Skocz do zawartości
  • 0

Jaki guiding?


janekosa

Pytanie

Po pierwsze dobry wieczór wszystkim, bo to mój pierwszy post tutaj :)
Żeby nie było że google nie potrafię używać - trochę potrafię, chociażby widziałem poniższe:

Ale jednak mój case jest trochę inny, bo mniejszy telep i słabszy montaż. SW 130/650 + eq3-2. Czy taka luneta i taka kamerka w moim przypadku też będzie dobrym wyborem, czy może równie dobre wyniki (a może nawet lepsze ze względu na masę) osiągnę mniejszym kosztem? Z góry dzięki.

No i jeszcze pytanie już zupełnie pokazujące mój totalny brak wiedzy. Czy potrzebuję coś jeszcze? mam montaż z napędem w obu osiach z takim pilotem.
Czy potrzebuję jeszcze jakiegoś urządzenia pomiędzy kamerką a pilotem, czy to już łączę bezpośrednio? Jak to się wszystko spina?

Z góry dzięki za (mam nadzieję) mądre odpowiedzi na niezbyt mądre pytania
 

 

Edytowane przez janekosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

powiedziałeś tak strasznie dużo słów których nie rozumiem :lol:

a konkretnie 
 

Cytat

W sofcie ustawiasz zamiast  montażu ze po ST4 i to tyle

W sofcie kamerki, tak? ale co to znaczy że zamiast montażu??

Niemniej zrozumiałem tyle, że nic więcej nie potrzebuję. Za to wielkie dzięki :)
Rozumiem też że to USB do komputera to po to żeby jej przestawić tryb, nie musze siedzieć z komputerem pod niebem?

Pozostaje pytanie, czy nie lepiej jakąś lunetkę 30-40mm do tej mojej nienajwiększej tuby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, janekosa napisał:

powiedziałeś tak strasznie dużo słów których nie rozumiem :lol:

a konkretnie 
 

W sofcie kamerki, tak? ale co to znaczy że zamiast montażu??

Niemniej zrozumiałem tyle, że nic więcej nie potrzebuję. Za to wielkie dzięki :)
Rozumiem też że to USB do komputera to po to żeby jej przestawić tryb, nie musze siedzieć z komputerem pod niebem?

Pozostaje pytanie, czy nie lepiej jakąś lunetkę 30-40mm do tej mojej nienajwiększej tuby?

 

I doszedłeś do jednego z najważniejszych pytań na które musisz sobie odpowiedzieć. Czym będę kontrolował sesję ? A odpowiedzi jest przynajmniej kilka... naście :)

Ja bym je najprościej skatalogował wg 4 kryteriów:

- komputer z Windowsem / Linuxem
      - laptop z ekranem (np. PHD2 lub PHD2 zaimplementowany w różnym programowaniu)
      - MiniPC z jakimś TeamViwerem czy AnyDeskiem (softy jak wyżej)
- RaspberyPI z opensourcem
      - iAstroHub
      - Astroberry
- RaspberyPi z gotowym softem
      - AsiAir
      - jest jeszcze jeden podobny system, zaraz koledzy podrzucą
-
Gotowe systemy do giudiowania
      - Lacerta itp.

Do tego warto rozważyć jak połączyć się z tym systemem:
- przewodowo: lan, USB
- bezprzewodowo: WiFi, BT, internet
- technologie mieszane

Dobra już nie mieszam bo i tak mi się za chwilę dostanie za to że  plotę bzdury :)

Co do ogniskowej guidera, to ja staram się wpasować w 1/4 głównej ogniskowej ale to nie ma reguły. Możesz mieć tyle samo co sprzęt byle  by działo, reszta nie ma znaczenia (empiryczne doświadczenie).

Wracając  do kwestii podłączenia. Kamara ma dwa  porty, USB i RJ12 (RJ11 czy tam RJ4 nazywaj jak chcesz). Taki sam port  ma pilot i opisany jest jako AutoGuider. Logicznym jest  połączenie ich obu ze sobą. Port USB  który ma  kamera wydaje się być kompatybilnym z takim jak masz np. w komputerze (przewód drukarkowy dla kamer USB 2.0 choć i moje 3.0 na takim pracują). To pewnie też będą do siebie pasowały :)
Soft na  kompie czy tam czego będziesz używał... w konfiguracji określisz że  sposób prowadzenia  jest  przez protokół portem ST4. Soft już będzie wiedział co robić. :)

 

Nie chcę dobijać gwoździa do całego planu, ale jak chcesz to powiesić na EQ 3-2 ? Pytanie wydaje się być głupie... ale nie jest takie. Ja używając młotka, gumaka, imadła, pilnika, gwintownika, wiertła i kolegi... wykonałem z płaskownika aluminiowego o szerokości 50mm i grubości 5mm   Lke która nie spełnia do końca moich oczekiwań. Teraz wykonam uchwyt w kształcie litery Z. :)

 

Edytowane przez Mxer
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na to ostatnie pytanie nie mam jeszcze odpowiedzi, będę się martwił jak skośnoocy wykonają swoją część. Z młotkiem i szlifierką jesteśmy przyjaciółmi więc chyba dam radę. 
a jeżeli chodzi o pierwszą część: No właśnie! Czyli jednak coś potrzeba, jakiegoś puzzla mi tu brakowało. Jest potrzebny komputer w takiej czy innej formie. I to nieco komplikuje sytuację bo focę prawie wyłącznie w plenerze. Ale widocznie nadszedł odpowiedni moment żeby żonie kupić komputer nowy a stary sobie zaanektować ;) bo ja posiadam tylko stacjonarke i służbowego macbooka :astronom:

Edytowane przez janekosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zacznijmy od postaw - CZYM będziesz fotografował? Od tego wiele zależy bo mam wrażenie że oczekujesz nieporuszonych długich ujęć na EQ3-2 i ogniskowej 650 mm- raczej nie przewiduję sukcesu. No a zakładam wstępnie że będziesz fotografował aparatem fotograficznym - to jeszcze inne problemy wygeneruje. Czy więc zamierzasz fotografować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Chyba najprostsze i zakaldam ze dostepne w kazdym domu to uzycie laptopa do nauki guiding. Program phd.

 

Pod np asiair kamera musi buc asi.

@Mxer opisal ciekawie temat. Cenne rady. 

Jak wiec widzisz misisz byc 3kroki przed sobą,  aby zaplaniwac taki zakup. Oczywiście pod win10 i program ktory zasugerowalem twoje urzadzenia sorawdza sie ok.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, wessel napisał:

mam wrażenie że oczekujesz nieporuszonych długich ujęć na EQ3-2 i ogniskowej 650 mm

Mylne wrażenie, już nauczyłem się nigdy nie oczekiwać za wiele ;)

oczekuję co najwyżej „nieco dłuższych” nieporuszonych ujęć. Poza tym w przyszłości zamierzam przesiąść się na większy sprzęt i chciałbym nabrać obycia. 
na chwile obecna będzie to Canon 450D z modem, ale to w ogóle nie jest czynnik. Chętnie posłucham czym tak naprawdę powinienem focić twoim zdaniem. Im dłużej czytam tym mniej wiem - lepsza lustrzanka czy kamera? 8 tysięcy na kamerkę nie wydam niestety, zresztą nie ma to sensu do reszty sprzętu. 
wydatkow na pewno szykuje się jeszcze wiele ;) myśle ze w następnej kolejności będzie to lepszy montaż (HEq5) do którego chciałbym zostawić ten guiding co teraz kupię, potem tuba 8”.. wszystko przede mną, już teraz to wiem :getlost:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
34 minuty temu, Tayson napisał:

Odpusc tube 8cali, kup ed80 i neq6. Taka moja rada.

Nienukrywam że taka rada byłaby dla mnie o wiele cenniejsza gdybys napisał pare słów więcej. Dlaczego? W czym taki setup będzie lepszy?

tak czy inaczej do takich zakupów mi daleko. Na chwile obecna chciałbym skompletować do końca zestaw który mam żeby miał już wszystkie „wodotryski” i pozwolił mi się nauczyć obsługi ich wszystkich, potem będę myślał co dalej i na pewno się skonsultuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moim zdaniem mając to co masz powinieneś na razie odpuścić guider, kupić obiektyw stałoogniskowy 100 mm i nauczyć się fotografowania nieba i obróbki zdjęć. No chyba że to już porafisz, ale się nie chwaliłeś.

Tuba 8 cali na HEQ5 to znów przesada. Twoja tuba na HEQ5 to już lepiej. Dlaczego? Bo 8 cali na HEQ5 do astrofoto to za duży teleskop. Poza tym - myślałeś o korektorze pola? I tu znów porada Taysona jest trafna - refraktor jest najlepszym rozwiązaniem dla sensorów typu DSLR najlepiej Petzval z dużym płaskim polem. Matrycy FF to nie obsłuży ale aps-c już tak.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
37 minut temu, Łukasz Horoś napisał:

 

Coś więcej na ten temat? Sam posiadam HEQ5 pro z 8" Newtonem i uczę się nim astrofoto.

A kto doradził Ci taki zestaw?  To nie tak, że się nie da uprawiać astrofoto, bo zachowując warunki pracy dla takiego zastawu można nawet działać z akceptowalną skutecznością. Pomaga- zmodowany montaż, stabilny pier, osłonięcie od wiatru (astrobudka) i najlepiej  kamera z dużym pikselem. 

O rząd wielkości było by Ci łatwiej gdybyś na swoim montażu zawiesił tubę o poziom lżejszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Piotr4d napisał:

osłonięcie od wiatru (astrobudka)

Rozwiniesz temat? Co to jest „astrobudka”? Ja do tej pory używałem prawanu plażowego i przy silnym wietrze widziałem różnicę ale jest dość niewygodny w rozstawieniu :) 

edit: a wygooglałem, No to nie dla mnie :laughing:

Edytowane przez janekosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nikt mi nie doradził, bo nikogo nie pytałem o zdanie. Taki teleskop chciałem do obserwacji i taki kupiłem. Później stwierdziłem, że zacznę robić fotki i dokupuję różne wyposażenie. Co do prowadzenia. Przy naświetlaniu kilkuminutowym widać, że gwiazdki są lekko pojechane, ale jakiejś ogromnej tragedii nie ma. Zapewne montaż można lepiej ustawić. Nad guidingiem się zastanawiam, ale nie wiem co kupić, więc wolę dobrze przejrzeć internet i dobrać coś co faktycznie mi się przyda i będzie porządne, a nie kupione, żeby było, może będzie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Łukasz, a czym fotografujesz? Możesz pokazać jakąś fotkę koledze założycielowi tematu? Kilkuminutowe to znaczy iluminutowe? 120 sek? 300 sek? 600 sek?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
53 minuty temu, apolkowski napisał:

Jeśli angielski nie jest dla Ciebie problemem, to zerknij na 

 

https://www.amateurastrophotography.com/astrophotography-guiding-p1

 

 

Nie jest ;) dzięki wielkie. Mam ogólnie wrażenie że strasznie jest mało takich przyzwoitych spójnych źródeł a najwiecej informacji znajduje na youtubie, forach, redditach itp. więc tym bardziej mile widziane tego typu linki 

Edytowane przez janekosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.