposób że ustawiam montaż na północ, potem robię alignement, przesuwa się wtedy w losowe miejsce :((( klikam że jest okej, alignement succesful. Potem wybieram obiekt na pilocie żeby śledzenie było z odpowiednią prędkością i w odpowiednią stronę, znowu przesuwa się w losową stronę, przesuwam go strzałkami na pilocie tak żeby pokazywał obiekt, i śledzi całkiem nieźle, nie wiem czy ktoś robił zdjęcia w taki sposób kiedyś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Druga rzecz, to w montażach SW (i pokrewnych) datę podaje się w systemie amerykańskim (miesiąc-dzień-rok), więc tutaj też można łatwo zrobić babola jak się to wpisze po ludzku i potem celowanie nie działa jak trzeba.

Racja, za pierwszym razem się pomyliłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jan Astralbreeze napisał:

Przeczytałem z 50 opinii na jego tego, z czego 10 negatywnych, typu że to AZ i lepiej paralaktycznego, albo że kabel sztywnieje na zimnie, to drobiazgi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Jan Astralbreeze napisał:

Ja na swoim powiesiłem kiedyś dziesięciocalowego newtona (w trybie AZ), czyli z 15kg było - i nic się nie urwało, montaż trafiał w cel i prowadził jak trzeba.

No ale to była jednorazowa akcja eksperymentalna, focić nie próbowałem, ale pewnie bez wiatru by dało radę.

 

W każdym razie ja jestem z niego zadowolony i złego słowa nie powiem.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

11 minut temu, Jan Astralbreeze napisał:

Warpal, miałem na myśli że ten nowy montaż nie eqm ma nośność 15 kg

Sky-Watcher AZ EQ5 PRO GT - jest hybrydowy, czyli 2 w jednym.

Co do alignacji - bez palte-solve trzeba bardzo precyzyjnie ustawić pozycję startową. Strzałki na osiach muszą się zgrać bardzo dokładnie. Inna sprawa, czy pierwsza gwiazda to faktycznie ta z listy ;)

Edytowane przez warpal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się dzisiaj ustawić z ekspozycją 120 sekund, bez poruszonych gwiazd, robię mgławicę Płonący krzak, 100 klatek po 60 sekund, natomiast sprawdziłem pierwsze klatki i nie ma na nich śladu mgławicy, jest 2 razy ciemniejsza od Oriona, jednak czy jeżeli na pojedyńczej klatce nic nie widać gołym okiem to czy będzie szansa że coś się pojawi przy stackowaniu? Przypomnę że robię z miasta a obecnie mgławica krzak jest dosyć nisko na niebie 23 stopnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.